Kanada: Śmierć niemowlęcia po zabiegu frenotomii

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Kanada: Śmierć niemowlęcia po zabiegu frenotomii


Lekarz stomatolog dr Marie-Ève Grégoire nie przyznała się do winy w związku z kilkoma zarzutami o zaniedbania, które mogły doprowadzić do śmierci zdrowego czterotygodniowego niemowlęcia. Jules Beauchemin zmarł krótko po zabiegu frenotomii, który został przeprowadzony przez Grégoire w jej gabinecie stomatologicznym w Quebec City.

Ojciec chłopca Nicolas Beauchemin powiedział mediom, iż w czerwcu 2023 r. wraz żoną zabrali Julesa do gabinetu dr Grégoire, aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegu mającego na celu skorygowanie niewielkiego przykurczu wędzidełka języka. Na miejscu para została poinformowana przez Marie-Ève Sturrock, która przedstawiła się jako zatrudniona w klinice doradczyni laktacyjna, iż prosty zabieg zwany frenotomią ułatwi nie tylko karmieniu piersią, a także rozwój mowy i umiejętności społecznych w przyszłości.

– Wszystko, co nam powiedziała (Marie-Ève Sturrock), sprawiło wrażenie, iż najlepszą decyzją jest przeprowadzenie tego zabiegu. Zaraz po zakończeniu operacji podałem syna mojej żonie, jednak od tamtej chwili sytuacja zaczęła się komplikować. Jego płacz był inny niż zwykle, przestał oddychać, a krótko potem zostaliśmy przewiezieni do szpitala, gdzie Jules zmarł – powiedział Beauchemin.

Pozew rodziców i kilka zarzutów dla dentystki

Dr Grégoire nie przyznała się do sześciu postawionych jej zarzutów, w tym podjęcia się wykonania zabiegu bez pełnej znajomości faktycznego stanu dziecka, nieprzekazania rodzicom małego pacjenta wystarczających informacji dotyczących zarówno korzyści wynikających z wykonania frenotomii, jak i ryzyka jakie wiąże się z przeprowadzeniem tego rodzaju zabiegu, a także pozwolenia, by zabieg został opisany opiekunom dziecka przez osobę, która nie jest lekarzem.

Rodzice dziecka zdecydowali się złożyć pozew przeciwko dr Grégoire, aby zwiększyć świadomość na temat ryzyka związanego z tym powszechnie wykonywanym zabiegiem. – Cały sens tego działania polega na przekazaniu informacji społeczeństwu, innym rodzicom, aby rzucić światło na ten problem, tak by żaden inny rodzic nie musiał przeżywać tego, co my i by lekarze mogli o tym mówić i zastanowić się nad swoimi działaniami – dodał Nicolas Beauchemin.

Frenotomia to zabieg chirurgiczny polegający na podcięciu wędzidełka, które ogranicza ruchomość danej struktury w jamie ustnej. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku wędzidełka języka (tzw. ankyloglosji, czyli „krótkiego wędzidełka języka”) lub wędzidełka wargi górnej, lub dolnej. Frenotomię u dorosłych i dzieci często wykonują lekarze stomatolodzy, natomiast u noworodków i niemowląt zabieg ten zwykle przeprowadza neonatolog, pediatra lub laryngolog posiadający odpowiednie doświadczenie.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://www.ctvnews.ca/

Idź do oryginalnego materiału