Urazy zębów mlecznych mogą pozostawić trwały ślad – nie tylko w dzieciństwie, ale i w przyszłym uzębieniu stałym. Najnowsze badanie duńskich naukowców pokazuje, iż im młodsze dziecko i poważniejszy uraz, tym większe ryzyko trwałych powikłań w zębach stałych. Wyniki rzucają nowe światło na znaczenie wczesnej diagnostyki i długoterminowej opieki stomatologicznej po urazach w wieku przedszkolnym.
Urazy zębów mlecznych, zwłaszcza te związane z ich przemieszczeniem, mogą znacząco wpłynąć na rozwój zębów stałych. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze oraz szpitala Rigshospitalet – największego szpitala klinicznego w tym mieście, dowodzą, iż zarówno wiek dziecka w momencie urazu, jak i stopień jego zaawansowania istotnie zwiększają ryzyko powikłań w uzębieniu stałym.
Analiza objęła dane kliniczne i radiologiczne 206 pacjentów, u których uszkodzeniu uległo łącznie 360 zębów mlecznych. Dla porównania uwzględniono również 1057 zębów kontrolnych u tych samych dzieci. Grupy wiekowe podzielono na trzy kategorie: 0-2 lata, 3-4 lata oraz 5 lat i więcej. Następnie oceniono występowanie wad rozwojowych w uzębieniu stałym, takich jak hipoplazja oraz deformacje zębów.
Ponad siedmiokrotnie wyższe ryzyko zmian w zębach stałych
Wyniki badania są jednoznaczne – urazy zębów mlecznych zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań w obrębie uzębienia stałego ponad siedmiokrotnie. Szczególnie narażone są dzieci, które doznały poważnego urazu w bardzo młodym wieku. U dzieci w wieku 0-2 lat, u których doszło do przemieszczenia bocznego, intruzji lub wybicia zęba mlecznego, znacznie częściej obserwowano późniejszą hipoplazję lub deformację zęba stałego w porównaniu z dziećmi starszymi.
Niepokojące zmiany w szkliwie pojawiały się po różnych typach urazów, także tych pozornie mniej groźnych, jak częściowe zwichnięcie.
Wczesna reakcja kluczowa dla zdrowia zębów stałych
Autorzy badania podkreślają, jak istotna jest edukacja rodziców oraz personelu medycznego w zakresie wczesnego rozpoznawania i leczenia urazów zębów mlecznych. Szybka diagnostyka oraz regularna kontrola po urazie – szczególnie u dzieci poniżej 3. roku życia – mogą mieć najważniejsze znaczenie dla prawidłowego rozwoju uzębienia stałego.
Badanie zatytułowane „Sequelae in permanent dentition after traumatic dental injury in the primary dentition—a retrospective cohort study” zostało opublikowane online 4 marca 2025 r. na łamach „International Journal of Paediatric Dentistry”.
– Istota postępowania w uszkodzeniach urazowych zębów u dzieci pozostaje cały czas taka sama. Najważniejsze jest to, żeby nie nadinterpretować, ale dobrze zdiagnozować, bo to kluczowa sprawa i żeby nie wprowadzać zbędnego leczenia – mówi o urazach zębów u dzieci prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Eksperci rozmawiają o tym, co jest najważniejsze w diagnostyce oraz leczeniu urazów mechanicznych zębów u najmłodszych pacjentów.
Źródło: https://www.dental-tribune.com
https://onlinelibrary.wiley.com