Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 212

dentonet.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 212


Środowisko medyczne rusza na pomoc powodzianom, XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, dr Anna Lella ponownie w zarządzie FDI, w Japonii rozpoczynają się badania kliniczne leku na wzrost zębów, specjaliści periodontolodzy częściej przepisują antybiotyki, młodzi dorośli nieświadomi wpływu zdrowia jamy ustnej na inne choroby, w Białymstoku rozpoczął się 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Od kilku dni mieszkańcy południowej Polski walczą z katastrofalną w skutkach powodzią, która niszczy drogi i mosty, zalewa miasta i domy, często zabierając ludziom dorobek życia. Z pomocą powodzianom rusza środowisko medyczne, w tym Naczelna Izba Lekarska z Fundacją Lekarze Lekarzom, Wielkopolska Izba Lekarska oraz Fundacja Redemptoris Missio.

Do czujności wobec potencjalnych objawów, które mogą świadczyć o nowotworze, zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który jest obchodzony w dniach 16-21 września. Tydzień ten będzie przebiegał pod hasłem „Równy dostęp – równe szanse”.

Podczas Kongresu Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) w tureckim Stambule dr Anna Lella – członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prezes Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Lekarskiej – została ponownie wybrana do zarządu FDI. To pierwsza Polka, która zasiada w tym prestiżowym organie.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Kioto rozpoczynają się badania kliniczne pierwszego na świecie leku na wzrost zębów. Eksperymentalny lek zostanie najpierw podany dorosłym mężczyznom, którzy stracili zęby trzonowe, a następnie naukowcy przetestują go na dzieciach z wrodzonymi brakami zawiązków zębowych. Badacze liczą, iż lek będzie mógł trafić na rynek około 2030 r.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „The Journal of the American Dental Association” (JADA) wykazało, iż ponad 30% amerykańskich dentystów przepisuje pacjentom antybiotyki jako osłonę w takich zabiegach jak skaling i root planing. Podano też, iż zarówno periodontolodzy, jak i dentyści ogólni zalecają antybiotyki także w przypadku wielu innych procedur.

Z badania przeprowadzonego w ostatnim czasie w Zjednoczonym Królestwie wynika, iż większość młodych dorosłych Brytyjczyków, nie ma świadomości wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na rozwój chorób takich jak m.in. cukrzyca, schorzenia układu krążenia oraz choroby psychiczne.

W czwartek 19 września w Białymstoku rozpoczął się 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń edukacyjnych dotyczących protetyki, które po 20 latach odbywa się w Polsce.

Redukcja konsumpcji alkoholu, ograniczenie palenia papierosów, szczepienia przeciw HPV i regularne wizyty u stomatologia to – zdaniem dr. n. o zdr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii – najważniejsze zasady profilaktyki pierwotnej nowotworów okolic szyi i głowy. – Regularne wizyty u stomatologa są nie do przecenienia pod kątem tzw. czujności onkologicznej – podkreśla ekspert.

Idź do oryginalnego materiału