Zęby mądrości – co warto wiedzieć o ósemkach

halembadent.pl 4 miesięcy temu

Ósemki, potocznie zwane zębami mądrości, to trzonowce, o których wiele się słyszy i najczęściej nie są to dobre informacje. Zęby mądrości potrafią bowiem sprawić sporo kłopotu zarówno w trakcie wyrzynania się, jak i kiedy już się pojawią. I choć naszym przodkom były niezbędne, to w tej chwili moglibyśmy się bez nich obejść. Czy jednak zawsze sprawiają problemy? Co warto wiedzieć o zębach mądrości?

Dlaczego zęby mądrości bywają problematyczne

Zacznijmy od tego, iż ósemki wyrzynają się jako ostatnie, najczęściej między 17. a 25. rokiem życia. Proces ich wyrzynania jest stopniowy i może trwać choćby kilka czy kilkanaście lat. Może się również zdarzyć i tak, iż wyrosną tylko niektóre lub wcale się nie wykształcą. Wszystko dlatego, iż w trakcie zmian ewolucyjnych, związanych przede wszystkim ze zmianą nawyków żywieniowych, stały się one zbędne.

Natomiast u większości populacji przez cały czas się wykształcają, a ich wyrzynanie się często bywa problematyczne. Nierzadko towarzyszy temu ból i to nie tylko szczęki, ale również podniebienia, głowy, okolicy ucha oraz gardła. Błona śluzowa w miejscu wyrzynania się zęba staje się zaczerwieniona, rozpulchniona i tkliwa. Zdarza się również, iż pojawia się obrzęk dziąseł, twarzy, stan podgorączkowy lub choćby gorączka. Objawy te mogą oczywiście nie wystąpić wcale lub wystąpić mogą jedynie wybrane z nich. U niektórych osób bowiem, proces ten przebiega naturalnie i nie powoduje żadnych komplikacji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w większości przypadków zęby mądrości zaczynają rosnąć w momencie, kiedy szczęka jest już pełni ukształtowana, po prostu brakuje na nie miejsca. Z tego względu zdarza się, iż nie wyrastają one całkowicie lub rosną krzywo, często uciskając na sąsiadujące zęby i powodując ich stłoczenie. To zaś przyczynia się do powstawania wad zgryzu.

Kiedy usuwa się zęby mądrości?

Bolesne wyrzynanie się i problemy ze zgryzem, to nie jedyne komplikacje, które mogą pojawić się w przypadku zębów mądrości. Stłoczenie zębów może przyczynić się bowiem do pojawiania się uporczywych bóli migrenowych lub szczękościsku. Ten drugi utrudnia normalne funkcjonowanie, powodując problemy z jedzeniem, a choćby mówieniem.
Zbyt daleko wysunięte ósemki mogą natomiast powodować problemy z przygryzaniem policzków w trakcie przeżuwania lub urazy dziąseł. To zaś może prowadzić do częstego pojawiania się stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

W przypadku niewyrżniętych do końca lub częściowo zakrytych przez dziąsła tudzież policzki zębów mądrości istnieją również problemy z odpowiednią higieną. Utrudniony dostęp w trakcie mycia zębów powoduje gromadzenie się w tym obszarze resztek jedzenia oraz bakterii. To zaś przyczynia się do powstawania próchnicy i chorób przyzębia.

Te i inne problemy z zębami mądrości są wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji. Ósemki często usuwa się również w trakcie leczenia ortodontycznego.

Jak przebiega ekstrakcja ósemek?

Choć pozornie zęby mądrości nie różnią się niczym od pozostałych trzonowców, to jednak zabieg ich usuwania jest o wiele bardziej skomplikowany. Przede wszystkim zabiegi tego typu zwykle wykonuje chirurg szczękowy. Wszystko dlatego, iż ich usuwanie często wymaga również nacięcia błony śluzowej oraz rozseparowania korzeni. Natomiast w przypadku niewyrośniętej do końca ósemki, która zatrzymała się w kości, może być również konieczne usunięcie fragmentu kości nad zębem.
Warto też wspomnieć, iż usuwanie zębów mądrości zwykle przebiega szybciej i łagodniej w momencie, kiedy nie zdążyły się jeszcze w pełni wykształcić ich korzenie. To samo tyczy się również zębów, które nie są uszkodzone przez próchnicę. jeżeli zaś doszło do infekcji bateryjnej w obrębie usuwanego zęba, wówczas zwiększa się możliwość występowania powikłań.

Ze względu na dużą bolesność samego zabiegu, jest on zawsze wykonywany w znieczuleniu. W mniej skomplikowanych przypadkach podaje się znieczulenie miejscowe. W tych trudniejszych natomiast stosuje się znieczulenie ogólne. Tym bardziej iż konieczne jest wówczas założenie szwów po dokonaniu ekstrakcji.

Oczywiście zabieg tego typu powinien być wykonany po przeprowadzeniu adekwatnej diagnostyki. W tym celu dentysta zleca wykonanie zdjęcia RTG szczęki w celu odpowiedniego zobrazowania ułożenia zęba oraz jego korzeni.

O czym należy pamiętać po usunięciu zęba mądrości

Ponieważ w dużej mierze przypadków ekstrakcja ósemki jest zabiegiem chirurgicznym, koniecznie stosuj się do zaleceń pooperacyjnych swojego lekarza. Przede wszystkim zalecany jest odpoczynek i unikanie wysiłku fizycznego przez około 7 dni. Na czas rekonwalescencji odstaw gorące napoje i potrawy, alkohol oraz papierosy. Wszystkie te czynniki mogą bowiem przyczynić się do nasilenia krwawienia w miejscu usunięcia zęba.

Ze względu na inwazyjność zabiegu, do kilku dni po jego wykonaniu mogą pojawiać się dolegliwości bólowe oraz opuchlizna. Towarzyszyć temu może również podwyższona temperatura. W celu złagodzenia bólu możesz zatem zastosować środki przeciwbólowe. Lekarz z pewnością przepisze ci również antybiotyk, dlatego warto skonsultować z nim, które leki przeciwbólowe będą odpowiednie lub poprosić o ich przepisanie. Aby zniwelować obrzęk lub uśmierzyć ból, możesz też stosować zimne okłady (nigdy ciepłe!) na policzek.

Natomiast jeżeli objawy te będę się utrzymywać lub narastać kilka dni po zabiegu albo pojawi się wysoka gorączka, koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem.

Przeczytaj także: Suchy zębodół – jak można mu zapobiec

Jak widzisz, zęby mądrości mogą powodować wiele komplikacji, nie tylko na etapie wzrostu. Nie bez przyczyny według wielu są uznawane za jedną z bardziej problematycznych pozostałości naszej ewolucji. jeżeli zatem masz problem z ósemkami lub potrzebujesz konsultacji w ich sprawie, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/osemki-klopotliwe-zeby-madrosci-aa-UmAX-owhk-TJ4H.html

Idź do oryginalnego materiału