Portugalia: zdrowie jamy ustnej przegrywa z kosztami

dentonet.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Portugalia: zdrowie jamy ustnej przegrywa z kosztami


Przybywa mieszkańców Portugalii, którzy nie mogą sobie pozwolić na wizytę w gabinecie stomatologicznym, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej – z bezzębiem włącznie. To wnioski płynące z najnowszego barometru zdrowia jamy ustnej opracowanego przez portugalską Izbę Lekarzy Dentystów (Ordem dos Médicos Dentistas; OMD).

Z 9. już edycji tego badania wynika, iż ponad milion Portugalczyków odwiedza dentystę rzadziej niż raz w roku lub wcale, a 30% z nich jako główny powód wskazuje ograniczenia finansowe. Co może niepokoić – to o 5,6% więcej niż w roku 2023. Aż 98% ankietowanych uznaje dostęp do opieki stomatologicznej w ramach publicznego systemu zdrowia (SNS) za istotny lub bardzo ważny, a 96% twierdzi, iż państwo powinno dofinansowywać leczenie stomatologiczne tak samo jak leki.

Dwóch na trzech respondentów deklaruje, iż chodzi do dentysty co najmniej raz w roku – to o 1% więcej niż w poprzednim roku. Jednocześnie liczba osób, które nigdy nie były na wizycie kontrolnej, wzrosła o 3,6% – do 27,4% w 2024 r.

Z pozyskanych przez OMD danych wynika też, iż liczba osób z co najmniej jednym brakującym zębem wzrosła z 59% w 2023 r. do prawie 66% rok później. Odsetek osób z sześcioma lub więcej brakującymi zębami wzrósł z prawie 23% do 28%.

Co drugi Portugalczyk z brakami w uzębieniu nie używa uzupełnień protetycznych

W badaniu podano, iż więcej niż dwie trzecie społeczeństwa portugalskiego nie ma pełnego uzębienia. O ile jednak problem ten dotyczy 37% mężczyzn, to pełne uzębienie ma zaledwie co trzecia kobieta. Ponadto spośród osób z brakami w uzębieniu, aż 57% nie użytkuje żadnych uzupełnień protetycznych. Barometr pokazuje również pogorszenie codziennej higieny jamy ustnej: odsetek Portugalczyków myjących zęby co najmniej dwa razy dziennie spadł w ciągu roku o 4,4% – do niespełna 75%.

– Te wyniki są wstydliwe dla naszego kraju i odzwierciedlają brak inwestycji w zdrowie jamy ustnej – skomentował Miguel Pavão, przewodniczący Izby Lekarzy Dentystów. Dodał, iż choć WHO intensyfikuje działania na rzecz prawa do zdrowia jamy ustnej, w Portugalii wysiłki w tym zakresie utknęły w martwym punkcie.

Najnowszy barometr OMD powstał na podstawie wywiadów z 1102 osobami powyżej 15. roku życia, przeprowadzonych losowo w latach 2023-2024. Mężczyźni stanowili 47% uczestników badania.

Źródło: https://zm-online.de/

Idź do oryginalnego materiału