UK: dentyści charytatywnie leczą bezdomnych

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: UK: dentyści charytatywnie leczą bezdomnych


Według szacunków, w Wielkiej Brytanii siedmiu na dziesięciu bezdomnych ma duże braki w naturalnym uzębieniu, a 15% z nich musiało samodzielnie usunąć sobie zęby – najczęściej z powodu braku dostępu do opieki dentystycznej. Grupa dentystów postanowiła pomóc tej szczególnej grupie, oferując bezpłatne leczenie w mobilnym gabinecie stomatologicznym.

Dzięki współpracy organizacji charytatywnej Dentaid oraz Fundacji Bupa – prowadzonej w ramach sieci gabinetów stomatologicznych Bupa Dental Care – po brytyjskich ulicach od pewnego czasu jeździ mobilny gabinet stomatologiczny. Specjalnie przystosowany pojazd zatrzymuje się w pobliżu schronisk i hosteli, by dotrzeć do osób bezdomnych borykających się z różnego rodzaju problemami ze zdrowiem jamy ustnej.

To pełnowymiarowy gabinet stomatologiczny. Możemy wykonywać zdjęcia rentgenowskie, ekstrakcje zębów, zakładanie wypełnień – wyjaśnia dr Neil Sikka, lekarz dentysta, dyrektor ds. stomatologii w sieci Bupa Dental Care, pracujący w mobilnym gabinecie.

Leczenie odbywa się więc bezpośrednio tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna – i jest całkowicie bezpłatne.

Ogromna skala problemu w Wielkiej Brytanii

Z danych organizacji Groundswell wynika, iż w Wielkiej Brytanii aż 30% osób doświadczających bezdomności cierpi na ból zębów, 70% straciło przynajmniej część uzębienia, a 15% było zmuszonych samodzielnie usunąć sobie zęby. – Duża część naszej pracy polega na niesieniu ulgi w bólu – podkreśla dr Sikka.

Podczas wizyty mobilnego gabinetu w Westminsterze (dzielnicy Londynu) jeden z pacjentów, który niedawno uległ wypadkowi na rowerze, przyznał, iż sam wyrwał sobie ząb z powodu bólu nie do zniesienia. Zespół Dentaid przeprowadził u niego kompleksowy przegląd i oczyścił jamę ustną. Inny mieszkaniec hostelu nie odwiedzał dentysty od ponad dekady i wymagał natychmiastowej ekstrakcji zębów – leczenie wykonano od ręki.

Szczególne problemy z dostępem do opieki dentystycznej wśród bezdomnych

Andy Evans – dyrektor generalny Dentaid – zaznacza, iż osoby w kryzysie bezdomności mają szczególnie utrudniony dostęp do standardowej opieki dentystycznej. – To grupa, która potrzebuje usług dostosowanych do ich potrzeb. jeżeli możemy im ulżyć w cierpieniu, poprawić zdrowie jamy ustnej i przywrócić odrobinę pewności siebie, to ogromna pomoc – mówi.

Dentaid organizuje również akcje w schroniskach dla kobiet, bankach żywności oraz dla osób zmagających się z innymi formami wykluczenia zdrowotnego. Evans zwraca uwagę, iż ubóstwo sprzyja diecie bogatej w cukry, co negatywnie wpływa na zdrowie zębów. Ponadto, substancje psychoaktywne i alkohol – często stosowane przez bezdomnych w celu złagodzenia bólu – dodatkowo pogarszają ich stan zdrowia jamy ustnej.

Mały gest, ogromna różnica

Podczas kilku godzin postoju furgonetki w Westminsterze wiele osób pytało, jak może uzyskać pomoc. Dentaid przyjmuje jedynie pacjentów skierowanych przez partnerskie organizacje charytatywne, co pozwala zapewnić wsparcie najbardziej potrzebującym. Empatia dentystów, którzy pracują w mobilnym gabinecie sprawia, iż wizyta staje się mniej stresująca – co ma najważniejsze znaczenie dla grup wrażliwych i marginalizowanych.

Pewien mężczyzna po wizycie powiedział nam: „Przez całe życie byłem bezdomny, czułem się niewidzialny, a wy sprawiliście, iż poczułem się jak książę” – wspomina dr Neil Sikka. – To niesamowite widzieć, jak odrobina troski i życzliwości może zmienić czyjeś życie.

Ekologiczne rozwiązanie dla większego zasięgu

Dotychczas koszty wjazdu mobilnego gabinetu do Londynu były bardzo wysokie ze względu na przepisy dotyczące tzw. strefy ultra niskiej emisji spalin. Fundacja Bupa sfinansowała zakup nowej, ekologicznej i zasilanej energią słoneczną furgonetki o nazwie Clover.

Clover nie tylko zapewnia wysokiej jakości opiekę i ulgę w bólu, ale także umożliwia świadczenie usług w sposób przyjazny dla środowiska – mówi Anna Russell, dyrektor Fundacji Bupa.

Dzięki nowemu pojazdowi Dentaid może docierać do centrów miast, które wcześniej były poza ich zasięgiem.

Anna Russell podkreśla również ogromne zaangażowanie dr. Neila Sikki, który od ponad 30 lat łączy pracę kliniczną z działalnością charytatywną. – To dla mnie zaszczyt, iż mogę wykorzystywać swoje umiejętności, by naprawdę zmieniać życie ludzi, którzy nie mają dostępu do podstawowej opieki – mówi skromnie dr Sikka.

Źródło: https://www.bigissue.com

Fot. https://www.dentaid.org/

Idź do oryginalnego materiału