Studenci stomatologii edukują świat przez Wikipedię

dentonet.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: Studenci stomatologii edukują świat przez Wikipedię


Wikipedia Collaboration of Dental Schools (WCODS) to międzynarodowa inicjatywa, która od 2017 r. angażuje studentów i wykładowców kierunków stomatologicznych z uczelni z całego świata w tworzenie oraz aktualizację artykułów dotyczących stomatologii publikowanych na Wikipedii. Celem projektu jest zwiększenie globalnej świadomości zdrowotnej poprzez łatwy dostęp do sprawdzonej, zrozumiałej i opartej na dowodach naukowych wiedzy.

Pomysł narodził się w 2017 r. na Uniwersytecie w Dundee (Szkocja), gdy grupa studentów stomatologii zauważyła istotny problem – wiele artykułów dentystycznych na Wikipedii było nieaktualnych, zawierało trudny żargon lub brakowało im solidnych podstaw naukowych. Odpowiedzią było stworzenie WCODS – projektu, który szkoli studentów, jak edytować hasła na Wikipedii zgodnie z zasadami stomatologii opartej na faktach. Weryfikacją treści zajmują się członkowie kadry akademickiej, co dodatkowo podnosi ich jakość.

Zysk jest obopólny – studenci uczą się krytycznej analizy literatury naukowej i rozwijają kompetencje przydatne zarówno w toku studiów, jak i w późniejszej praktyce zawodowej. Jednocześnie społeczeństwo zyskuje dostęp do rzetelnych informacji na temat zdrowia jamy ustnej.

Globalny zasięg, realny wpływ

Po krótkiej przerwie w czasie pandemii COVID-19, w ostatnich miesiącach projekt WCODS powrócił z nową energią. w tej chwili aktywnie uczestniczą w nim uczelnie z ośmiu krajów, w tym Uniwersytet w Toronto i International Medical University (IMU) z Malezji, gdzie udział w inicjatywie jest obowiązkowy dla studentów 4. i 5. semestru kierunku lekarsko-dentystycznego.

Efekty? Od początku istnienia edytowano 424 artykuły stomatologiczne, które łącznie odnotowały ponad 255 mln wyświetleń. Tylko w 2024 r. zaktualizowano 10 haseł, które uzyskały 15 mln odsłon. Od początku 2025 r. studenci z Dundee i IMU wspólnie opracowali już 11 artykułów, wzmacniając międzynarodową współpracę akademicką.

WCODS to nie tylko liczby. To przede wszystkim idea, by wiedza stomatologiczna była dostępna dla wszystkich, bez względu na pochodzenie czy miejsce zamieszkania – podkreślają organizatorzy projektu.

Wikipedia jako narzędzie walki z nierównościami zdrowotnymi

W maju 2025 r. w Kuala Lumpur w Malezji odbyła się piąta doroczna konferencja WCODS, po raz pierwszy połączona z Międzynarodową Konferencją Studentów Stomatologii. Wydarzenie pozwoliło na zaprezentowanie wkładu studentów w rozwój Wikipedii oraz zainspirowało kolejne uczelnie do przyłączenia się do projektu.

Z myślą o dostępności i równości WCODS rozwija także program tłumaczeń artykułów. Do tej pory przetłumaczono wiele haseł na język arabski, a w planach są kolejne języki. Celem jest umożliwienie studentom z całego świata edytowania treści w ich językach ojczystych – z zachowaniem merytorycznej dokładności i kontekstu kulturowego.

Tego lata studenci z Dundee odwiedzą Malezję, aby przeszkolić kolejnych uczestników i rozszerzyć działania edukacyjne.

Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.

Źródło: https://www.nature.com

Idź do oryginalnego materiału