Wpływ cukrzycy na zęby

halembadent.pl 10 miesięcy temu

Wśród wielu czynników wpływających na przebieg chorób jamy ustnej, zauważa się duży wpływ cukrzycy na zdrowie dziąseł i przyzębia. Jej występowanie notuje się bowiem aż u 30% pacjentów zgłaszających dolegliwości zębów i przyzębia. Wpływ cukrzycy na zdrowie dziąseł i przyzębia jest tym większy, im mniejsza jest kontrola nad poziomem cukru we krwi. Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia chorób w tym obszarze. Wpływ cukrzycy na zęby jest zatem znaczący i warto widzieć, jak sobie z tym radzić.

Wpływ cukrzycy na zęby i zdrowie jamy ustnej

Według portalu diabetologiawpolsce.pl zapalenie przyzębia uznaje się jako szóste powikłanie cukrzycy. Przy czym związek pomiędzy cukrzycą, a zapaleniem dziąseł ma związek obustronny. Cukrzyca może być przyczyną chorób jamy ustnej, natomiast choroby jamy ustnej mogą upośledzać kontrolę metaboliczną cukrzycy.

Często zdarza się, iż to właśnie stomatolog jako pierwszy stwierdza cukrzycę u pacjenta po tym, jak pacjent z zapaleniem dziąseł lub przyzębia, nie reaguje na standardowe leczenie w postaci scalingu, czy polishingu. Dentysta w takich przypadkach zleca dodatkowe badania, które zwykle potwierdzają występowanie cukrzycy.

Niekontrolowana cukrzyca może doprowadzić do wzmożonego odkładania się płytki nazębnej, czyli warstwy bakterii odkładającej się na zębach. jeżeli nie jest ona regularnie usuwana, prowadzi do próchnicy, zapalenia dziąseł oraz innych chorób przyzębia.

Działa to także w drugą stronę, bowiem choroby przyzębia mogą wpływać na poziom cukru we krwi, a tym samym mieć wpływ na przebieg samej cukrzycy. Może to również wpływać na powiązane z cukrzycą schorzenia, takie jak choroby nerek, serca, itp.

Wpływ cukrzycy na zdrowie dziąseł objawia się głównie krwawieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł. Sprawa jest o tyle skomplikowana, iż w przypadku diabetyków rany – również te w obrębie jamy ustnej – trudniej się goją. Do tego dochodzi zmniejszona zdolność organizmu do zwalczania infekcji bakteryjnych, przez co zapalenie dziąseł jest trudniejsze do wyleczenia.
U pacjentów cukrzycowych zauważa się też zwiększoną podatność na występowanie ropni oraz zwiększoną destrukcję tkanek przyzębia. W wyniku cukrzycy może także pojawiać się suchość w ustach oraz kandydoza, czyli drożdżyca jamy ustnej.

Cukrzyca a implanty

Odrębnym problemem związanym z cukrzycą jest przekonanie, iż pacjenci chorzy na tę chorobę nie powinni korzystać z implantów zębowych. Jako przyczynę podaje się trudności w gojeniu oraz zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji w miejscach związanych z zabiegiem. Ponadto proces integracji implantu z kością jest wolniejszy i wiąże się z większym prawdopodobieństwem odrzucenia implantu.

Jednakże cukrzyca nie przekreśla możliwości wszczepienia implantów zębowych chorym na cukrzycę. Aby zabieg zakończył się powodzeniem, należy ustabilizować poziom hemoglobiny oraz cukru we krwi na prawidłowym poziomie (tzw. cukrzyca kontrolowana). o ile zachowane zostaną wartości powyższych parametrów, jest duża szansa, iż proces integracji implantu i gojenia rany pozabiegowej przebiegnie prawidłowo. Należy też pamiętać, aby w trakcie leczenia implantologicznego, pacjent przebywał pod opieką diabetologa oraz stale kontrolował poziom cukru i hemoglobiny we krwi. Pamiętać należy również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa oraz o stosowaniu się do jego zaleceń.

Czy implanty zębowe są dla wszystkich?

Implanty zębowe to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w stomatologii. Nie każdy jednak może z niego skorzystać. Oto najczęstsze przeciwwskazania do implantów zębowych.

Stabilny poziom cukru i hemoglobiny, odpowiednie zaplanowanie zabiegu implantacji i opieka diabetologa sprawią, iż ryzyko odrzutu implantu będzie niewielkie, a co za tym idzie daje szansę na posiadanie stałego uzębienia choćby przez pacjentów dotkniętych cukrzycą.

Jak dbać o zęby przy cukrzycy

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa dla utrzymania jej zdrowia. Natomiast diabetycy powinni przykładać do niej jeszcze większą wagę, właśnie ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia chorób przyzębia oraz dziąseł. Aby zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej, szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Używaj do tego celu szczoteczki z miękkim, zaokrąglonym włosiem, która zminimalizuje ryzyko podrażnienia oraz krwawienia dziąseł. Mycie zębów uzupełnij nitkowaniem lub irygacją oraz płukaniem jamy ustnej przy użyciu przeznaczonych do tego celu płynów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż twoje zęby są dokładnie oczyszczone. Jest to istotne zarówno pod kątem oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z resztek jedzenia, jak i usuwania płytki nazębnej.
Zwróć przy tym uwagę na dobór odpowiednich produktów, dopasowanych do aktualnych potrzeb twojej jamy ustnej. Wybór ten warto również skonsultować ze swoim dentystą.

W ramach profilaktyki zadbaj o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Osoby chorujące na cukrzycę powinny bowiem kontrolować stan swojego uzębienia choćby 4 razy w roku. Dzięki temu, lekarz stomatolog będzie mógł wcześnie wykryć ewentualne problemy i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze. Dodatkowo będzie też mógł przeprowadzić zabiegi higienizacji, podczas których usunie nagromadzony kamień nazębny. Dzięki temu zminimalizuje ryzyko powstawania próchnicy oraz chorób przyzębia. Natomiast jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, świadczące o możliwej infekcji w obrębie jamy ustnej, niezwłocznie umów się na wizytę.
Pamiętaj również, aby w trakcie wywiadu poinformować stomatologa o tym, iż chorujesz na cukrzycę oraz o ewentualnych zmianach w jej przebiegu.

Jak widzisz, wpływ cukrzycy na zęby i zdrowie jamy ustnej można kontrolować. Sama w sobie nie jest ona bowiem wyrokiem, a kontrolowana nie przeszkadza w posiadaniu pięknego, pełnego uzębienia. Podstawą jest jednak kontrola przebiegu samej choroby, jej leczenie oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Pamiętaj, iż dbając o zdrowie jamy ustnej, dbasz także o zdrowie całego swojego organizmu.

Idź do oryginalnego materiału