Wizyty u dentysty z powodu problemów zdrowotnych występujących w czasie ciąży mają przełożenie ma mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń specyficznych dla tego szczególnego okresu w życiu kobiety – cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia ciążowego. Badanie podejmujące tę tematykę ukazało się w marcowym wydaniu czasopisma „Journal of the American Dental Association” (JADA).
W swoim badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Albany (USA) przeanalizowali dane z Systemu Monitorowania Oceny Ryzyka Ciąży (Pregnancy Risk Assessment Monitoring System; PRAMS) – wieloletniego repozytorium danych prowadzonych przez agencję federalną Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, z lat 2016–2020.
Ciężarne Amerykanki rzadko chodzą do stomatologa
Autorzy podali, iż w USA korzystanie z usług opieki stomatologicznej w czasie ciąży pozostaje na niskim poziomie – tylko 4 na 10 kobiet w ciąży poszukuje profilaktycznej opieki stomatologicznej. Cukrzyca ciążowa dotyka od 2% do 10% ciąż, a zaburzenia związane z nadciśnieniem występują u około 13–16% ciężarnych. Stany te są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do powikłań zarówno u kobiet w ciąży, jak i u noworodków.
W badaniu dowiedziono, iż kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową (7,0%) lub nadciśnieniowe zaburzenia ciążowe (13,3%), rzadziej korzystały z profilaktycznej opieki stomatologicznej oraz wizyt u dentysty z powodu problemów występujących w trakcie ciąży niż kobiety bez takich diagnoz.
U pań, które nie były objęte profilaktyczną opieką stomatologiczną, było o 1,13 razy większe prawdopodobieństwo (95% CI, 1,06–1,20) wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz 1,08 razy większe prawdopodobieństwo (95% CI, 1,03–1,13) wystąpienia nadciśnienia ciążowego niż u kobiet, które z takiej opieki skorzystały.
Należy uzupełniać wiedzę i wykazywać większą gotowość do leczenia ciężarnych
Wyniki badania skłoniły ekspertów do wezwania do lepszej integracji edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej z leczeniem prenatalnym. – Nasze wyniki potwierdzają związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia. Integracja edukacji i leczenia stomatologicznego z opieką nad kobietami w ciąży oraz zwiększenie liczby stomatologów, lepsze rozmieszczenie kadry i kooperacja interdyscyplinarna z lekarzami prowadzącymi ciążę – wszystko to może pomóc ograniczyć ryzyko cukrzycy ciążowej i zaburzeń ciśnienia – powiedziała współautorka badania, dr Simona Surdu z Wydziału Zintegrowanych Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu stanu Nowy Jork w Albany.
– Lekarze stomatolodzy muszą uzupełniać swoją wiedzę i wykazywać większą gotowość do leczenia kobiet ciężarnych, zwłaszcza tych z ciążą powikłaną – napisali autorzy pracy pt. „Korzystanie z usług stomatologicznych przez kobiety w ciąży w powiązaniu z cukrzycą ciążową i nadciśnieniem tętniczym w ciąży” (Use of oral health services among pregnant women and associations with gestational diabetes and hypertensive disorders of pregnancy).
– Profilaktyka próchnicy u dzieci powinna rozpoczynać się naprawdę bardzo, bardzo wcześnie, bo już na etapie ciąży. Mama powinna zadbać o swoje uzębienie, ale powinna również wiedzieć, jak zadbać o uzębienie dziecka – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, konsultant krajowa z zakresu stomatologii dziecięcej. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta kontrolna dziecka u dentysty? Jak znaleźć złoty środek między jedzeniem przez dziecko słodyczy a dbaniem o zdrowie zębów malucha? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://dentistry.co.uk/
https://jada.ada.org/