Badanie przeprowadzone w sierpniu 2024 r. wykazało, iż 86% Brytyjczyków odczuwa stres przynajmniej raz w miesiącu, przeciętny dorosły walczy z nim przez 10 dni w miesiącu, a 11% osób odczuwa stres każdego dnia. Pamiętając, iż stres może oddziaływać na zdrowie psychiczne i fizyczne, w tym także zdrowie jamy ustnej – warto, aby osoby związane zawodowo ze stomatologią wiedziały, jak nieść pomoc pacjentom z objawami stresu.
Jeżeli stres nie zostanie opanowany, może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia, udar, otyłość czy cukrzyca. Pacjenci zmagający się z nim mogą doświadczać dolegliwości bólowych, odczuwać zmęczenie, mieć problemy żołądkowe czy trudności ze snem. Dlatego ważne jest, aby dentyści i higienistki byli również świadomi wpływu stresu na zdrowie jamy ustnej i potrafili pomóc pacjentom w radzeniu sobie z jego symptomami.
Napięcie mięśniowe i ryzyko złamań zębów
Stres sprawia, iż wielu pacjentów nieświadomie zaciska szczęki, co skutkuje naciskiem na stawy skroniowo-żuchwowe oraz na zęby. Osoby zmagające się z przewlekłym stresem mogą także zaciskać szczęki i zgrzytać zębami podczas snu, co z czasem prowadzi do ścierania zębów, a następnie do pęknięć i złamań. W niektórych przypadkach, jeżeli fragment zęba się odłamał, ząb może być nie do uratowania.
W innych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem może być wykonanie wypełnienia lub korony, aby naprawić uszkodzenie, a także zapobiec dalszym problemom. Natomiast jeżeli złamanie doprowadziło do odsłonięcia nerwu, konieczne jest zwykle leczenie kanałowe. W każdym przypadku pęknięcie lub złamanie może powodować ból u pacjenta, dlatego nie należy go ignorować. Wiele osób będzie szukać pomocy dentysty, gdy nastąpi poważna awaria, ale ważne jest, aby udzielić pacjentom także porad, jak zapobiegać tego rodzaju uszkodzeniom.
Uciążliwe afty
Badania potwierdzają, iż stres i utrzymujące się uczucie niepokoju mogą prowadzić do powstawania aft. Mogą być one spowodowane także przygryzaniem policzków, które jest skutkiem stresu. Afty zwykle goją się same w ciągu 7 do 14 dni, ale mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza gdy afta znajduje się we wrażliwym miejscu. W związku z tym niektórzy pacjenci dzwonią do gabinetu stomatologicznego, prosząc o poradę, jak poradzić sobie z dolegliwościami.
Zwykle, przy zastosowaniu odpowiednich środków, ból spowodowany przez afty można opanować w domu, bez konieczności umawiania pacjenta na wizytę w gabinecie. Należy jednak spytać, jak długo utrzymuje się ten problem, ponieważ afta, która nie goi się w ciągu 3 tygodni, może być wczesnym objawem nowotworu jamy ustnej.
Na co higienistka powinna zwrócić największą uwagę w instruktażu higieny jamy ustnej? – Najważniejszym aspektem jest kwestia uświadomienia pacjentowi, jaki jest jego prawdziwy poziom higieny jamy ustnej, czyli gdzie są obszary najczęściej pomijane, gdzie są miejsca, których nie doczyszcza. W tym celu świetnie sprawdza się wybarwianie biofilmu – mówi dr n. med. Katarzyna Ostrowska, higienistka stomatologiczna, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, była prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u.
Źródło: https://www.the-dentist.co.uk/