Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 242

dentonet.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 242


Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł – apel o uwagę dla chorób przyzębia, „Sustainability in Dentistry” – zielona rewolucja w stomatologii, przeszczepy kości z drukarki 3D wspomogą leczenie chorób przyzębia, FDA usuwa z rynku suplementy fluorkowe dla dzieci, AI wesprze diagnostykę raka jamy ustnej, kursy dla asystentek i higienistek z dofinansowaniem z UE, 12. Ogólnopolska Konferencja ASYSDENT 2025 za nami – zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych wiadomości z branży stomatologicznej z mijającego tygodnia.

12 maja obchodzony był Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł (World Gum Health Day), będący coroczną inicjatywą Europejskiej Federacji Periodontologii (European Federation of Periodontology, EFP). Święto to ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób dziąseł, ich konsekwencji zdrowotnych, a także roli profilaktyki oraz interdyscyplinarnej opieki stomatologicznej w zapobieganiu i leczeniu schorzeń przyzębia.

Światowa Federacja Dentystyczna FDI we współpracy z Uniwersytetem w Sheffield ogłosiła premierę nowoczesnych materiałów edukacyjnych, które pomogą wprowadzić zagadnienia zrównoważonego rozwoju do programów nauczania stomatologii – zarówno na poziomie kształcenia uniwersyteckiego, jak i podyplomowego.

Naukowcy z Instytutu ADA Forsyth oraz Szpitala Brigham and Women’s Hospital w Bostonie opracowują przełomowe rozwiązanie inżynierii biomedycznej, które może diametralnie zmienić sposób leczenia zaawansowanych chorób przyzębia. Projekt zakłada wykorzystanie technologii druku 3D do tworzenia spersonalizowanych przeszczepów kostnych, które nie tylko skuteczniej regenerują kość, ale również zawierają substancje przeciwzapalne, przyspieszające proces leczenia.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) planuje usunąć z rynku doustne suplementy fluorkowe przepisywane dzieciom. Decyzja ta wzbudza poważne kontrowersje w środowisku stomatologicznym w USA zwłaszcza w kontekście profilaktyki próchnicy w regionach o ograniczonym dostępie do fluoryzacji wody pitnej. Eksperci ostrzegają, iż może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej najmłodszych pacjentów.

Wydział Stomatologii Uniwersytetu w Hongkongu (HKU) uruchomił pierwszą na świecie klinikę, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wczesnego wykrywania nowotworów jamy ustnej. Inicjatywa może zrewolucjonizować podejście do profilaktyki i diagnostyki tego typu nowotworów – jednych z najczęstszych w obrębie głowy i szyi.

Projekt Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zakładający organizację kursów doskonalących dla przedstawicieli niektórych zawodów medycznych – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – został wybrany do dofinansowania w ramach Działania 01.13 „Umiejętności w sektorze zdrowia” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Kwota przyznanego dofinansowania to ponad 70 mln zł.

12. Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2025, która odbyła się 10 maja w Łodzi, po raz kolejny udowodniła, iż rozwój zawodowy może iść w parze z dobrą atmosferą, integracją i prawdziwą dawką motywacji. Uczestniczki z całej Polski wróciły do swoich gabinetów z nową wiedzą, umiejętnościami i torbami pełnymi prezentów.

Istnieje wiele badań wskazujących na to, iż choroba przyzębia ma duży wpływ na zdrowie ogólne. Wiąże się ją z chorobami układu sercowo-naczyniowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, preeklampsją czy cukrzycą – mówi prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej Instytutu Stomatologii Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie, specjalistka chirurgii stomatologicznej i periodontologii, autorka ponad 100 artykułów naukowych, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz British Society of Periodontology.

Idź do oryginalnego materiału