Technologia CAD/CAM w protetyce dentystycznej

halembadent.pl 1 miesiąc temu

Najnowsze postępy w technologii stomatologicznej rewolucjonizują sposób, w jaki dentyści diagnozują pacjentów oraz planują i wykonują zabiegi. Oblicze współczesnej protetyki dentystycznej odmieniła szczególnie technologia CAD/CAM, która nie tylko przyspiesza i usprawnia prace protetyczne, ale również sprawia, iż stają się one bardzo precyzyjne. Jest więc niezawodnym wsparciem w tworzeniu nowoczesnych uzupełnień protetycznych.

Czym jest technologia CAD/CAM?

Technologia CAD/CAM (ang. Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) została stworzona w latach 50-tych. Jest to system komputerowy, który stosuje się w różnych gałęziach przemysłu, w celu projektowania i wytwarzania obiektów. CAD oznacza wspomagane komputerowo projektowanie, w którym przygotowuje się projekty 2D i 3D. Natomiast CAM to komputerowe wspomaganie wytwarzania, które przekształca informacje zawarte w projektach do kodu maszynowego. Technologia CAD/CAM wykorzystuje zatem system komputerowy w celu automatyzacji procesu produkcji, a tym samym jego usprawnienia.

W stomatologii technologia ta pojawiła się pod koniec lat 80-tych i od tego czasu stale się rozwija, pomagając w szybki i precyzyjny sposób tworzyć uzupełnienia protetyczne. Zastąpiła więc techników dentystycznych w ręcznym dopasowywaniu łączników do korony lub mostu, pozwalając im na tworzenie jeszcze lepiej spersonalizowanych uzupełnień.

Protetyka dentystyczna przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM

W oparciu o technologię CAD/CAM wykonywane są zarówno uzupełnienia stałe, jak i tymczasowe, całkowite i częściowe, w tym:

  • licówki,
  • korony,
  • mosty,
  • uzupełnienia stałe oparte na implantach,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • wkłady koronowe.

Cały proces zaczyna się od wykonania skanu 3D, za pomocą którego stworzony zostaje wirtualny wycisk szczęki i żuchwy. Metoda to wyparła tradycyjne wykonywanie wycisków przy pomocy masy wyciskowej, umieszczanej w ustach pacjenta.
Skanowanie 3D wykonywane jest przy pomocy skanera wewnątrzustnego i jest szybkie, bezinwazyjne, w pełni bezpieczne oraz bezbolesne. Wykonany w ten sposób skan jest bardzo precyzyjny i daje pełny obraz wszelkich szczegółów zgryzu, choćby tych niewidocznych gołym okiem.

Rejestruje bowiem tkanki miękkie i twarde w ich naturalnym położeniu. Precyzyjnie oddaje także kolor zębów. W dodatku obraz może być powiększany i obracany w trzech wymiarach, dzięki czemu technik na bieżąco kontroluje cały proces. Daje to możliwość wykonania niesamowicie precyzyjnych uzupełnień protetycznych, zarówno pod względem dopasowania do łuków zębowych, jak i naturalnego koloru zębów.

Po wykonaniu projektu wybranego uzupełnienia protetycznego dane są przesyłane do urządzenia, w postaci frezarki protetycznej lub drukarki 3D, która wykonuje odpowiednie elementy uzupełnienia protetycznego.

Wykonanie protezy zębowej krok po kroku – jak to wygląda w praktyce

Czy wykonanie protezy zębowej krok po kroku to skomplikowany proces? Ile wizyt cię czeka? Jak wygląda przygotowanie? Jaką protezę wybrać? jeżeli przymierzasz się do uzupełnienia braków w uzębieniu, ta wiedza może ci się przydać.

Jakie korzyści dla pacjenta niesie za sobą technologia CAD/CAM?

Protetyka dentystyczna zyskała wiele dzięki zastosowaniu technologii CAD/CAM. Rozwiązanie to nie tylko ułatwia pracę stomatologom i protetykom, ale również ma mnóstwo zalet z punktu widzenia pacjentów.

Wirtualny wycisk szczęki i żuchwy zapewnia niesamowicie dokładny, trójwymiarowy obraz, który pozwala idealnie odwzorować wszystkie struktury we wnętrzu jamy ustnej pacjenta. Możliwość powiększania i obracania obrazu skanu, a także tworzenie projektu widzianego z różnych perspektyw, zapewnia pełną kontrolę nad całym procesem. To zaś przekłada się na najwyższą precyzję oraz dokładność prac protetycznych. Pozwala na tworzenie uzupełnień protetycznych idealnie dopasowanych do potrzeb pacjenta, a także wyglądających bardzo naturalnie. Przekłada się to zarówno na wygodę ich użytkowania, jak i aspekt estetyczny, a także na trwałość wykonywanych rozwiązań.

W porównaniu do tradycyjnych metod, prace protetyczne przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM przebiegają też znacznie szybciej. Proces projektowania jest ułatwiony, dzięki automatycznemu dopasowaniu poszczególnych parametrów względem siebie. Gdy bowiem wartość jednego z nich zostaje zmieniona, reszta zmienia się sama. Nie ma też konieczności wykonywania dodatkowych przymiarek, co ogranicza ilość dodatkowych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jest to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu dla pacjenta oraz dentysty.

Technologia CAD/CAM zapewnia pacjentom większy komfort poprzez wyeliminowanie wszelkich niedogodności. Dzięki precyzyjnemu skanowaniu 3D nie ma bowiem konieczności powtarzania wycisków, jak to miało miejsce w przypadku metod tradycyjnych. Jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu nie powoduje nieprzyjemnych odruchów wymiotnych.

W dodatku, dzięki wirtualnej symulacji efektów, pacjent może zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po wykonaniu uzupełnień protetycznych.

Jak widzisz, technologia CAD/CAM zrewolucjonizowała protetykę dentystyczną, umożliwiając nie tylko bardziej precyzyjne diagnozowanie, ale również planowanie leczenia oraz wykonywanie uzupełnień protetycznych. To zaś przekłada się na najwyższą jakość opieki stomatologicznej.
W naszym gabinecie protetyka dentystyczna w tej technologii to standard. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas usług protetycznych, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę.

Idź do oryginalnego materiału