Niemieccy dentyści apelują o ograniczenie dostępu do konopi

dentonet.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: Niemieccy dentyści apelują o ograniczenie dostępu do konopi


Powołując się na wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu używania konopi indyjskich na ryzyko rozwoju raka głowy i szyi, Bawarskie Towarzystwo Stomatologiczne (Bayerische Landeszahnärztekammer; BLZK) po raz kolejny skrytykowało ustawę, która legalizuje rekreacyjne używanie konopi indyjskich. Obowiązuje ona w Republice Federalnej Niemiec już od kilku miesięcy.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy liczne organizacje i instytucje sektora opieki zdrowotnej, w tym BLZK oraz Niemieckie Towarzystwo Periodontologiczne (Deutsche Gesellschaft für Parodontologie; DG PARO), ostrzegały przed skutkami legalizacją konopi indyjskich.

Przypomnijmy – od 1 kwietnia 2024 r. w Niemczech legalne jest posiadanie marihuany w ilości nieprzekraczającej 25 gramów, a także uprawa – wyłącznie na własny użytek – do trzech roślin konopi.

Używanie marihuany – pięciokrotnie wyższe ryzyko raka głowy i szyi

Towarzystwo zwraca uwagę na wyniki nowego badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych („Cannabis Use and Head and Neck Cancer”), w którym wykazano, iż oprócz innych zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej, u osób używających konopi indyjskich istnieje choćby pięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na raka głowy i szyi.

Prezes BLZK dr Frank Wohl wezwał do jak najszybszego wycofania się z ustawy dotyczącej dopuszczenia konopi indyjskich: – Niestety rząd konsekwentnie ignorował wszystkie ostrzeżenia ekspertów jeszcze przed wejściem ustawy w życie. Rząd federalny zaakceptował wszelkie zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej, takie jak zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia.

Środowisko stomatologiczne wzywa ministra zdrowia do naprawienia błędu

W komunikacie BLZK podano: – Ponieważ najnowsze badania wykazały, iż oprócz znanych już zagrożeń istnieje również podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory, towarzystwo ponawia swój pilny apel do federalnego ministra zdrowia Lauterbacha o jak najszybsze wycofanie ustawy dotyczącej konopi indyjskich.

Dr Frank Wohl dodał: – Po zmianach w budżetowaniu usług stomatologicznych wprowadzonych ustawą o stabilizacji finansowej pod koniec 2022 r. ustawa o konopiach indyjskich z kwietnia 2024 r. była już drugą propozycją legislacyjną, która wiąże się ze znacznym pogorszeniem stanu zdrowia przyzębia pacjenta. Poprzez wycofanie ustawy o konopiach indyjskich rząd mógłby przynajmniej częściowo skorygować swój błąd.

Źródło: https://www.zm-online.de/

Idź do oryginalnego materiału