Metody wybielania zębów – przewodnik dla pacjenta

halembadent.pl 2 tygodni temu

Piękny, zdrowy, biały uśmiech, to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak może się pochwalić naturalnie białymi zębami, bez nieestetycznych przebarwień. Dlatego coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ich wybielania. Na szczęście w tej chwili stomatologia estetyczna oferuje bezpieczne sposoby na uzyskanie wymarzonego, białego uśmiechu. jeżeli i ty chcesz się nim cieszyć, sprawdź, jakie metody wybielania zębów warto rozważyć.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii, która nurtuje wiele osób zastanawiających się, z której metody wybielania zębów skorzystać. Decydując się na zabieg tego typu, przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym pod okiem specjalisty, nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo twoich zębów. Lekarz stomatolog dobierze odpowiednią metodę, biorąc pod uwagę zarówno twoje indywidualne potrzeby oraz rodzaj występujących na twoich zębach przebarwień, jak i ogólny stan twojego uzębienia. Wykluczy również możliwość występowania jakichkolwiek przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie zabiegu wybielania.

Zanim jednak przystąpi do wybielania twoich zębów, odpowiednio je przygotuje, aby zmaksymalizować efekty zabiegu. Przeprowadzi zabieg higienizacji w celu ich oczyszczenia z zalegającej płytki nazębnej oraz kamienia, a także je wypoleruje.

Nowoczesne metody wybielania zębów oraz preparaty stosowane w tym celu są łagodne zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł. Są więc skuteczne, a jednocześnie w pełni bezpieczne.

Możesz mieć też pewność, iż dentysta zadba o to, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia towarzyszące zabiegowi, aby był on dla ciebie jak najbardziej komfortowy.

Gabinetowe metody wybielania zębów

Decydując się na wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa, możesz skorzystać z dwóch najpopularniejszych metod.

Pierwszą z nich jest wybielanie przy pomocy lampy, przeprowadzane od początku do końca w gabinecie stomatologicznym. Polega ono na zastosowaniu specjalnego, profesjonalnego żelu wybielającego, który nakłada się na zęby, a następnie aktywowaniu go przy pomocy lampy. Jedną z najnowocześniejszych lamp wykorzystywanych przy zabiegach tego typu jest lampa diodowa.
Cały zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut, a efekty są widoczne od razu po jego zakończeniu i mogą się utrzymywać od roku do 3 lat. Pamiętaj, aby przez co najmniej tydzień po zabiegu wybielania zębów tą metodą, stosować tak zwaną białą dietę.

5 mitów o wybielaniu zębów, które musisz znać

Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, wpierw poznaj mity na temat wybielania zębów. Możesz też porozmawiać na ich temat ze swoim dentystą.

Drugim popularnym sposobem wybielania zębów pod kontrolą stomatologa jest metoda nakładkowa. Polega ona na zastosowaniu indywidualnie dopasowywanych na podstawie wycisku zębów pacjenta elastycznych nakładek, które wypełnia się specjalistycznym żelem wybielającym. Pierwszą sesję przeprowadza się w gabinecie, natomiast kolejne pacjent wykonuje samodzielnie w domu, stosując się do zaleceń lekarza stomatologa. W zależności od indywidualnego planu leczenia oraz stosowanych do wybielania preparatów, nakładki nosi się przez kilka godzin w ciągu dnia lub zakłada na noc.

Wybielanie zębów metodą nakładkową może trwać od kilku dni do choćby 4 tygodni. Zależy to od wielu indywidualnych czynników takich jak rodzaj przebarwień, oczekiwane efekty oraz od zastosowanych preparatów. Pierwsze efekty zauważalne są zwykle po 2-3 aplikacjach i utrzymują się zwykle od 1,5 do 2 lat.

Licówki kosmetyczne jako sposób na biały uśmiech

Omawiając dostępne metody wybielania zębów, warto wspomnieć również o licówkach kosmetycznych. Stosowane są przede wszystkim w przypadku przebarwień trwałych, będących wynikiem martwicy zęba lub stosowania silnych leków. w tej chwili do tego celu stosowane są przede wszystkim licówki porcelanowe, które są bardzo trwałe, wyglądają naturalnie i nie ulegają przebarwieniom. Ponadto, licówki kosmetyczne pozwalają nie tylko na zmianę koloru zębów. Przy ich pomocy można również zlikwidować wszelkie inne estetyczne niedoskonałości oraz skorygować kształt zębów, a choćby odbudować częściowo utraconego zęba. Jest to więc rozwiązanie na pograniczu stomatologii estetycznej oraz protetyki.

Sam zabieg polega na przymocowaniu cienkiego płatka porcelany do zewnętrznej strony zęba. Efekt widoczny jest od razu i jest najtrwalszy, ponieważ licówki zapewniają biały uśmiech na wiele lat. Oczywiście pod warunkiem, iż będziesz o nie odpowiednio dbać.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Niezależnie od wybranej metody wybielania zębów, jeżeli chcesz jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu, stosuj się do zaleceń stomatologa. Przede wszystkim przez odpowiedni czas przestrzegaj tzw. białej diety, polegającej na unikaniu produktów i napojów, które mogą barwić zęby. W przypadku wybielania lampą oraz licówek zaleca się, aby diety tej przestrzegać przez około 2 tygodnie. Natomiast w przypadku nakładkowej metody wybielania zębów białej diety należy przestrzegać od momentu rozpoczęcia kuracji. Po zakończeniu procesu wybielania, białą dietę powinno się kontynuować przez taką ilość dni, jaką nosiło się nakładki. W tym czasie bardzo ważne jest również, aby powstrzymać się od palenia papierosów. Pamiętaj również o codziennej, odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u dentysty, połączonych z zabiegami higienizacji.

Idź do oryginalnego materiału