Profilaktyka stomatologiczna: czas na partnerstwo publiczno-prywatne

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Profilaktyka stomatologiczna: czas na partnerstwo publiczno-prywatne


Z okazji trwającego Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki pod koniec marca br. w Senacie RP zorganizowano obrady okrągłego stołu na temat profilaktyki stomatologicznej. Jednym z płynących z debaty wniosków jest to, iż duże możliwości w zakresie działań profilaktycznych daje partnerstwo publiczno-prywatne.

Okrągły stół dotyczący profilaktyki stomatologicznej był wspólną inicjatywą senackiej Komisji Zdrowia oraz firmy Haleon. Wydarzenie zgromadziło m.in. ekspertów z zakresu stomatologii, przedstawicieli środowisk medycznych, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego celem było wskazanie kluczowych problemów i propozycji systemowych rozwiązań służących poprawie stanu zdrowia jamy ustnej wśród Polaków.

Pierwszy podstawowy wniosek jest taki, iż zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a higiena jamy ustnej to jedno z głównych uwarunkowań zdrowia ogólnego człowieka – mówiła Justyna Ciępka, Dyrektorka Zarządzająca Haleon na Europę Środkową i Wschodnią. – Statystyki, które zostały przytoczone, były zatrważające. Ponad 80% polskich dzieci ma próchnicę, podczas gdy według standardów Światowej Organizacji Zdrowia powinno to być około 20% – dodała.

Podmioty publiczne i prywatne razem dla zdrowia Polaków

Podczas spotkania poruszono wiele tematów związanych z profilaktyką chorób jamy ustnej. Omówiono m.in. problem dostępności usług stomatologicznych na wsiach i w mniejszych miastach w porównaniu do dużych ośrodków miejskich. Eksperci wskazywali, iż ograniczona dostępność refundowanych świadczeń stomatologicznych prowadzi do wykluczenia z leczenia chorób jamy ustnej tysięcy osób – w tym dzieci i młodzieży. Rozmawiano o wprowadzeniu obowiązkowych zajęć z edukacji zdrowotnej w szkołach oraz o roli wolontariatu studentów stomatologii w edukowaniu najmłodszych. Jak podkreślono, profilaktyka stomatologiczna jest kluczowa dla ogólnego stanu zdrowia, gdyż nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić do poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Sporo miejsca podczas dyskusji w Senacie poświęcono także możliwościom, jakie w zakresie działań profilaktycznych daje partnerstwo publiczno-prywatne. – Warto otwarcie mówić o partnerstwie publiczno-prywatnym jako czymś, co zwiększy naszą wspólną efektywność. Chcemy współuczestniczyć w tym programie, stać się doradcą merytorycznym i pomóc organizacyjnie, tak aby był to program otwarty, do którego jest zaproszonych wiele podmiotów – zaznaczyła Justyna Ciępka.

Zachęcamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia!

Idź do oryginalnego materiału