Piękne, białe, zdrowe zęby nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd, ale również podnoszą pewność siebie i poprawiają jakość życia. Niestety nie każdy może pochwalić się idealnym stanem uzębienia. Wszelkiego rodzaju przebarwienia, nierówności, czy pęknięcia w zębach mogą negatywnie wpływać na estetykę uśmiechu. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na poprawę tych mankamentów. Jednym z nich są licówki. Zanim jednak zdecydujesz się na metamorfozę swojego uśmiechu przy ich pomocy, warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu. Dowiedz się, czy warto w nie zainwestować oraz jakie są plusy i minusy licówek.
Kiedy warto rozważyć inwestycję w licówki?
Zanim omówimy plusy i minusy licówek, przyjrzyjmy się możliwościom, jakie daje ich zastosowanie. Dzięki temu będziesz mieć pełny obraz tego, w jakich sytuacjach możesz skorzystać z tego rozwiązania.
Licówki to bardzo cienkie nakładki w formie płytek, które mocuje się do przedniej strony zębów. Wyróżniamy licówki porcelanowe, kompozytowe, ceramiczne oraz pełnoceramiczne, a także akrylowe, które stosuje się tymczasowo, przed założeniem licówek adekwatnych.
Licówki stosuje się w szczególności w celu:
- poprawy kształtu zębów,
- odbudowy ukruszonego lub złamanego zęba,
- korekcji niewielkich wad zgryzu,
- maskowania trwałych przebarwień,
- usunięcia defektów estetycznych takich jak bruzdy, nierówności, uszkodzenia czy dużego, bardzo widocznego wypełnienia zębów,
- zniwelowania diastemy.
Jest to więc rozwiązanie wykorzystywane zarówno w stomatologii estetycznej, jak i w protetyce.
Plusy i minusy licówek – jakie są ich zalety?
Mnogość możliwości, jakie daje wykorzystanie licówek zarówno w stomatologii estetycznej, jak i protetyce sprawia, iż rozwiązanie to jest coraz chętniej wybierane. Nie dziwi więc fakt, iż korzystają z niego już nie tylko gwiazdy i celebryci. Ta metoda poprawy estetyki uśmiechu ma bowiem wiele zalet.
Przede wszystkim zastosowanie licówek pozwala na korekcję wymienionych wyżej mankamentów w prosty i bezbolesny sposób. W dodatku uzyskany dzięki nim efekt jest bardzo estetyczny i naturalny. Wszystko dlatego, iż idealnie odwzorowują one kształt i fakturę zębów, a także odbijają światło w taki sam sposób jak szkliwo.
Kolejnym atutem licówek jest ich trwałość oraz odporność na ścieranie. Dotyczy to zwłaszcza licówek porcelanowych, pełnoceramicznych oraz ceramicznych. Są twarde i wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne. Są również odporne na przebarwienia oraz na osadzanie się na nich kamienia nazębnego. To zaś sprawia, iż są świetną metodą na przywrócenie uśmiechowi odpowiedniego koloru w przypadku, kiedy ze względu na trwały charakter przebarwień, nie jest możliwe zastosowanie innych metod wybielania zębów.
Metody wybielania zębów – przewodnik dla pacjenta
Chcesz cieszyć się pięknym, białym uśmiechem? Sprawdź, które metody wybielania zębów są skuteczne i bezpieczne, jak gwałtownie możesz spodziewać się efektów oraz co zrobić, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.
Omawiając plusy i minusy licówek warto również wspomnieć, iż rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczego zęba, wybranych kilku zębów, jak i całej szczęki. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Plusy i minusy licówek – czy ta metoda ma jakieś słabe strony?
Pacjenci rozważający skorzystanie z tej metody poprawy estetyki swojego uśmiechu, często zadają pytanie, czy założenie licówek ma jakieś minusy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna, ponieważ w dużej mierze zależy to od ich rodzaju. Na przykład zastosowanie licówek ceramicznych wiąże się z koniecznością ingerencji w strukturę zęba, poprzez oszlifowanie go. Jest to więc swego rodzaju minus tej metody. Natomiast istnieje również możliwość skorzystania z tak zwanej metody „no-prep”, czyli licówek bez szlifowania.
Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż w momencie ingerencji w zęba, po założeniu licówek może pojawić się czasowa nadwrażliwość. Można tę niedogodność traktować jako mały minus, natomiast powinna ona ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni.
Kolejnym minusem z perspektywy pacjenta może być koszt wykonania licówek. Szacuje się, iż średni koszt wykonania licówek zaczyna się od ok. 250-350 zł za ząb w przypadku licówek kompozytowych oraz od ok. 1000-2000 zł za ząb w przypadku licówek porcelanowych. Do tego dochodzą również koszty konsultacji i dodatkowych zabiegów, mających na celu przygotowanie zębów do przeprowadzenia zabiegów wykonania licówek. Pamiętać jednak należy, iż jest to inwestycja na lata, zwłaszcza w przypadku tych drugich.
Tak naprawdę każda metoda poprawy estetyki uśmiechu ma swoje mniejsze lub większe zalety i wady. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy licówek, można śmiało stwierdzić, iż te pierwsze zdecydowanie przeważają, czyniąc z licówek doskonały i trwały sposób na poprawę estetyki uśmiechu. Dlatego z pewnością warto rozważyć tego typu inwestycję nie tylko w poprawę swojego wyglądu, ale i pewności siebie. Oczywiście ostateczną decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz stomatolog, biorąc pod uwagę między innymi stan uzębienia oraz oczekiwany efekt, a także ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu.