Środowisko medyczne rusza na pomoc powodzianom

dentonet.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Środowisko medyczne rusza na pomoc powodzianom


Od kilku dni mieszkańcy południowej Polski walczą z katastrofalną w skutkach powodzią, która niszczy drogi i mosty, zalewa miasta i domy, często zabierając ludziom dorobek życia. Z pomocą powodzianom rusza środowisko medyczne, w tym Naczelna Izba Lekarska z Fundacją Lekarze Lekarzom, Wielkopolska Izba Lekarska oraz Fundacja Redemptoris Missio.

Pomoc poszkodowanym w powodzi lekarzom i lekarzom dentystom zaczyna organizować Naczelna Izba Lekarska. Jak poinformowano, w tej chwili priorytetem jest jak najpilniejsza pomoc i solidarność środowiska. – W skoordynowanych działaniach wezmą udział zarówno Naczelna Izba Lekarska, jak i m.in. Fundacja Lekarze Lekarzom oraz Okręgowe Izby Lekarskie – czytamy na Facebooku NIL.

Akcję koordynować będzie Iwona Kania, zastępca rzecznika prasowego NIL. Medycy wymagający wsparcia mogą przekazywać swoje potrzeby mailowo pod adresem [email protected] lub telefonicznie pod numerem 532 353 243.

WIL rusza ze zbiórką rzeczową

Z inicjatywą zbiórki materiałów higienicznych dla wszystkich osób poszkodowanych w powodzi wystąpiła już delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie. – Potrzebujemy środków czystości, artykułów higieny osobistej, środków odkażających itp. Cała zebrana pomoc zostanie przetransportowana w nadchodzącym tygodniu do najbardziej potrzebujących miast – informuje WIL na swojej stronie internetowej.

Zbiórka rusza w poniedziałek 16 września. Będzie prowadzona w godzinach 8:00-14:00 w siedzibie delegatury WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9 oraz w godzinach 8:00-20:00 w Biurze WIL w Poznaniu przy ul. Nowowiejskiego 51.

Fundacja Redemptoris Missio w drodze na południe Polski

Z kilkukierunkową pomocą dla powodzian ruszyła już Fundacja Redemptoris Missio, powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, zrzeszona w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie.

Wolontariusze Fundacji przygotowują się już do wyjazdu na południe Polski i będą pomagać na miejscu. Obecne potrzebne są przede wszystkim wpłaty na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla osób, które straciły dobytek swojego życia. Darowizny można przekazywać na konto Fundacji pod numerem 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 z tytułem „Pomoc dla powodzian”. Zbiórkę można wesprzeć również na stronie https://redemptorismissio.org/dotacja/pomoc-dla-powodzian/.

Dla poszkodowanych prowadzona jest także zbiórka rzeczowa. Do siedziby Fundacji przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu w godz. 7:00-17:00 można przynosić środki higieniczne, kalosze, łopaty i wiadra.

Ogólnopolskie zbiórki finansowe, z których środki zostaną przekazane na pomoc osobom poszkodowanym podczas powodzi prowadzą również Caritas na stronie https://caritas.pl/ oraz Fundacja Siepomaga na stronie https://www.siepomaga.pl/powodzie.

Ministerstwo zdrowia monitoruje sytuację w placówkach medycznych

Ministerstwo zdrowia poinformowało, iż jest w stałym kontakcie z urzędami wojewódzkimi w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Działają lokalne sztaby kryzysowe, które na bieżąco oceniają sytuację oraz identyfikują potrzeby dodatkowych działań m.in. służb medycznych i sanitarnych. Sztab kryzysowy pracuje również przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Wojewódzkie placówki Państwowej Inspekcji Sanitarnej pozostają w gotowości do podjęcia działań w przypadku zagrożenia dla ujęć wody pitnej. Działania Inspekcji Sanitarnej koncentrują się aktualnie na monitorowaniu zabezpieczenia dostępności wody do spożycia o adekwatnej jakości i niedopuszczeniu do obrotu żywności, która uległa zalaniu.

📣W związku z sytuacją powodziową na południu Polski @MZ_GOV_PL jest w stałym kontakcie z Urzędami wojewódzkimi w województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim.
👉 Więcej na https://t.co/h5ddrcpVdL

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 15, 2024

Równolegle oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia województwach dolnośląskim, małopolskim, śląskim i opolskim monitorują sytuację m.in. w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i uzdrowiskach w zakresie m.in. podtopień, braku prądu, koniecznej ewakuacji pacjentów, zabezpieczenia leków i sprzętu. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ-u pozostają w stałym i ścisłym kontakcie ze służbami wojewodów – czytamy.

Źródła:

https://www.facebook.com/fundacja.redemptorismissio

https://www.facebook.com/NaczelnaL

https://www.gov.pl/web/zdrowie/

https://wil.org.pl

Fot. Noemi Biel, https://www.gov.pl/web/kgpsp/

Idź do oryginalnego materiału