Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 227

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 227


Nowy konsensus w zakresie mikrochirurgii wierzchołkowej, jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji, leczenie kanałowe ogranicza ryzyko choroby wieńcowej, dentysta z Koszalina wyłudził z NFZ-u ponad 1 mln zł, czy kolor włosów wpływa na odczuwanie lęku przed dentystą, menopauza a zdrowie jamy ustnej – niski poziom świadomości kobiet, migracja wypełnienia zęba i zapalenie zatok u 49-latki – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Eksperci reprezentujący kilkanaście ośrodków naukowych w Chinach opublikowali konsensus na temat stosowania mikrochirurgii wierzchołkowej, będący przewodnikiem po tej minimalnie inwazyjnej procedurze stomatologicznej. Dzięki skuteczności przekraczającej 90%, mikrochirurgia wierzchołkowa stanowi przełom w leczeniu stanów chorobowych w obrębie tkanek okołowierzchołkowych.

Zespół z udziałem wrocławskich naukowców wykazał, iż jony srebra wprowadzone do hydroksyapatytu – biomateriału wykorzystywanego w stomatologii, zmniejszają ryzyko infekcji. Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Skuteczne, prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niemieckie towarzystwa stomatologiczne – DGZMK i DGET – podsumowują powiązania między endodoncją oraz zdrowiem układu krążenia.

Jak wynika z ustaleń koszalińskich policjantów, w ciągu ostatnich kilku lat tamtejszy stomatolog popełnił ponad 3800 oszustw i wyłudził z NFZ-u ponad 1 mln zł za zabiegi, których nigdy nie przeprowadził. Grozi mu 8 lat więzienia.

Czy to prawda, iż osoby o naturalnie płomiennym kolorze włosów intensywniej odczuwają dolegliwości bólowe? A jeżeli tak, to czy dentyści powinni dostosować do ich ograniczeń leczenie prowadzone w tej grupie pacjentów? Związek między rudymi włosami a wrażliwością na ból i lękiem przed dentystą podnosi serwis Dentistry IQ.

Z badania sieci klinik stomatologicznych Delta Dental, zatytułowanego „Raport na temat zdrowia jamy ustnej kobiet w starszym wieku oraz menopauzy: Przełamywanie stygmatyzacji” wynika, iż aż 84% kobiet w wieku 50 lat i starszych nie jest świadomych związku, jaki zachodzi między menopauzą a zdrowiem jamy ustnej.

U mieszkanki stanu Nevada (USA) rozwinęło się zapalenie zatok przynosowych wywołane wielomiesięczną obecnością ciała obcego. Do sytuacji tej doszło po tym, jak materiał dentystyczny – wypełnienie amalgamatowe – przemieściło się z zęba w szczęce do lewej zatoki przynosowej.

Podczas leczenia estetycznego bardzo często dochodzi do sytuacji, w której oczekiwania pacjentów są całkowicie rozbieżne z tym, co – na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia oraz sytuacji klinicznej – może zaproponować lekarz dentysta. – Bardzo ważne jest to, aby przed podjęciem leczenia poznali estetykę pacjenta oraz wspólnie ustalili, jakie efekty możemy osiągnąć i co jest realne – mówi dr n. med. Teresa Szupiany-Janeczek, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją, adiunkt w Katedrze Stomatologii Zintegrowanej UJ CM, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, autorka licznych publikacji naukowych.

Idź do oryginalnego materiału