Zastrzyki na odchudzanie – zalety i wady ich stosowania

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Zastrzyki na odchudzanie – zalety i wady ich stosowania


Z badania, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, wynika, iż środki na odchudzanie podawane w formie zastrzyku, takie jak popularny lek Wegovy (w USA przyjmuje go co ósma osoba dorosła), mogą obniżać ryzyko demencji i napadów padaczkowych. Z drugiej strony ich stosowanie może skutkować większym prawdopodobieństwem wystąpienia wielu zaburzeń.

W nowym badaniu naukowców z USA przeanalizowano wpływ na zdrowie agonistów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1RA), które są coraz częściej stosowane w leczeniu otyłości. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis oraz Veterans Affairs St. Louis Health Care System przeanalizowali dane ponad 2 milionów osób chorujących na cukrzycę, które stosują leki zawierające GLP-1RA, takie jak Wegovy i Mounjaro.

Zalety, ale także ryzyka związane ze stosowaniem zastrzyków na odchudzanie

Dotychczas w niewielu badaniach podejmowano temat wpływu tych leków na poszczególne układy organizmu. W nowym badaniu wykazano, iż w porównaniu ze standardowym leczeniem, stosowanie GLP-1RA wiązało się z obniżeniem ryzyka wystąpienia zaburzeń psychotycznych (np. urojenia, halucynacje, omamy), uzależnień, napadów padaczkowych oraz zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera i demencji. Odkryto również niższe ryzyko chorób zakaźnych oraz niektórych schorzeń układu oddechowego.

Jednak badanie naukowców z St. Louis potwierdziło również negatywne skutki stosowania GLP-1RA. Ich użycie może prowadzić do zaburzeń przewodu pokarmowego, hipotensji, omdleń, schorzeń stawowych, kamicy nerkowej, śródmiąższowego zapalenia nerek oraz polekowego zapalenia trzustki. Z tego powodu autorzy pracy podkreślają zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem GLP-1RA.

Jak działają GLP-1RA?

GLP-1RA to leki stosowane przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2. Naśladują działanie hormonu GLP-1, który jest naturalnie wydzielany przez żołądek po spożyciu posiłku. Leki te działają na różne sposoby:

– gdy zachodzi taka potrzeba, wspierają organizm w wytwarzaniu większej ilości insuliny,

– zmniejszają ilość glukozy produkowanej przez wątrobę,

– spowalniają proces trawienia, co sprawia, iż organizm dłużej wchłania cukier z posiłków,

– mogą ograniczać uczucie głodu.

– Co ciekawe, leki GLP-1RA oddziałują na receptory w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę impulsów, nagradzanie i uzależnienia – co może wyjaśniać ich skuteczność w ograniczaniu apetytu i leczeniu zaburzeń związanych z uzależnieniami. Leki te również zmniejszają stan zapalny w mózgu i powodują utratę wagi; oba te czynniki mogą poprawiać zdrowie mózgu i wyjaśniać mniejsze ryzyko takich chorób, jak Alzheimer i demencja – powiedział dr Ziyad Al-Aly, dyrektor Centrum Epidemiologii Klinicznej w Veterans Affairs St. Louis Health Care System.

Artykuł zatytułowany „Mapping the effectiveness and risks of GLP-1 receptor agonists” został opublikowany 20 stycznia w czasopiśmie naukowym „Nature Medicine”.

Przewlekły stres jako przyczyna zaburzeń mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, dieta jako czynnik ryzyka rozwoju ubytków pochodzenia niepróchnicowego, aktywność fizyczna mająca wpływ na urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej. – Związki między zmianami cywilizacyjnymi a występowaniem i przebiegiem schorzeń jamy ustnej są nierozerwalne – mówi dr n. med. Alicja Aluchna.

Źródła: https://dentistry.co.uk/

https://www.nature.com/

Idź do oryginalnego materiału