Wypełnienie zęba zakładane jest każdego dnia w wielu gabinetach stomatologicznych na całym świecie. jeżeli i tobie nie udało się uniknąć próchnicy w zębie, z pewnością wiesz, jak wygląda plomba. A przynajmniej masz tę wiedzę w zakresie bardzie ogólnym. Mało kto bowiem zastanawia się, czym tak naprawdę dentysta wypełnia ubytek w leczonym zębie. Dla pacjenta najważniejsze jest, by ząb przestał boleć i można było przeżuwać pokarm. A przecież gdyby nie wypełnienia zębów, stan zdrowia jamy ustnej wielu osób byłby dziś w opłakanym stanie. Bardzo gwałtownie dochodziłoby to kruszenia się osłabionych zębów, a próchnica zbierałaby jeszcze większe żniwo, niż ma to miejsce w obecnych czasach.
Oto kilka najważniejszych informacji na temat wypełnień zębów. Dzięki temu dowiesz się, jaki masz wybór, gdy chodzi o materiał, z którego wykonana jest plomba. To ważne, ponieważ od tego, czym dentysta wypełni twój ząb, zależy nie tylko cena, jaką zapłacisz za wizytę. Wpłynie to przede wszystkim na wygląd zęba po wyleczeniu i trwałość wypełnienia.
Trwałe, czy estetyczne, a może jedne i drugie?
Szybko wypadające plomby to już przeszłość, a przynajmniej należą do rzadkości. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii i materiałom używanym przy wypełnianiu leczonych zębów. Niezależnie od rodzaju wypełnienia, powinno ono być twarde, wytrzymałe, estetyczne i bezpieczne dla pacjenta. To, które z nich okażą się najlepsze, zależy od kilku czynników: wielkości ubytku w zębie, ceny, czy też możliwych reakcji alergicznych.
Wypełnienie zęba u dzieci
Mleczaki też się psują. I choć borowanie zęba u dziecka, to dodatkowy i często większy stres dla rodzica, powinno się je leczyć. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, stąd bardziej podatne na próchnicę. By zmniejszyć negatywne przeżycia na fotelu stomatologicznym, dzieci często mogą same wybierać między zwykłymi, a kolorowymi lub fosforyzującymi plombami. Jak większość obecnych wypełnień, te również należą do materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych.
Jeśli jednak chcesz oszczędzić swojemu dziecku bólu i pomóc mu cieszyć się zdrowym, mocnym i pełnym uzębieniem również w dorosłym życiu, pomóż mu już od wczesnych lat wyrobić nawyk codziennej higieny jamy ustnej. Poza tym bardzo ważne są cykliczne wizyty kontrolne. Najlepiej, gdy zaczniesz od wizyty adaptacyjnej. W jej trakcie dziecko zapozna się z miejscem, dentystą i sprzętem, który wykorzystywany jest do leczenia zębów. W takiej atmosferze kontrolne sprawdzenie stanu uzębienia nie powinno sprawić kłopotu. Twoje dziecko zaś bez większych oporów zgodzi się na wizytę, gdy mimo wszystko jego ząb zajęty zostanie przez próchnicę.
Złote, czy srebrne wypełnienia zębów?
Choć należą dziś do rzadkości, to wciąż znajdują swoich zwolenników. Wypełnienia ze złota są bardzo trwałe i dobrze tolerowane przez organizm. Choć decydując się na nie, masz spokój na około 20 lat, to samo założenie wymaga kilku wizyt, a cena nie należy do najniższych.
Możesz też wybrać wypełnienia amalgamatowe, które są zarówno bardzo trwałe, jak i trochę tańsze od złotych. Jednak ze względu na swój kolor, najczęściej stosowane są do zębów w tylnej części szczęki i żuchwy.
Wypełnienie zęba kompozytowe
Materiały kompozytowe, to jedno z najczęściej stosowanych wypełnień zęba. Rozróżnia się wśród nich te, które używane są do zębów przednich, dostępne w 32 kolorach oraz do zębów tylnych, w trzech odcieniach, dostosowywanych do wieku pacjenta. Posiadają wysoki współczynnik załamania światła, co pozwala stworzyć niewidzialną granicę przejścia między plombą a zębem.
Tego rodzaju wypełnienie zęba należy do najczęściej wybieranych. jeżeli i ty zdecydujesz się na plombę z utwardzanej żywicy, dentysta może ją założyć w trakcie jednej wizyty. jeżeli ubytek nie jest bardzo duży, a tkanka wokół zęba nie jest zajęta przez stan zapalny, wystarczy dokładne oczyszczenie zęba z próchnicy. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, dentysta przygotuje specjalną mieszankę wypełnienia i umieści w miejscu ubytku. W zależności od rodzaju użytego kompozytu dentysta może go utwardzić dzięki lampy polimeryzacyjnej (wypełnienie światłoutwardzalne) lub składnika, który wchodzi w reakcję chemiczną z kompozytem i powoduje jego utwardzenie (wypełnienie chemoutwardzalne).
Choć szybkie w stosowaniu, to kompozytowe uzupełnienie zęba nie należy do najtrwalszych. Musisz o tym pamiętać, ponieważ w trakcie przegryzania twardych produktów może dojść do jego ukruszenia. Podatne jest też na działanie kawy i innych barwiących składników pokarmowych. To wszystko sprawia, iż plomba kompozytowa zwykle spełnia swoją funkcję przez minimum 3, a maksimum 10 lat. Czas ten jednak w wybranych przypadkach może ulec zmianie.
Wypełnienia inlay i onlay
Inlay i onlay stosowany jest w przypadku dużych ubytków i w zębach uszkodzonych mechanicznie.
W tego rodzaju wypełnieniach używa się różnego rodzaju materiałów, wśród których prym wiedzie porcelana. Jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i wypłukiwanie. Nie zabarwia się też tak łatwo i szybko, jak kompozytowe wypełnienie zęba.
Porównując tego typu wypełnienie do zwykłej plomby, jest ono trwalsze, działa wzmacniająco na zęby i jest wyjątkowo estetyczne.
Tym, co może cię zniechęcić do skorzystania z tego rodzaju wypełnienia, jest niemała cena. Dłuższy, niż w przypadku zwykłych plomb, jest też czas wykonania. Spowodowane jest to koniecznością dopasowania wypełnienia do kształtu i wielkości twojego zęba. Przygotowane w laboratorium wypełnienie, mocowane jest następnie dzięki specjalnego cementu.
Niezależnie, na które wypełnienie się zdecydujesz, ostateczną decyzję podejmij po konsultacji ze stomatologiem. Dzięki temu, twoje zęby nie tylko będą chronione przed próchnicą, ale też wyglądem, przypominać będą te, które są zdrowe i nigdy nie były leczone.