Kielce: konsorcjum naukowo-technologiczne pracuje nad asystentem AI dla lekarzy

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Kielce: konsorcjum naukowo-technologiczne pracuje nad asystentem AI dla lekarzy


Politechnika Świętokrzyska i firma Altar pracują nad asystentem lekarza, wykorzystującym sztuczną inteligencję. System Parrot AI ma wspierać ochronę zdrowia na każdym etapie – od rejestracji pacjenta po wydanie diagnozy.

Prace nad Inteligentnym Asystentem Lekarza – Parrot AI, konsorcjum Altar i Politechniki Świętokrzyskiej rozpoczęło w 2023 r. – W ramach projektu przeanalizowaliśmy ponad 2000 rzeczywistych wywiadów lekarskich, co pozwoliło na dopracowanie algorytmów sztucznej inteligencji do wysokiego poziomu skuteczności – poinformował PAP Karol Twardowski, pełnomocnik zarządu ds. strategii i innowacji w Altar.

Wśród funkcji Parrot AI znajduje się automatyczna transkrypcja treści wywiadów lekarskich. Twardowski zaznaczył, iż system osiąga dokładność transkrypcji z wartością WER (Word Error Rate) na poziomie 10,93% (na każde 100 słów w transkrypcji około 11 słów jest błędnych; wynik poniżej 20% uważany jest za bardzo dobry), co znacznie przewyższa pierwotne założenia projektu. – To kluczowa funkcjonalność, która eliminuje potrzebę manualnego wprowadzania danych przez lekarza – podkreślił.

Dotychczasowe prace badawczo-rozwojowe potwierdziły również ponad 84% dokładności w identyfikowaniu i kategoryzacji informacji, co ma znacząco przyspieszać proces tworzenia dokumentacji.

Ponadto, w ramach wsparcia diagnostycznego system oferuje moduły eksperckie, które w pediatrii osiągają skuteczność na poziomie 85,9%, a w internie 81,5%. W przypadku najczęściej występujących dolegliwości dokładność przekracza 90%.

Parrot AI może również wspierać lekarzy w podejmowaniu decyzji poprzez system sugerujący diagnozę, leki, badania oraz potrzebę wystawienia zwolnienia lekarskiego, osiągając przy tym dokładność na poziomie 87,5%.

Wsparcie, a nie zastąpienie lekarza

Twórcy podkreślają jednocześnie, iż Parrot AI jest projektowany jako kompleksowe narzędzie wspierające, a nie zastępujące pracę lekarza. – Szczególnie docenianą funkcjonalnością jest automatyzacja procesu dokumentacji medycznej, która może zaoszczędzić znaczną część czasu lekarza, w tej chwili poświęcanego na zadania administracyjne – zaznaczył Twardowski.

W kolejnych etapach rozwoju projektu planowane jest m.in. wdrożenie finalnego interfejsu użytkownika, dostosowanego do potrzeb lekarzy. Równocześnie prowadzone będą prace nad optymalizacją algorytmów, poprawa dokładności analizy mowy oraz wsparcia diagnostycznego.

Twardowski zaznaczył, iż Parrot AI ma szansę znaleźć zastosowanie nie tylko w podstawowej opiece zdrowotnej, ale także w placówkach specjalistycznych. – W pierwszej kolejności skupiliśmy się na internie i pediatrii, ale opracowane algorytmy i metody można z powodzeniem zaadaptować do innych specjalizacji. Elastyczność systemu pozwala na dostosowanie go do specyficznych potrzeb gabinetów specjalistycznych, szpitali, a choćby placówek niemedycznych, jak gabinety higieny estetycznej – dodał.

Zastosowanie w telemedycynie i analizie danych

Według twórców, system ma szczególny potencjał w obszarze telemedycyny. – Nasze rozwiązania, zwłaszcza voiceboty i chatboty, idealnie wpisują się w trend zdalnej opieki medycznej, który – według prognoz rynkowych – będzie rósł w tempie 19,5% rocznie do 2030 r. System może automatyzować wstępne wywiady, przeprowadzać triaż pacjentów i wspierać lekarzy w konsultacjach zdalnych – zwrócił uwagę Karol Twardowski.

Dodatkowym obszarem zastosowań może być analiza danych medycznych na potrzeby badań i zdrowia publicznego. – Możliwość automatycznej analizy dużych zbiorów danych z wywiadów medycznych otwiera nowe możliwości w zakresie identyfikacji trendów czy oceny skuteczności różnych metod leczenia – zaznaczył.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Strategicznego INFOSTRATEG, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Całkowity budżet wynosi ponad 11 mln zł, z czego prawie 8 mln zł pochodzi z dofinansowania. Zakończenie fazy rozwojowej i komercjalizacja są planowane na 2026 r.

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji umożliwiają nam zmianę myślenia, bo rozwiązują wiele problemów występujących na co dzień w praktyce – mówi dr Katarzyna Łoza-Sołtyk, zajmująca się nowoczesną ortodoncją, specjalizująca się m.in. w aparatach lingwalnych, nakładkowych oraz stałych samoligaturujących, wykorzystująca w swojej pracy najnowocześniejsze narzędzia cyfrowe i trójwymiarowe, ekspertka DentalMonitoring. – Im szybciej się do nich zaadaptujemy, tym większym beneficjentem sztucznej inteligencji będziemy – dodaje.

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Idź do oryginalnego materiału