- Przez najbliższe pół roku będziemy koncentrować się na najbardziej palących kwestiach: bezpieczeństwie, konkurencyjności i innowacjach. Wyobraźnia, odwaga i silne przywództwo są źródłem naszej siły - powiedział premier Donald Tusk podczas gali inaugurującej prezydencję naszego kraju w Radzie UE.
W piątek wieczorem w budynku Teatru Wielkiego - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala inaugurująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia głos zabrał premier Donald Tusk i szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Wcześniej podczas spotkania przywódcy omówili bieżące tematy z agendy UE, w tym priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.
- Jak opowiedzieć tę wspaniałą historię, a adekwatnie puentę wspaniałej polskiej historii w Europie w siedem minut w tak ważnym dla Polski i Europy dniu - rozpoczął swoją przemowę premier Tusk. Jak podkreślił, prezydencja naszego kraju w Unii Europejskiej to będzie "bardzo trudne sześć miesięcy".
Podczas ceremonii otwarcia głos zabrał także Antonio Costa. - Nie ma lepszego czasu w polskie przywództwo w UE - wskazał szef Rady Europejskiej.
Polska prezydencja w Radzie UE
1 stycznia 2025 r. Polska przejęła po Węgrzech półroczną prezydencję. Sprawuje ją po raz drugi, pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom państw członkowskich w drugiej połowie 2011 r.
Polska prezydencja realizowana będzie pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!". Jak zapowiedziano, skupiać się będzie przede wszystkim na wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie.
Polska w ramach trwającej sześć miesięcy prezydencji będzie kierować pracami ministrów w Radzie UE. Nasz kraj chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Priorytety zdrowotne
W ostatnim obszarze Polska chce akcentować m.in. konieczność poprawy bezpieczeństwa lekowego UE, poprzez dywersyfikację łańcuchów dostaw leków i wsparcie dla ich produkcji we Wspólnocie. Skoncentruje się też na sposobach poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych oraz działaniach promujących zdrowie i profilaktykę chorób.
Nasz główny cel podczas polskiej prezydencji to postawienie bezpieczeństwa i dobra pacjenta w centrum wszystkich działań.
- Przekonaliśmy Unię Europejską, że najważniejsze podczas naszej prezydencji w UE będzie zadbanie o bezpieczeństwo na wielu poziomach, ale przede wszystkim w obszarze zdrowia. Nasza prezydencja będzie propacjencka, będziemy reprezentować także prawa do bezpieczeństwa lekowego mniejszych i mniej zamożnych państw – powiedziała w połowie grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna.
- Pomimo konieczności realizacji wielu technicznych i regulacyjnych zadań, pacjent będzie zawsze na pierwszym miejscu – zapewniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk na wspólnej konferencji z szefową MZ.
Zdaniem wiceminister, polska prezydencja w Radzie UE będzie okazją do pokazania nie tylko dobrych praktyk, ale również fachowców, których praca przyczyniła się do osiągnięć Polski na polu profilaktyki.
- Mamy ambicję, żeby pokusić się o analizę i wymianę doświadczeń państw unijnych w zakresie oceny efektywności programów profilaktycznych i, szerzej mówiąc, instrumentów profilaktyki (...). Chcielibyśmy zrobić przegląd unijnych programów, żeby ocenić, które instrumenty tak naprawdę działają. (...). Bo profilaktyka to edukacja, ale też dostępność rozwiązań - faktyczna i ekonomiczna - i te tematy będziemy w czasie naszej prezydencji podejmować - mówiła Kacperczyk.
- Uzgodniliśmy również z Komisją Europejską i z państwami członkowskimi, iż w kontekście zagrożeń nowotworami i chorobami układu krążenia, w czasie pierwszego spotkania Rady Unii Europejskiej odbędzie się dyskusja dotycząca rewizji dyrektywy tytoniowej (...). Choć prace nie rozpoczną się w czasie naszej prezydencji, bo to jest dość skomplikowany temat - wskazała.
Katarzyna Kacperczyk zaznaczyła, że na okres polskiej prezydencji w Radzie UE przypadnie implementacja pakietu legislacyjnego dotyczącego Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych. - To jest szczególnie istotny moment, bo będzie się wtedy kształtować architektura instytucjonalna tego systemu zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Mamy bardzo bogate doświadczenia w obszarze cyfryzacji i mamy ambicję, żeby je zaprezentować - podkreśliła wiceminister.
W ciągu najbliższego półrocza w związku z prezydencją w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. W styczniu odbędą się dwie z nich: 21-22 stycznia spotkają się ministrowie odpowiedzialni za edukację, zaś 30-31 stycznia - ministrowie odpowiedzialni za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
NA ŻYWO | Gala otwierająca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. https://t.co/MP59poHSKN
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 3, 2025