„Florida Record” – internetowy serwis zajmujący się tematyką prawną – poinformował o pozwie, jaki przeciwko dentystce i zatrudniającemu ją gabinetowi stomatologicznemu złożyła pacjentka. Powodem pozwu była aspiracja przez kobietę odłączonej końcówki skalera ultradźwiękowego, co skutkowało obrażeniami wewnętrznymi.
Scarlett Sterling oraz jej mąż Beldon Sterling złożyli pozew do Sądu Okręgowego XV Okręgu Sądowego hrabstwa Palm Beach na Florydzie, oskarżając o poważne zaniedbanie dr Pamelę Brandao oraz gabinet Brilliant Smiles Family Dental w Delray Beach (aglomeracja Miami). Para domaga się co najmniej 30 000 USD od Brandao i gabinetu na pokrycie kosztów leczenia, a także odszkodowania za doświadczone cierpienie i obniżenie jakości życia.
W lipcu 2023 r. Scarlett Sterling udała się do Brilliant Smiles w celu wykonania rutynowego zabiegu usunięcia kamienia nazębnego. Podczas zabiegu, który był wykonywany przez dr Brandao, odłączyła się końcówka skalera ultradźwiękowego, którą Sterling połknęła. Pacjentka udała się niezwłocznie do pobliskiej kliniki, gdzie w badaniach wykazano, iż końcówka utknęła w jelicie cienkim. Aby można było ją usunąć, konieczne było przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Niedochowanie standardów zawodowych i brak odpowiedniego przeszkolenia
W pozwie państwo Sterling zarzucają dentystce z Delray Beach niedochowanie standardów zawodowych poprzez nieupewnienie się, iż użyty sprzęt stomatologiczny był prawidłowo złożony i utrzymany przed jego użyciem. Dodatkowo oskarżają klinikę Brilliant Smiles o brak odpowiedniego przeszkolenia personelu i nie dość restrykcyjne procedury, co przyczyniło się do obecnych problemów gastrycznych poszkodowanej pacjentki, w tym bólu brzucha związanego z zakażeniem bakteryjnym w jelicie cienkim.
Scarlett Sterling twierdzi, iż wskutek zarzucanego zaniedbania lekarki doznała trwałych obrażeń, które wymagają stałego leczenia i kolejnych zabiegów chirurgicznych. Ponadto kobieta doświadcza bólu fizycznego i psychicznego, który obniża jakość jej życia.
Dobra komunikacja z pacjentem uwzględniająca uzyskanie zgody na leczenie, odpowiednie ubezpieczenie i adekwatnie prowadzona dokumentacja medyczna – to, zdaniem mec. Pawła Strzelca, podstawowe zasady minimalizowania ryzyka prawnego w codziennej pracy lekarzy dentystów. – Tylko dobra, obszerna, zawierająca wszelkie elementy dokumentacja medyczna jest narzędziem obrony praw lekarzy w ewentualnym sporze sądowym – podkreśla.
Źródło: https://www.drbicuspid.com/