Wikipedia Collaboration of Dental Schools (WCODS) to międzynarodowa inicjatywa, która od 2017 r. angażuje studentów i wykładowców kierunków stomatologicznych z uczelni z całego świata w tworzenie oraz aktualizację artykułów dotyczących stomatologii publikowanych na Wikipedii. Celem projektu jest zwiększenie globalnej świadomości zdrowotnej poprzez łatwy dostęp do sprawdzonej, zrozumiałej i opartej na dowodach naukowych wiedzy.
Pomysł narodził się w 2017 r. na Uniwersytecie w Dundee (Szkocja), gdy grupa studentów stomatologii zauważyła istotny problem – wiele artykułów dentystycznych na Wikipedii było nieaktualnych, zawierało trudny żargon lub brakowało im solidnych podstaw naukowych. Odpowiedzią było stworzenie WCODS – projektu, który szkoli studentów, jak edytować hasła na Wikipedii zgodnie z zasadami stomatologii opartej na faktach. Weryfikacją treści zajmują się członkowie kadry akademickiej, co dodatkowo podnosi ich jakość.
Zysk jest obopólny – studenci uczą się krytycznej analizy literatury naukowej i rozwijają kompetencje przydatne zarówno w toku studiów, jak i w późniejszej praktyce zawodowej. Jednocześnie społeczeństwo zyskuje dostęp do rzetelnych informacji na temat zdrowia jamy ustnej.
Globalny zasięg, realny wpływ
Po krótkiej przerwie w czasie pandemii COVID-19, w ostatnich miesiącach projekt WCODS powrócił z nową energią. w tej chwili aktywnie uczestniczą w nim uczelnie z ośmiu krajów, w tym Uniwersytet w Toronto i International Medical University (IMU) z Malezji, gdzie udział w inicjatywie jest obowiązkowy dla studentów 4. i 5. semestru kierunku lekarsko-dentystycznego.
Efekty? Od początku istnienia edytowano 424 artykuły stomatologiczne, które łącznie odnotowały ponad 255 mln wyświetleń. Tylko w 2024 r. zaktualizowano 10 haseł, które uzyskały 15 mln odsłon. Od początku 2025 r. studenci z Dundee i IMU wspólnie opracowali już 11 artykułów, wzmacniając międzynarodową współpracę akademicką.
– WCODS to nie tylko liczby. To przede wszystkim idea, by wiedza stomatologiczna była dostępna dla wszystkich, bez względu na pochodzenie czy miejsce zamieszkania – podkreślają organizatorzy projektu.
Wikipedia jako narzędzie walki z nierównościami zdrowotnymi
W maju 2025 r. w Kuala Lumpur w Malezji odbyła się piąta doroczna konferencja WCODS, po raz pierwszy połączona z Międzynarodową Konferencją Studentów Stomatologii. Wydarzenie pozwoliło na zaprezentowanie wkładu studentów w rozwój Wikipedii oraz zainspirowało kolejne uczelnie do przyłączenia się do projektu.
Z myślą o dostępności i równości WCODS rozwija także program tłumaczeń artykułów. Do tej pory przetłumaczono wiele haseł na język arabski, a w planach są kolejne języki. Celem jest umożliwienie studentom z całego świata edytowania treści w ich językach ojczystych – z zachowaniem merytorycznej dokładności i kontekstu kulturowego.
Tego lata studenci z Dundee odwiedzą Malezję, aby przeszkolić kolejnych uczestników i rozszerzyć działania edukacyjne.
– Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.
Źródło: https://www.nature.com