W obliczu pogłębiającego się już od lat kryzysu w dostępie pacjentów do publicznej opieki stomatologicznej rząd Wielkiej Brytanii przedstawił pakiet propozycji gruntownej reformy kontraktu w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS).
Zmiany ogłoszone przez rząd 8 lipca mają na celu systemowe rozwiązanie najpoważniejszych problemów i ułatwienie pacjentom, zwłaszcza tym z pilnymi i złożonymi potrzebami stomatologicznymi, dostępu do niezbędnego leczenia. Plan laburzystowskiego rządu Keira Starmera to próba odpowiedzi na problem masowego odchodzenia lekarzy dentystów z systemu NHS i pogłębiające się wśród Brytyjczyków nierówności w zakresie zdrowiu jamy ustnej.
Nowe opcje leczenia pacjentów wymagających pilnej pomocy
Jednym z kluczowych elementów proponowanej reformy jest wprowadzenie leczenia dla pacjentów z najbardziej zaawansowanymi schorzeniami, które będzie miało odrębne finansowanie. Propozycja zakłada stworzenie specjalnych programów terapeutycznych dla osób z zaawansowaną chorobą próchnicową, obejmującą co najmniej 5 zębów, oraz dla osób w zaawansowanym stadium choroby przyzębia. Zapewni to dentystom lepsze wynagrodzenie za skomplikowane i czasochłonne zabiegi, które do tej pory były niedoszacowane, co zniechęcało lekarzy do ich wykonywania w ramach Narodowej Służby Zdrowia.
Priorytet dla leczenia stanów nagłych i profilaktyki
Reforma rządu laburzystów kładzie również duży nacisk na zapewnienie natychmiastowej pomocy pacjentom w stanach nagłych, związanych z bólem, co stanowi w tej chwili jeden z poważniejszych problemów pacjentów poszukujących leczenia w ramach NHS. Planowane jest wprowadzenie ogólnokrajowego wymogu, aby gabinety udzielały pomocy pacjentom bólowym, np. z powodu ostrego stanu zapalnego miazgi, ropnia czy urazu zęba.
Świadczenia te mają być finansowane dzięki stałej, jednolitej stawki obowiązującej w całym kraju, co ma uprościć rozliczenia i zagwarantować większą dostępność leczenia. Równocześnie rząd stawia na profilaktykę, m.in. poprzez zwiększenie nacisku na praktykę lakowania zębów u dzieci z próchnicą.
Czy absolwenci stomatologii będą obowiązkowo pracować w NHS?
W celu zaradzenia problemowi niedoboru personelu w stomatologii Narodowej Służby Zdrowia rząd planuje wprowadzić wymóg, by przez określony czas po ukończeniu studiów absolwenci stomatologii pracowali w gabinetach NHS. Mechanizm ten, określany jako tie-in, ma na celu zwiększenie liczby dostępnych wizyt w publicznej służbie zdrowia oraz zatrzymanie młodych stomatologów w systemie.
Proponowane zmiany, choć na razie pozostają w sferze konsultacji, należy uznać za jedną z najdalej idących prób przebudowy systemu publicznej stomatologii w Europie w ostatnich latach i będą z pewnością uważnie obserwowane przez decydentów także w innych krajach.
Źródło: https://www.gov.uk/