Białystok: trwa 47. Kongres EPA

dentonet.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Białystok: trwa 47. Kongres EPA


W czwartek 19 września w Białymstoku rozpoczął się 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń edukacyjnych dotyczących protetyki, które po 20 latach odbywa się w Polsce.

Europejskie Towarzystwo Protetyczne (European Prosthodontic Association, EPA) to założone w 1976 r. w Wielkiej Brytanii towarzystwo naukowe zrzeszające dentystów-protetyków. Do jego głównych zadań należy m.in. nawiązywanie współpracy między specjalistami protetyki z Europy, udział w przygotowywaniu planów kształcenia protetyków na uniwersytetach medycznych w Europie oraz wymiana doświadczeń między protetykami ze Starego Kontynentu. Prezydentem EPA jest w tej chwili prof. dr hab. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowa w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Białystok stolicą europejskiej protetyki

Najważniejszym wydarzeniem naukowym organizowanym przez EPA są coroczne kongresy gromadzące dentystów z całego świata, odbywające się w wiodących ośrodkach naukowo-badawczych, m.in. w Madrycie, Pradze oraz Amsterdamie. W 2024 r. gospodarzem 47. Kongresu EPA jest Białystok.

Kongres rozpoczął się w czwartek 19 września i potrwa do soboty 21 września. Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, bierze w nim udział około 500 osób z całego świata, a obrady realizowane są w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a także w przestrzeniach Pałacu Branickich.

Do przeprowadzenia wykładów zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z całego świata: ze Szwajcarii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Izraela, Grecji, Czech, Brazylii, Korei Południowej i Japonii. Lista ekspertów – autorytetów europejskiej i światowej protetyki – jest bardzo długa. Oczywiście nie zabraknie też uznanych polskich nazwisk. Kongres to nie tylko wykłady, ale i warsztaty praktyczne. To także okazja do wymiany doświadczeń i do nawiązania nowych znajomości. Wierzę, iż podczas kongresu i kongresowych spotkań zrodzą się nowe pomysły na przeprowadzenie badań naukowych w obszarze funkcji narządu żucia – mówi cytowana w komunikacie prof. Teresa Sierpińska.

To właśnie okluzja jest tematem przewodnim 47. Kongresu EPA – podczas licznych wykładów eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie jak zoptymalizować okluzję, by zęby oraz uzupełnienia protetyczne służyły pacjentowi jak najdłużej. Poruszane będą problemy rehabilitacji protetycznej, dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia, rehabilitacji implantoprotetycznej poważnie uszkodzonego uzębienia, chirurgii wad ortognatycznych oraz protez całkowitych wykonanych w nowoczesnej technologii CAD/CAM u pacjentów w wieku senioralnym.

„Okluzja – klucz do sukcesu w rehabilitacji protetycznej?” – tak brzmi hasło przewodnie 47. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. Czy jednak praktykujący lekarze dentyści, zwłaszcza zajmujący się protetyką, zdają sobie sprawę ze znaczenia okluzji dla skuteczności rehabilitacji protetycznej? – Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, iż okluzja ma istotne znaczenie w każdym rodzaju leczenia stomatologicznego. Natomiast z praktyki wiemy, iż wszystkie błędy okluzyjne bardzo niekorzystnie odbijają się na rehabilitacji protetycznej – mówi prof. dr hab. Teresa Sierpińska. – Przez lata nie zwracano na to zbyt bacznej uwagi, ale świadomość długoczasowości użytkowania uzupełnień protetycznych świadczy o tym, iż okluzja ma w leczeniu protetycznym bardzo duże znaczenie – dodaje.

Źródło, zdjęcie: https://www.umb.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału