Fibromialgia to przewlekła choroba charakteryzująca się uogólnionym bólem mięśniowo-szkieletowym, zmęczeniem oraz nadwrażliwością na bodźce dotykowe. Objawia się także zaburzeniami snu, problemami z koncentracją (tzw. „mgła mózgowa”), bólami głowy oraz dolegliwościami trawiennymi. U kobiet zła higiena jamy ustnej wiąże się z większą liczbą napadów migreny oraz dolegliwościami bólowymi brzucha, jak w przypadku fibromialgii. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney.
Jak się przyjmuje, jest to pierwsze na świecie badanie, w którym analizie poddano związek między stanem zdrowia jamy ustnej i mikrobiotą jamy ustnej a bólami, które występują u kobiet zmagających się z fibromialgią. – Przeprowadzone przez nasz zespół badanie wykazuje wyraźny i istotny związek pomiędzy złą higieną jamy ustnej a dolegliwościami bólowymi – potwierdziła kierująca badaniem dr Joanna Harnett z Wydziału Medycyny i Zdrowia Uniwersytetu w Sydney.
W badaniu udało się wskazać konkretne mikroorganizmy jamy ustnej, które korelują z określonymi rodzajami bólu, co potwierdza możliwy związek pomiędzy mikrobiomem jamy ustnej a układem nerwowym.
Podstawą badania była analiza, której poddano stan zdrowia mieszkanek Auckland (Nowa Zelandia) z fibromialgią i wolnych od tej choroby, w okresie od grudnia 2021 do grudnia 2022 r. W badaniu uczestniczyło 168 kobiet, z których 158 włączono do analizy. Naukowcy oceniali zależności między samooceną zdrowia jamy ustnej, mikrobiomem jamy ustnej a różnymi rodzajami bólu, które występowały u uczestniczek badania.
Stan zdrowia jamy ustnej oceniano dzięki kwestionariusza WHO dotyczącego zdrowia jamy ustnej oraz przy użyciu kilku narzędzi do oceny bólu (ciała, głowy, migren i bólów brzucha). Wykazano silny związek pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a bólem zgłaszanym przez uczestniczki. Każdy z tych rodzajów bólu był powiązany z konkretnymi patogenami jamy ustnej, analizowanymi przy użyciu technologii genomowej.
Silniejszy ból przy gorszym stanie zdrowia jamy ustnej
Uczestniczki z najgorszym stanem zdrowia jamy ustnej częściej doświadczały bólu o większym nasileniu: niespełna dwie na trzy (60%) częściej zgłaszały bóle ciała – umiarkowane do silnych, a połowa (49%) – częstsze napady migreny. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej była istotnym statystycznie predyktorem częstych i przewlekłych migren. Na fibromialgię cierpiało 67% uczestniczek badania.
Naukowcy z Australii dowiedli, iż cztery gatunki bakterii bytujących w jamie ustnej – z rodzajów Dialister, Fusobacterium, Parvimonas oraz Solobacterium – wykazywały istotny związek z występowaniem dolegliwości bólowych, niezależnie od wieku, wskaźnika BMI czy spożycia cukrów w diecie. Badacze udowodnili również istotną statystycznie odwrotną korelację pomiędzy jakością diety a stanem zdrowia jamy ustnej, choć – jak zauważyli – związek ten wymaga dalszych, bardziej szczegółowych badań.
Praca pt. „Związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej, mikrobiotą jamy ustnej a bólem u kobiet z Nowej Zelandii cierpiących na zaburzenia centralnej sensytyzacji: prospektywne badanie kliniczne” (An association between poor oral health, oral microbiota, and pain identified in New Zealand women with central sensitisation disorders: a prospective clinical study) ukazała się 9 kwietnia w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Pain Research”.
4 marca – w Światowym Dniu Otyłości – w Sejmie RP odbyła się konferencja pod tytułem „Bądźmy ZDROWI – Zdrowie, Dieta, Ruch, Odpowiedzialność, Wiedza, Inspiracja”. Był to jeden z elementów kampanii #nabieraMYodwagi, prowadzonej przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele ministerstwa zdrowia i NFZ-u, lekarze, specjaliści zdrowia publicznego, wykładowcy akademiccy i reprezentanci licznych towarzystw naukowych.
Źródła: https://www.zm-online.de/
https://www.frontiersin.org/