Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 237

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 237


Debata o profilaktyce stomatologicznej w Senacie RP, asystent AI analizuje stomatologiczne zdjęcia RTG z perfekcyjną dokładnością, FDI: zdrowie jamy ustnej priorytetem w starzejącym się społeczeństwie, zębiak zlokalizowany w żuchwie 32-latki (opis przypadku), jakie czynniki sprzyjają awarii protez ruchomych, powstaną jednolite standardy egzaminu OSCE dla studentów stomatologii, czy postbiotyki zapobiegają rozwojowi próchnicy – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Z okazji przypadającego w marcu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej oraz trwającego Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki w Senacie RP zorganizowano obrady okrągłego stołu na temat profilaktyki stomatologicznej. – Najwyższy czas, żebyśmy przestali tylko mówić o profilaktyce, a zaczęli wdrażać działania systemowe. Musimy położyć nacisk na edukację zdrowotną i stworzyć system, któremu Polacy będą ufać – powiedziała senator Agnieszka Gorgoń-Komor, jedna z inicjatorek spotkania.

Zespół badawczy z filipińskiego Ateneo Laboratory for Intelligent Visual Environments (ALIVE) we współpracy z międzynarodową grupą naukowców opracował model sztucznej inteligencji, który może zrewolucjonizować diagnostykę stomatologiczną. Dzięki technologii głębokiego uczenia, system jest w stanie identyfikować na zdjęciach rentgenowskich wszelkie nieprawidłowości w obrębie zębów i zatok z dokładnością 98,2%.

Zespół naukowców zrzeszonych w Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) przygotował artykuł podsumowujący 10 lat realizacji programu „Zdrowie jamy ustnej w starzejącym się społeczeństwie”. Podkreślono w nim, iż populacja seniorów w skali globalnej rośnie w niezwykle szybkim tempie, a jednym ze związanych z tym wyzwań jest zapewnienie osobom starszym opieki stomatologicznej. Artykuł jest dostępny w najnowszym numerze „International Dental Journal”.

Serwis Drbicuspid.com opisuje przypadek pacjentki, która została skierowana przez swojego dentystę do chirurga stomatologicznego z powodu zmiany wykrytej w badaniu pantomograficznym, zlokalizowanej po lewej stronie żuchwy. Ze względu na brak objawów, w tym parestezji i obrzęku, kobieta nie była wcześniej świadoma obecności zmiany.

Którzy pacjenci mogą być w większym stopniu narażeni na problemy w użytkowaniu częściowych protez zębowych? Jak wykazali autorzy badania opublikowanego 20 marca w czasopiśmie „Journal of Prosthetic Dentistry”, zagrożenie niepowodzeniem dotyczy co najmniej kilku grup użytkowników tego rodzaju uzupełnień protetycznych.

Egzamin OSCE – obowiązkowy dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego od roku akademickiego 2024/2025 – był przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rozwoju Stomatologii. Jej efektem jest uchwała mająca na celu standaryzację tego egzaminu w skali ogólnopolskiej.

W badaniu, które ukazało się 11 marca w czasopiśmie „Clinical and Experimental Dental Research”, dowiedziono, iż postbiotyki mogą mieć większą skuteczność niż tradycyjne probiotyki w zapobieganiu próchnicy, hamując rozwój bakterii, które odpowiadają za powstawanie ubytków.

Na pacjenta warto spojrzeć jako na całokształt, nie tylko na jego zęby. Istotna jest kooperacja z lekarzami ogólnymi. Nie wszyscy lekarze mają świadomość, jak istotny wpływ mają choroby ogólne na zęby, a także odwrotnie – jak istotny wpływ mają zęby na choroby ogólne. Często nie widzimy tego, by kierowali pacjentów do stomatologa w ramach leczenia – mówi o wyzwaniach w opiece stomatologicznej nad pacjentami obciążonymi chorobami ogólnoustrojowymi dr n. med. Anna Sokołowska, adiunkt w Zakładzie Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej i Przyzębia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Idź do oryginalnego materiału