Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 241

dentonet.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 241


Mikrobiota jamy ustnej narzędziem w diagnostyce autyzmu u dzieci, bardziej komfortowy odpowiednik koferdamu opracowany przez studenta z Kanady, bezpieczeństwo medyków – postulaty NIL do minister zdrowia, zasady efektywnej komunikacji z pacjentem w praktyce stomatologicznej, leczenie wad zgryzu – zawsze pod kontrolą dentysty, przełom w regeneracji kości dzięki mikroRNA, nowe przeciwciała pomogą w diagnostyce chorób związanych z paradontozą, 5 trendów we współczesnej higienie jamy ustnej – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Wydziału Stomatologii oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Hongkongu (University of Hong Kong, HKU) odkrył obiecującą zależność między mikrobiotą jamy ustnej a zaburzeniami ze spektrum autyzmu (Autism Spectrum Disorder, ASD). W badaniach, których wyniki opublikowano na łamach „Journal of Dentistry”, naukowcy przedstawili model predykcyjny, który umożliwia identyfikację dzieci z ASD na podstawie prostego badania mikrobiomu jamy ustnej, osiągając 81% skuteczności.

Student Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Toronto w ramach swojego start-upu zaprojektował odpowiednik koferdamu, który umożliwia pacjentom łatwiejsze oddychanie, a tym samym czyni cały zabieg bardziej komfortowym. Jego wynalazek to odpowiedź na problem, z którym walczy także jako pacjent.

Ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu, zastrzeżenie danych osobowych lekarzy i innych zawodów medycznych w rejestrach publicznych, opracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania agresji i szybkiego reagowania służb – to tylko część postulatów, jakie Naczelna Izba Lekarska przedstawiła minister zdrowia Izabeli Leszczynie podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania, którego tematem były systemowe rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia.

W gabinecie stomatologicznym skuteczna komunikacja z pacjentem jest równie istotna, jak najwyższe kompetencje kliniczne. To właśnie sposób, w jaki rozmawiamy, słuchamy i reagujemy, buduje zaufanie, lojalność oraz komfort pacjenta, przekładając się na sukces leczenia i rozwój praktyki.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podjął działania wobec jednego z wiodących podmiotów oferujących leczenie ortodontyczne. Jak ustalono, pacjentom oferowano metodę leczenia wad zgryzu dzięki specjalistycznych nakładek, jednak bez zachowania podstawowych standardów medycznych. Jak przypomniał RPP, choćby najnowocześniejsze technologie nie mogą zastępować kompetencji stomatologa, a terapia wad zgryzu zawsze musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Japońscy naukowcy z Institute of Science Tokyo odkryli nową, obiecującą metodę wspomagającą regenerację tkanek twardych w obrębie jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu mikroRNA – a konkretnie cząsteczki miRNA-27a – możliwe jest skuteczniejsze odbudowywanie zniszczonych tkanek, w tym kości, co może zrewolucjonizować podejście do leczenia zaawansowanej próchnicy i związanych z nią ubytków kostnych.

Naukowcy z ADA Forsyth Institute odkryli przeciwciała, które mogą odegrać kluczową rolę w diagnostyce chorób ogólnoustrojowych powiązanych z paradontozą. Opracowane narzędzie może w przyszłości pomóc nie tylko w wykrywaniu np. cukrzycy czy choroby Alzheimera, ale również w opracowaniu nowych metod leczenia samej choroby przyzębia.

Współczesna higiena jamy ustnej zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe technologie, świadome podejście do ekologii i rosnąca potrzeba personalizacji sprawiają, iż na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Dla asystentek i higienistek stomatologicznych znajomość tych trendów to nie tylko ciekawostka – to także narzędzie budowania lepszych relacji z pacjentami i wizerunku całej branży stomatologicznej.

Najważniejszą zasadą, o której musimy pamiętać przed rozpoczęciem leczenia protetycznego u pacjentów z bruksizmem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zmniejszone zostają dolegliwości bólowe. W pierwszej kolejności musimy udzielić pomocy przeciwbólowej, a dopiero później myśleć o rekonstrukcji estetycznej czy funkcjonalnej – mówi dr hab. n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta – prezes Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia, specjalistka protetyki, implantolog, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Idź do oryginalnego materiału