FDI: zdrowie jamy ustnej priorytetem w starzejącym się społeczeństwie

dentonet.pl 4 dni temu
Zdjęcie: FDI: zdrowie jamy ustnej priorytetem w starzejącym się społeczeństwie


Zespół naukowców zrzeszonych w Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) przygotował artykuł podsumowujący 10 lat realizacji programu „Zdrowie jamy ustnej w starzejącym się społeczeństwie”. Podkreślono w nim, iż populacja seniorów w skali globalnej rośnie w niezwykle szybkim tempie, a jednym ze związanych z tym wyzwań jest zapewnienie osobom starszym opieki stomatologicznej. Artykuł jest dostępny w najnowszym numerze „International Dental Journal”.

Projekt FDI „Zdrowie jamy ustnej w starzejącym się społeczeństwie” w 2025 r. obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji przez cały rok realizowane są liczne wydarzenia związane z kwestią zapewnienia odpowiedniej opieki stomatologicznej seniorom. W najnowszym wydaniu „International Dental Journal” ukazał się artykuł redakcyjny inaugurujący obchody. Autorami tekstu są eksperci z zespołu zadaniowego FDI ds. zdrowia jamy ustnej seniorów: prof. Kakuhiro Fukai, dr Sophie Dartevelle, prof. Judith Jones, prof. Gerry McKenna oraz dr Hirohiko Hirano. W artykule podkreślają oni najważniejsze wyzwania związane ze zdrowiem jamy ustnej osób starszych oraz konieczność podjęcia natychmiastowych działań w tej dziedzinie.

Każdy powinien mieć prawo do opieki stomatologicznej – niezależnie od wieku

Autorzy artykułu podkreślili, iż populacja osób starszych rośnie w niezwykle szybkim tempie. Do 2050 r. aż 25% światowej populacji – czyli około 2 mld ludzi – będzie miało ponad 60 lat. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, iż średnia długość życia zbliża się do 65 lat w Afryce oraz wynosi od 75 do 80 lat w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Oceanii. – W obliczu tej demograficznej zmiany najważniejsze staje się budowanie systemu zabezpieczeń społecznych, który zapewni kompleksową, długoterminową opiekę zdrowotną, jej stabilne finansowanie oraz rozwój naukowych podstaw polityki zdrowotnej – czytamy.

Jak dodano, starzenie się organizmu prowadzi do pogorszenia funkcji fizycznych i poznawczych, zwiększając podatność na choroby. W jamie ustnej objawia się to m.in. utratą zębów, osłabieniem zdolności żucia i połykania oraz zmniejszoną produkcją śliny. Skutki zdrowotne tych zmian są wzajemnie powiązane i tworzą tzw. błędne koło. Szczególnie istotne są związki pomiędzy funkcją żucia, niedożywieniem, osłabieniem organizmu oraz jakością życia osób starszych. Dobra higiena jamy ustnej przyczynia się do profilaktyki chorób niezakaźnych oraz spowolnienia procesów poznawczego starzenia się. – Zdrowe zęby i dziąsła pozwalają na komfortowe jedzenie, mówienie i uśmiechanie się – najważniejsze elementy codziennego życia i dobrego samopoczucia. Dlatego dostęp do opieki stomatologicznej powinien być powszechnym prawem, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania – podkreślono w publikacji.

Pilna potrzeba integracji opieki stomatologicznej z systemem ochrony zdrowia

Artykuł opublikowany w „International Dental Journal” nie tylko podsumowuje osiągnięcia projektu realizowanego przez FDI, ale także zwraca uwagę na pilną konieczność włączenia opieki stomatologicznej do systemów powszechnej opieki zdrowotnej. Zdrowe starzenie się nie tylko poprawia jakość życia jednostek, ale także wzmacnia całe społeczeństwa.

Osoby starsze, zwłaszcza te znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, często napotykają poważne bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej. Włączenie usług dentystycznych do systemów powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mogłoby pomóc w zniwelowaniu tych przeszkód, zmniejszając obciążenia finansowe pacjentów i poprawiając ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

Artykuł w języku angielskim jest dostępny TUTAJ.

Współpracując z pacjentem senioralnym musimy wziąć pod uwagę wiele obszarów, także spoza strefy medycznej – mówi o leczeniu pacjentów w podeszłym wieku prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Jak na przebieg terapii mogą wpłynąć obniżone zdolności adaptacyjne seniorów albo ich sytuacja finansowa? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.fdiworlddental.org

Idź do oryginalnego materiału