Polska prezydencja w Radzie UE chce pracować nad rozwiązaniami przeciwdziałającymi nielegalnej migracji. Chce też zająć się ochroną zdrowia, priorytetowo podejdzie m.in. do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Polska prezydencja potrwa 6 miesięcy.
Jednym z tematów polskiej prezydencji, która będzie przebiegać pod znakiem bezpieczeństwa, ma być przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dyskusje nad rozwiązaniami mają dotyczyć m.in. wzmocnienia granic zewnętrznych UE oraz poprawienia skuteczności i trwałości powrotów migrantów do państw pochodzenia oraz deportacji, a także współpracy z państwami leżącymi na szlakach migracyjnych.
Rada będzie dążyć do wypracowania rozwiązań, których celem ma być zwiększenie zdolności UE i państw członkowskich w zakresie ochrony ludności, obrony cywilnej, ratownictwa i pomocy humanitarnej.
Na unijnej agendzie znajdzie się również kwestia monitorowania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Dyskusje dotyczyć będą przestępczości zorganizowanej, ale również zagrożeń hybrydowych, dezinformacji czy cyberbezpieczeństwa.
W obszarze zdrowia priorytetami polskiej prezydencji będą: zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej, promocja zdrowia, profilaktyka chorób oraz bezpieczeństwo lekowe. W ramach „planu na 100 dni” powstać ma dokument o lekach krytycznych, którego celem będzie wzmocnienie zdolności produkcyjnej, zabezpieczenie krytycznych substancji czynnych i wsparcie produkcji leków w UE.
Ponadto – jak czytamy w programie polskiej prezydencji – we współpracy z KE, państwami członkowskimi i Światową Organizacją Zdrowia Polska planuje przygotować pogłębiony raport dotyczący wpływu nowych mediów, w tym mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Na agendzie unijnej pojawią się również kwestie palenia tytoniu, nowatorskich produktów, ale także spożywania alkoholu.
Rada ma również dyskutować nad wyzwaniami w podnoszeniu poziomu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz promowaniu sportu jako narzędzia sprzyjającego zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu.
W obszarze pracy tematem dyskusji będzie m.in. kwestia ochrony pracy oraz ludzi w dobie postępującej innowacji i automatyzacji. Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in. „inicjatywy legislacyjne odnoszące się do wykorzystania AI w miejscu pracy oraz te dotyczące telepracy i prawa do odłączenia się”.
Wspierane będą też działania stymulujące procesy nabywania nowych kwalifikacji i przekwalifikowywania. W szczególności promowane mają być rozwiązania kierowane do osób nieaktywnych zawodowo.
Polska prezydencja skupi się również na działaniach na rzecz równości m.in. na rynku pracy. Zaangażuje się w przypadający na 2025 r. przegląd realizacji Planu Działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Trzy główne cele programu na rok 2030 dotyczą zwiększenia zatrudnienia, wzmocnienia kwalifikacji i umiejętności oraz redukcji ubóstwa wśród Europejczyków.
Kolejnym punktem agendy będzie wzmocnienie i promowanie działań na rzecz równości płci i przeciwdziałania przemocy, w tym ze względu na płeć. Prezydencja uwzględni w swoich działaniach Mapę Drogową na Rzecz Praw Kobiet, której publikację przewidziano na marzec 2025 r., a także prace nad nowymi unijnymi strategiami dotyczącymi równości.
Polska prezydencja będzie promować inicjatywy wspierające aktywność seniorów na rynku pracy oraz działać na rzecz godnego zabezpieczenia społecznego i dostępu do usług.