Erozja zębów to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Każdego dnia bowiem, nasze zęby narażone są na działanie szeregu czynników, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia, a dokładniej mówiąc – do uszkodzenia ich szkliwa. Często choćby nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż nasze codzienne nawyki mogą wpływać na osłabienie zębów i szkliwa.
Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jakie następstwa niesie ze sobą erozja zębów, co ją powoduje i jak jej unikać, a także, w jaki sposób można ją leczyć. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.
Erozja zębów – najczęstsze przyczyny
Z erozją szkliwa zębów, czyli jego demineralizacją mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek długiego działania kwasów dochodzi do jego uszkodzenia, a choćby utraty.
Zatem aby jak najlepiej ochronić zęby przed erozją, na początek warto wiedzieć, co ją powoduje.
Złe nawyki żywieniowe
Są dwa rodzaje kwasów, które przyczyniają do erozji zębów – zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Te pierwsze pochodzą między innymi z jedzenia i napojów, które spożywamy. Zatem spożywanie zbyt dużej ilości kwaśnych pokarmów, takich jak owoce cytrusowe, kwaśne słodycze, czy sosy typu winegret oraz napojów, zwłaszcza soków cytrusowych, kolorowych napojów gazowanych oraz alkoholu, przyczynia się do erozji twojego szkliwa.
Choroby i zaburzenia w organizmie
Erozja zębów może być również spowodowana przez kwasy wewnątrzpochodne, pochodzące z twojego przewodu pokarmowego. Działają one w przypadku wymiotów lub zawracania treści z żołądka do przełyku, a dochodzi do nich przy zaburzeniach w organizmie, spowodowanych schorzeniami takimi, jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, anoreksja i bulimia, a także choroba alkoholowa.
Na ryzyko erozji szkliwa narażone są również osoby cierpiące na kserostomię, czyli suchość w jamie ustnej.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Do erozji zębów dochodzi również wskutek złej higieny jamy ustnej. Zbyt częste mycie zębów, a także za mocne szczotkowanie lub niewłaściwe nitkowanie, może uszkadzać szkliwo. Erozja szkliwa może być też skutkiem mycia zębów bezpośrednio po posiłku, a zwłaszcza po spożyciu pokarmów i napojów, które zawierają duże ilości kwasów. Nie pozwalasz wówczas, aby zawarte w ślinie hormony wyrównały pH w twoich ustach, a jednocześnie wcierasz kwasy w zęby.
Zbyt częste mycie zębów — do czego może doprowadzić
Czy naprawdę zbyt częste mycie zębów może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego? Sprawdź, czym może się to skończyć i jak tego uniknąć.
Erozja zębów – objawy i skutki
Zmian, które zachodzą w zębach w miarę postępowania procesu erozji szkliwa, można nie zauważyć. Dlatego większość osób, u których dochodzi do erozji zębów, zgłasza się do dentysty dopiero wówczas, gdy staje się to odczuwalne. Jednak dla wprawnego oka stomatologa, zmiany w strukturze zębów będą widoczne.
Zęby nie tylko mogą stać się matowe i zmienić kolor. W miarę utraty szkliwa coraz bardziej widoczna staje się zębina, która ma zabarwienie od żółtego choćby do ciemnobrązowego. To właśnie dlatego odcień zębów może zmieniać się na żółtawy. Natomiast krawędzie przednich zębów mogą się zrobić przezroczyste. Z kolei powierzchnia może się zrobić szorstka i pofałdowana, a także mogą się na niej pojawić pęknięcia oraz ubytki w szkliwie. Im większe ubytki, tym zęby stają się bardziej wrażliwe na różne bodźce zewnętrzne. Tkliwość i bolesność może pojawiać się zwłaszcza podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, czy napojów, a także podczas mycia zębów.
I to właśnie ta nieprzyjemna, momentami wręcz bardzo bolesna nadwrażliwość, skłania do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Erozja zębów – zapobieganie i leczenie
Ponieważ erozja zębów jest procesem nieodwracalnym, a utraconego szkliwa nie można odbudować, bardzo ważna jest profilaktyka, która pomoże zapobiegać rozwojowi tego procesu.
Warto zacząć od zbilansowanej diety i zwracania uwagi na to, co jesz i pijesz. Przede wszystkim zaś, należy ograniczyć spożycie pokarmów i napojów, które zawierają duże ilości kwasów. Po skończonym posiłku dobrze jest też przepłukać usta wodą lub wypić mleko, czy zjeść kawałek sera, aby zneutralizować działanie kwasów.
Równie istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne mycie zębów, używanie pasty z fluorem oraz odpowiednia technika szczotkowania i nitkowania zębów, to klucz do zachowania zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj jednak, aby odczekać przynajmniej 30 minut po zjedzeniu posiłku, aby wyrównał się poziom pH w ustach. Pomoże w tym również wspomniane wcześniej przepłukanie jamy ustnej wodą. Podobnie należy postępować w przypadku wystąpienia wymiotów.
Ważnym krokiem w zapobieganiu erozji szkliwa są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana, tym mniejsze ryzyko poważniejszych konsekwencji.
Natomiast leczenie erozji szkliwa polega przede wszystkim na zapobieganiu rozwojowi tego procesu, utrzymaniu i wzmocnieniu struktur szkliwa oraz łagodzeniu skutków nadwrażliwości zębów. jeżeli dojdzie do ubytków, są one uzupełniane, a w przypadku zmian próchnicowych, wdrażane jest również odpowiednie leczenie. W celu ochrony szkliwa stosuje się zabiegi fluoryzacji oraz lakierowania zębów.
Jak widzisz, erozja zębów może dotknąć każdego, choć istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, której częścią są odpowiednia dieta, higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy stomatologiczne. jeżeli więc zauważysz jakąkolwiek niepokojącą zmianę w wyglądzie twoich zębów lub dolegliwości bólowe, koniecznie umów się na wizytę do dentysty!