Opieka stomatologiczna dla pacjentów onkologicznych. Co planuje ministerstwo?

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Opieka stomatologiczna dla pacjentów onkologicznych. Co planuje ministerstwo?


Dostęp do leczenia stomatologicznego dla pacjentów z chorobami onkologicznymi od lat pozostawia wiele do życzenia. Problem ten podjął poseł Norbert Kaczmarczyk w interpelacji skierowanej do ministerstwa zdrowia. Odpowiedzi udzielił Jerzy Szafranowicz, podsekretarz stanu, przedstawiając plany i wyzwania związane z poprawą opieki stomatologicznej dla tej grupy pacjentów.

W interpelacji skierowanej do ministerstwa zdrowia poseł Norbert Kaczmarczyk pytał między innymi, czy resort analizował kwestię zapewnienia pacjentom onkologicznym dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach NFZ przed rozpoczęciem terapii onkologicznej oraz czy planowane jest włączenie sanacji jamy ustnej do procedur finansowanych w ramach Karty DiLO. Pytał też o możliwość refundacji kompleksowego leczenia stomatologicznego oraz działania, które mogą zwiększyć dostępność tych świadczeń.

W odpowiedzi Jerzy Szafranowicz przyznał wprost: – Ministerstwo zdrowia nie zlecało i tym samym Krajowa Rada Onkologiczna nie prowadziła analiz dotyczących zapewnienia pacjentom onkologicznym dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przed rozpoczęciem terapii onkologicznej.

Jednak, jak zapewnił, resort aktualnie prowadzi analizy możliwości „udostępnienia zdefiniowanej populacji świadczeń stomatologicznych udzielanych w leczeniu szpitalnym, równocześnie określając zakres oraz warunki udzielania świadczeń”.

Niewielkie zainteresowanie umowami z NFZ-em

Szafranowicz wskazał także, iż ministerstwo dostrzega zasadność wykonywania sanacji jamy ustnej przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Prowadzone są prace nad rozwiązaniami umożliwiającymi łączne rozliczanie świadczeń stomatologicznych i szpitalnych. Jednocześnie resort podkreśla, iż wprowadzenie nowych świadczeń wymaga wykazania ich wpływu na poprawę zdrowia pacjentów, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Niepokój budzi jednak ograniczone zainteresowanie placówek podpisywaniem umów z NFZ-em na świadczenia stomatologiczne dla pacjentów wymagających specjalistycznej opieki. Jak wyjaśnił Szafranowicz, mimo organizowania przez NFZ dodatkowych konkursów ofert, „zainteresowanie świadczeniodawców realizowaniem umów w tym zakresie nie rośnie znacząco pomimo starań podejmowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia”. Problemem są m.in. wysokie wymagania dotyczące zaplecza anestezjologicznego i specjalistycznego personelu.

Jak widać, temat opieki stomatologicznej dla pacjentów onkologicznych dopiero zaczyna przebijać się do świadomości decydentów. Wdrożenie realnych zmian może jednak potrwać – wymaga bowiem nie tylko analiz, ale i stworzenia systemowych rozwiązań, które zachęcą więcej placówek do świadczenia specjalistycznych usług stomatologicznych w ramach publicznego systemu zdrowia.

Należy edukować nie tylko pacjentów, ale też nas, specjalistów. Rola lekarzy dentysty w leczeniu, rozpoznawaniu, profilaktyce nowotworów głowy i szyi jest bardzo ważna – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. – Lekarz dentysta może spowodować, iż chory z nowotworem jamy ustnej czy gardła zgłosi się gwałtownie do leczenia. Natomiast jeżeli lekarz dentysta nie zauważy, iż nowotwór się rozwija, jest bardzo źle. Znamy przykłady, gdzie tego typu zmiany w obrębie jamy ustnej były leczone przez lekarza dentystę i przez miesiąc czy dwa były stosowane żele – opowiada prof. Golusiński.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Idź do oryginalnego materiału