Odkryto nowe działanie leku, pierwotnie stosowanego w terapii stwardnienia rozsianego. Okazało się, iż famprydyna może poprawiać pamięć roboczą. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry.
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane (ang. sclerosis multiplex, SM) jest najczęstszą chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego. Aktualnie w Polsce zdiagnozowanych jest 46 tysięcy chorych. Objawy kliniczne stwardnienia rozsianego zależne są od postaci choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Terapia obejmuje leczenie rzutu SM, leczenie modyfikujące przebieg choroby oraz leczenie objawowe. Do ostatniej grupy zaliczyć można famprydynę – lek stosowany w celu poprawy funkcji chodzenia u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Poprzez blokowanie kanałów potasowych przyczynia się do poprawy przewodzenia impulsów nerwowych w uszkodzonych włóknach mielinowych.
Famprydyna może poprawiać pamięć roboczą
Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, iż famprydyna może wpływać na poprawę pamięci. Przeprowadzili randomizowane, podwójnie ślepe badanie, w którym udział wzięło 43 zdrowych, dorosłych uczestników. W grupie osób, których początkowy poziom pamięci roboczej był niski, zaobserwowano wyraźniejsze efekty działania leku. Po trzech dniach stosowania famprydyny uzyskali oni lepsze wyniki w testach oceniających pamięć roboczą w porównaniu do osób, które przyjmowały placebo. Z kolei u osób z początkowo dobrą pamięcią roboczą lek nie wywołał żadnej poprawy.
Okazało się również, iż lek zwiększył pobudliwość mózgu u wszystkich uczestników, umożliwiając szybsze przetwarzanie bodźców.
Czym jest pamięć robocza?
Pamięć robocza umożliwia przechowywanie i manipulowanie informacjami przez krótki czas w trakcie wykonywania różnych zadań poznawczych. Do zadań tych należy między innymi rozumowanie, rozwiązywanie problemów, czy podejmowanie decyzji. Pamięć robocza jest więc niezbędna do przetwarzania informacji, które są aktualnie potrzebne do wykonania bieżących zadań.
Wiele schorzeń prowadzi do upośledzenia pamięci roboczej. Tak dzieje się na przykład w przypadku schizofrenii, ADHD, depresji oraz chorobie Parkinsona.
Nadzieja na kolejne zastosowania famprydyny
Naukowcy planują przeprowadzenie badań mających na celu ocenę skuteczności famprydyny w leczeniu schizofrenii i depresji. Ponieważ lek oddziałuje na specyficzne kanały jonowe w komórkach nerwowych, może okazać się skuteczną terapią tych chorób. Zaburzenia funkcjonowania kanałów jonowych są bowiem jednym z kluczowych mechanizmów patofizjologicznych zarówno schizofrenii, jak i depresji.