Uśmiech dziąsłowy – czym jest i jak można go leczyć

halembadent.pl 1 rok temu

Uśmiech to jeden z tych atrybutów naszego wyglądu, który potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów. Bywa jednak i tak, iż staje się kompleksem. Dzieje się tak między innymi w przypadku uśmiechu dziąsłowego. Nie jest to rzadka przypadłość, ponieważ szacuje się, iż dotyczy on około 10% ludzi dorosłych. Jak zatem rozpoznać uśmiech dziąsłowy, jakie są jego przyczyny i co można zrobić, aby poprawić jego wygląd?

Uśmiech dziąsłowy – co warto o nim wiedzieć

Uśmiech dziąsłowy, zwany także „gummy smile”, to sytuacja, w której podczas uśmiechania się dochodzi do nadmiernego odsłonięcia górnego dziąsła. Powoduje to zaburzenie proporcji pomiędzy zębami a dziąsłami i w konsekwencji te drugie bardziej przyciągają uwagę patrzącego. Przypadłość tę stwierdza się, kiedy ekspozycja ta przekracza 3 mm.

Przyczyną nadmiernej ekspozycji dziąseł mogą być uwarunkowania genetyczne. Uśmiech dziąsłowy może być również spowodowany cechami anatomicznymi, takimi jak zbyt wysoka lub wydłużona szczęka, krótka górna warga, przerost dziąseł lub nisko osadzone zęby dolne. Do przyczyn gummy smile zalicza się także nadmierną aktywność mięśni mimicznych twarzy. Przyczynić się do niego mogą również wady zgryzu lub deficyty w uzębieniu.

W większości przypadków uśmiech dziąsłowy jest jedynie przypadłością estetyczną, która nie wpływa bezpośrednio na zdrowie jamy ustnej. Może jednak wpływać na komfort psychiczny, powodując negatywną samoocenę oraz kompleksy związane z wyglądem.
Jednakże w przypadku, gdy ekspozycja dziąseł i tkanek przyzębia jest naprawdę duża, może dochodzić do wysychania błony śluzowej, a w konsekwencji do nawracających stanów zapalnych w tych okolicach.

Jak stomatolodzy leczą uśmiech dziąsłowy?

Istnieje kilka sposobów leczenia uśmiechu dziąsłowego. Wybór metody zależy w dużej mierze od konkretnego przypadku i przyczyn danej przypadłości. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza, którą postawi lekarz podczas konsultacji i prawidłowej diagnostyki stomatologicznej.

W przypadku wad zgryzu najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne w celu ich korekcji, a tym samym eliminacji problemu, jakim jest nadmierna ekspozycja dziąseł. Oczywiście leczenie ortodontyczne wymaga czasu, jednak daje wymierne efekty.

Przeczytaj także: Rodzaje aparatów stosowanych w leczeniu ortodontycznym

Inną metodą korekcji jest wydłużenie koron klinicznych zębów, poprzez podniesienie linii dziąseł i odsłonięcie części zębów, które są nią przykryte. Zabieg ten zwany gingiwektomią wykonuje się przy pomocy lasera bądź w trakcie zabiegu chirurgicznego. Dzięki niemu uzyskuje się gładki kontur linii dziąseł.

Innym zabiegiem chirurgicznym, który pomaga pozbyć się uśmiechu dziąsłowego, jest skrócenie wędzidełka wargi górnej. Jest to stosunkowo prosty zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który zapobiega zbytniemu podnoszeniu się górnej wargi w trakcie uśmiechania się.

Natomiast jeżeli przyczyną gummy smile jest niewłaściwy kształt szczęki, może on zostać skorygowany poprzez operację szczękowo-twarzową. Jest to jednak najbardziej inwazyjna metoda i stosuje się ją w ostateczności.

Nowoczesne sposoby na nadmierną ekspozycję dziąseł

Jedną z najnowszych metod radzenia sobie z przypadłością uśmiechu dziąsłowego jest leczenie przy zastosowaniu toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoksem. Wpływa ona na rozluźnienie zbytnio napiętych partii mięśni. Stosuje się ją w sytuacji, gdy przyczyną gummy smile jest nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy. Substancję wstrzykuje się do mięśni okolicy ust, kontrolujących górną wargę. Zabieg ten zapobiega zbytniemu jej unoszeniu się, a tym samym koryguje uśmiech dziąsłowy. Na tle innych metod zabieg ten trwa najkrócej i nie wymaga rekonwalescencji.

Istnieje również możliwość zastosowania kwasu hialuronowego w leczeniu uśmiechu dziąsłowego. Stosuje się go w celu zwiększenia objętości górnej wargi, dzięki czemu staje się ona mniej ruchoma i w trakcie uśmiechania się nadmiernie nie odsłania górnego dziąsła. Podobnie, jak w przypadku toksyny botulinowej, zabieg przy użyciu kwasu hialuronowego nie jest inwazyjny. Warto również wspomnieć, iż efekt otrzymany przy zastosowaniu obu tych metod jest odwracalny.

Jak widzisz, dzisiejsza stomatologia wychodzi naprzeciw różnym potrzebom pacjentów. jeżeli więc borykasz się z przypadłością, jaką jest uśmiech dziąsłowy, z pewnością znajdzie się na to rozwiązanie. Pamiętaj, iż każdy przypadek jest inny, dlatego najważniejszą sprawą jest konsultacja stomatologiczna, podczas której dentysta postawi diagnozę oraz zaproponuje odpowiednio dobraną metodę leczenia.

Źródło: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,gummy-smile–czyli-sposoby-na-usmiech-dziaslowy,artykul,1735122.html

Idź do oryginalnego materiału