Nadwrażliwość zębów — objawy, przyczyny i zapobieganie

halembadent.pl 1 rok temu

Nadwrażliwość zębów potrafi mocno utrudnić zarówno spożywanie pokarmów, jak i picie napojów. Zwłaszcza tych o niskiej i wysokiej temperaturze, co oznacza, iż musisz zrezygnować z jedzenia lodów i czekać na przestygnięcie obiadu, kawy i herbaty. Jednak nie tylko dlatego warto zwrócić się w takiej sytuacji po pomoc do dentysty. Nadwrażliwe zęby mogą bowiem oznaczać postępujące zmiany przewlekłe, które wymagają leczenia stomatologicznego i zmiany codziennych nawyków.

Czym jest nadwrażliwość zębów i jak się objawia?

Aby zrozumieć, czym jest nadwrażliwość twoich zębów, przyda ci się podstawowa wiedza na temat ich budowy.
Każdy ząb składa się korony i korzenia. Korona zbudowana jest ze szkliwa, zębiny i miazgi. Podobny skład ma korzeń zęba, jednak z tą różnicą, iż zamiast szkliwa, część zewnętrzną stanowi cement korzeniowy.
Co ciekawe, szkliwo, które stanowi wierzchnią część zęba, jest najtwardszym elementem twojego ciała. Jest nie tylko twardsze od kości, ale też pozbawione nerwów i naczyń, co sprawia, iż szkliwo nie boli.

Nadwrażliwość zębów na czynniki zewnętrzne to sygnał, iż jedna z żywych części zęba nie jest wystarczająco chroniona przez szkliwo. To zaś oznacza, iż w jego powierzchni doszło do utraty spójności i ciągłości. Gdy wrażliwa zębina zostanie pobudzona przez bardzo zimne i gorące pokarmy, zmiany ciśnienia oraz stężenia kwasów w jamie ustnej, odczujesz ból. Nie jest ona bowiem odporna na tego typu zmiany. A ponieważ składa się między innymi z mikroskopijnej wielkości rurek i włókien nerwowych, z którymi rurki te się stykają, tego typu zewnętrzne bodźce nie mogą pozostać dla niej obojętne.

Głównym objawem nadwrażliwości zębów jest przenikliwy ból, nierzadko odczuwany w całej jamie ustnej. Pojawia się w sytuacji, gdy:

  • spożywasz zimne i gorące pokarmy,
  • oddychasz bardzo zimnym, mroźnym powietrzem,
  • jesz i pijesz coś słodkiego lub kwaśnego,
  • szczotkujesz zęby,
  • stosujesz wybrane metody wybielania zębów.

Co może być przyczyną nadwrażliwości zębów?

Wiele spośród czynników, które mogą sprzyjać nadwrażliwości zębów, a choćby do niej prowadzić, jest związanych z twoim postępowaniem i codziennymi nawykami. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza ona, iż wystarczy ich zmiana, by znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej dolegliwości.

Niewłaściwe szczotkowanie zębów

Okazuje się, iż coś, co powinno wpływać na zdrowie twoich zębów, może też przyczyniać się do ich uszkodzenia. Tak jest między innymi w przypadku szczotkowania zębów. Nadwrażliwość zębów może być spowodowana zarówno zbyt twardym włosiem samej szczoteczki, jak i nieprawidłową techniką szczotkowania. Zbyt mocny nacisk na zęby może prowadzić do urazu mechanicznego i ścierania się szkliwa oraz uszkodzenia tkanki dziąsła. Cofające się dziąsło z czasem odsłoni cement korzeniowy i tym samym narazi na jego ścieranie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szkliwa.

Płytka nazębna

Możesz też popaść w drugą skrajność i nie przykładać się do prawidłowej higieny jamy ustnej. Musisz jednak wiedzieć, iż stwarzasz w ten sposób idealne warunki do rozwoju bakterii groźnych dla twoich zębów. To właśnie płytka nazębna składająca się z bakterii i produkowanych przez nie kwasów może prowadzić do rozmiękczania i ścierania szkliwa. To zaś prosta droga to jego stopniowej utraty.
Brak prawidłowej i regularnej higieny jamy ustnej może też wynikać z samej nadwrażliwości. Jak już wiesz, zęby z osłabionym szkliwem wrażliwe są również na dotyk włosia szczoteczki. Tym samym możesz unikać szczotkowania nadwrażliwych zębów, co spowoduje odkładanie się wspomnianej płytki nazębnej. Jak łatwo się domyślić, nie jest to dobra droga do uwolnienia się od nadwrażliwości zębów. Wręcz przeciwnie, twój problem będzie się tylko pogłębiał.

Kwasy

Tego rodzaju czynniki mogą pochodzić zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Im więcej ich będzie miało styczność z twoimi zębami i im dłużej to będzie trwało, tym większe prawdopodobieństwo, iż w końcu doprowadzi to do nadwrażliwości zębów.
Mowa tu zarówno o kwasach pochodzących z soków oraz napojów, które zrobione są z owoców cytrusowych i jabłek, jak i tych, które mogą być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłych wymiotów lub schorzeń psychosomatycznych. Obie grupy czynników ostatecznie prowadzą do erozji zębów.

Abrazja, atrycja, erozja, abfrakcja

Pod pojęciami tymi kryją się choroby niepróchnicze, które powodują ubytki w zębach. Jednym ze skutków jest zbyt duża ścieralność szkliwa, co jak łatwo się domyślić, może wywołać nadwrażliwość zębów. Nie warto ich lekceważyć, ponieważ prócz nadwrażliwości zębów, mogą też skutkować chorobami miazgi.

Jak można zapobiegać nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwości zębów możesz uniknąć, co nie jest wcale takie trudne. W większości przypadku wystarczy zmiana nawyków na te, które chronią i wzmacniają twoje zęby i nie narażają szkliwa na zniszczenie.
Może się okazać, iż niezbędne będzie rozpoczęcie długo odkładanego leczenia wad zgryzu, bruksizmu, czy chorób wywołujących erozję szkliwa.
Sprawdź też jakość i twardość włosia w twojej szczoteczce. jeżeli już pojawiają się pierwsze oznaki nadwrażliwości, zmień szczoteczkę na miękką. Będziesz mógł ją też wykorzystać do delikatnego masowania swoich dziąseł. Pomocne mogą się też okazać preparaty znoszące nadwrażliwość.

Drugim obszarem działań profilaktycznych powinna być twoja dieta. Zwróć uwagę na ilość spożywanych słodyczy, kwaśnych soków i napojów (w tym wybranych napojów alkoholowych), owoców cytrusowych i kiszonek.

Pomocne okażą się też regularne wizyty u dentysty. Leczenie ubytków w zębach i stanów zapalnych przyzębia pomoże ograniczyć negatywne działanie bakterii, które również osłabiają szkliwo.

Idź do oryginalnego materiału