Rejestr Zawodów Medycznych. Ile higienistek i asystentek stomatologicznych jest w Polsce?

dentonet.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Rejestr Zawodów Medycznych. Ile higienistek i asystentek stomatologicznych jest w Polsce?


Ilu specjalistów pracuje w poszczególnych zawodach uwzględnionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych? Liczbę osób wykonujących określone profesje – w tym asystentki i higienistki stomatologicznej – można precyzyjne określić dzięki Centralnemu Rejestrowi Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Jak zatem wygląda ich sytuacja w Polsce?

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego został wprowadzony ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Rejestr obejmuje 15 zawodów uwzględnionych w ustawie – w tym higienistki i asystentki stomatologiczne. Jak podkreślano od początku w założeniach do ustawy, głównym celem uruchomienia Rejestru miało być umożliwienie szybkiej weryfikacji – np. przez pracodawców oraz pacjentów – czy dana osoba posiada kwalifikacje do wykonywania konkretnej profesji.

Takie uregulowanie pozwoli na monitorowanie osób posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, w szczególności pozwoli na uzyskanie zarówno informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących zawód medyczny, sposobie wykonywania tego zawodu, jak również będzie źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju – informowano w uzasadnieniu do ustawy.

Składanie wniosków o uzyskanie wpisu w Rejestrze było możliwe od 26 marca 2024 r. – czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Termin upłynął 26 września 2024 r. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, wykonywanie zawodu medycznego bez uzyskania wpisu w Rejestrze miało być z kolei możliwe do 26 marca 2025 r. – kilka dni temu ministerstwo zdrowia poinformowało jednak, iż termin ten zostanie wydłużony o sześć miesięcy, do 26 września br. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ile higienistek i asystentek stomatologicznych pracuje w Polsce?

Dzięki danym zgromadzonym w Rejestrze można określić, jak liczne są poszczególne grupy zawodowe ujęte w ustawie. Jakiś czas temu złożyliśmy o to oficjalne zapytanie w ministerstwie zdrowia. W odpowiedzi resort poinformował, iż na 14 marca 2025 r. łączna liczba wpisów w Rejestrze dotyczących zawodu higienistki stomatologicznej wynosiła 16 506 – w tym 16 489 wpisów było aktywnych (pozostałe to osoby wykreślone, zawieszone i osoby, które zaprzestały wykonywanie zawodu). 415 wniosków oczekiwało jeszcze na weryfikację. Liczba wpisów w zawodzie asystentki stomatologicznej wynosiła 11 693, z czego aktywnych wpisów było 11 668. Na weryfikację oczekiwało 391 wniosków.

Oczywiście można zakładać, iż sporą grupę stanowią osoby, które złożyły wnioski o uzyskanie wpisu zarówno w zawodzie asystentki, jak i higienistki stomatologicznej. Dość powszechną praktyką jest bowiem to, iż najpierw uzyskuje się kwalifikacje do wykonywania zawodu asystentki, a później – np. po kilku latach praktyki w gabinecie – kontynuuje się kształcenie i zdobywa uprawnienia do pracy jako higienistka.

Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego, szczególnie w problematyce ochrony prawnej podmiotów leczniczych oraz osób wykonujących zawody medyczne. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Idź do oryginalnego materiału