Ozempikowa twarz – co warto wiedzieć?

dentonet.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Ozempikowa twarz – co warto wiedzieć?


Termin „ozempikowa twarz” wciąż zyskuje na popularności. Czym jest to zjawisko i co może oznaczać dla sposobu leczenia pacjentów stomatologicznych? Wraz ze wzrostem zainteresowania zastrzykami o działaniu odchudzającym – znanymi pod nazwami Ozempic i Wegovy – coraz więcej mówi się też o ich skutkach ubocznych.

„Ozempikowa twarz” to określenie odnoszące się do utraty objętości tkanek twarzy, co może prowadzić do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry wokół ust. Jakie objawy mogą u swoich pacjentów zauważyć dentyści i higienistki stomatologiczne oraz dlaczego i w jaki sposób powinni udzielać odpowiednich wskazówek wyjaśniła w serwisie Dentistry.co.uk lekarz stomatolog z Londynu – Zainab Al Mukhtar.

– Z punktu widzenia estetyki twarzy często dochodzi do znacznej utraty tkanki tłuszczowej, której zakresu nie da się dokładnie przewidzieć. Najczęściej obserwuje się jednak ubytek tkanki tłuszczowej w okolicy policzków i środkowego piętra twarzy. Może to prowadzić do zwiotczenia skóry, a także zapadnięcia się skroni i dolnych partii policzków, czego skutkiem jest wychudzony, zwiotczały wygląd. Można temu przeciwdziałać poprzez zabiegi ujędrniające skórę oraz uzupełnianie objętości dzięki wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego – powiedziała dr Al Mukhtar.

– Pacjenci powinni zostać poinformowani, iż takie zmiany mogą pojawić się przy dłuższym stosowaniu wysokich dawek Ozempicu – efekty te można zauważyć już po 2 miesiącach po zastosowaniu. Warto też zaznaczyć, iż w tej chwili większą popularnością niż Ozempic cieszy się lek Mounjaro. Podobne zmiany w wyglądzie twarzy obserwujemy również u osób stosujących Mounjaro – dlatego, iż utrata tkanki tłuszczowej wydaje się następować szybciej – dodała Al Mukhtar.

Potencjalne skutki uboczne

– jeżeli chodzi o uśmiech i zęby, w naszej praktyce nie zaobserwowaliśmy dotychczas większych problemów, ale może się to stać wyzwaniem w przypadku pacjentów, którzy nie dbają odpowiednio o zdrowie jamy ustnej. Na przykład osoby, które nie piją wystarczającej ilości wody, nie przyjmują odpowiednich suplementów lub nie planują posiłków w sposób przemyślany (zwłaszcza gdy ograniczają się do jednego posiłku dziennie), są bardziej narażone na powstawanie aft, suchość w jamie ustnej i niedobory składników odżywczych – wyjaśniła ekspertka.

– Co więcej, zapadnięcie się tkanek twarzy i zwiotczenie skóry może wpłynąć na wygląd uśmiechu, powodując opadanie kącików ust i dodając twarzy lat. Generalnie, osoby te mogą wyglądać na nieco starsze z powodu szybszej utraty tłuszczu. Nie odnotowano jednak bezpośredniego wpływu tych leków na same zęby – wyjątkiem są przypadki, w których pacjenci często wymiotują z powodu nudności – kontynuowała absolwentka studiów stomatologicznych w Kings College London.

– W takich sytuacjach może dojść do erozji szkliwa spowodowanej działaniem kwasów. A zatem, choć sam lek nie wpływa bezpośrednio na uzębienie, to jego pośrednie skutki – takie jak zła dieta, wymioty i utrata objętości tkanek twarzy – mogą już mieć znaczenie. Dzięki odpowiedniemu wsparciu można jednak te problemy kontrolować. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi możliwych skutków ubocznych zarówno przed rozpoczęciem leczenia, jak i w jego trakcie – podsumowała dr Zainab Al Mukhtar.

Źródło: https://dentistry.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału