Proteza szkieletowa górna i dolna – wskazania i najważniejsze zalety

halembadent.pl 1 rok temu

Obecnie istnieje wiele różnych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Jedną z nich jest proteza szkieletowa górna i dolna, która stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych protez akrylowych. Jest bowiem jednym z bardzo wygodnych rozwiązań, które pozwala na poprawę estetyki uśmiechu, gdy ten z różnych przyczyn doznał uszczerbku. Zobacz, jakie są zalety protezy szkieletowej i kiedy stosujemy ten rodzaj uzupełnienia.

Jak wygląda proteza szkieletowa?

Na początek warto zaznaczyć, iż jest to proteza częściowa ruchoma. Jak sama nazwa wskazuje, jej postawą jest szkielet, który wykonuje się z dentystycznego stopu metalu. Dzięki temu jest ona nie tylko wytrzymała, ale również stabilna. Dodatkową stabilność zapewniają jej elementy mocujące, w postaci klamer lub zatrzasków. Pozostała część protezy, imitująca dziąsła i zęby wykonana jest z akrylu i umieszczana na elementach metalowych.

W zależności od jej docelowego umiejscowienia wyróżniamy dwa rodzaje protezy szkieletowej – protezę szkieletową górną i dolną. W odróżnieniu od tradycyjnych protez proteza szkieletowa górna zajmuje niewielką przestrzeń podniebienia. Proteza szkieletowa dolna natomiast posiada odpowiednio dopasowany łuk podjęzykowy, który nie zaburza naturalnych ruchów języka.

Zalety i wady protez szkieletowych

Główną zaletą tego rodzaju protez jest komfort ich użytkowania. Wynika to przede wszystkim z ich budowy, dzięki której zajmują one mniej miejsca niż tradycyjne protezy. Przy tym są bardzo stabilne, co niweluje ryzyko ich przemieszczania się w trakcie jedzenia, czy mówienia. Nie wywierają również dużego nacisku na podniebienie czy kości, dzięki czemu nie powodują dyskomfortu. Ze względu na to, iż zapewniają adekwatny rozkład sił zgryzowych, zapobiegają ścieraniu się zębów własnych pacjenta. Chronią też przed zaburzeniami w stawach skroniowo–żuchwowych. Co ważne, zastosowanie tego typu uzupełnienia protetycznego nie wymaga szlifowania zębów. Protezy szkieletowe są również o wiele trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Proteza szkieletowa to rozwiązanie protetyczne, które nie ma zbyt wielu wad. Jednakże istnieje możliwość, iż metalowe mocowania w postaci klamer mogą być widoczne, a tym samym mogą zaburzać estetykę uśmiechu. jeżeli chcesz tego uniknąć, możesz wybrać protezę szkieletową bezklamrową, która należy do jednych z najbardziej zaawansowanych ruchomych uzupełnień protetycznych. W tym przypadku, zamiast systemu widocznych, metalowych klamer stosuje się mocowania w postaci zatrzasków, zasuw lub teleskopów. Są zupełnie niewidoczne, dzięki czemu uzyskany efekt estetyczny pozostało bardziej satysfakcjonujący i nie wpływa na komfort użytkowania protezy.

Proteza szkieletowa górna i dolna – wskazania do zastosowania

Ten typ protezy stosowany jest w przypadkach częściowej utraty uzębienia, gdy nie jest możliwe zastosowanie koron lub mostów. Jednak aby proteza szkieletowa mogła zostać adekwatnie zamocowana, konieczne jest posiadanie zębów własnych, które staną się dla niej filarami. To właśnie zachowane zęby pacjenta, pomagają w stabilizacji protezy.

Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania uzupełnień protetycznych tego typu, poza całkowitą utratą zębów, jest alergia na metal, z którego zrobiony jest szkielet protezy. Natomiast występuje ona rzadko, dlatego większość pacjentów kwalifikowanych do leczenia protetycznego przy wykorzystaniu protezy szkieletowej może śmiało korzystać z tego rozwiązania.

Przeczytaj również: Rodzaje protez — kiedy i jakie stosować

Wszystko to sprawia, iż osoby z brakami w uzębieniu uważają protezę szkieletową za jedno z najlepszych rozwiązań wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Bardzo chętnie wybierają ją pacjenci z częściowymi brakami w uzębieniu, u których nie jest możliwe wykonanie koron lub mostów.W naszym gabinecie wykonujemy uzupełnienia protetyczne przy wykorzystaniu protez szkieletowych. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie lub sprawdzić, czy proteza szkieletowa górna i dolna to w twoim przypadku dobry wybór, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację.

Źródło i inspiracja: www.medonet.pl

Idź do oryginalnego materiału