Metaliczny posmak w ustach – objaw stresu, choroby czy problemów z uzębieniem?

halembadent.pl 8 godzin temu

Metaliczny smak w ustach to nieprzyjemna dolegliwość, która może budzić niepokój. Tym bardziej iż trudno go opisać, a sprawia wrażenie obecności kawałka metalu lub krwi w ustach. I choć może wskazywać na rozmaite przypadłości, to jednak często bywa bagatelizowany. Czasem jednak może być sygnałem poważnych schorzeń. Sprawdź, co może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach, kiedy jest to problem przejściowy, a kiedy powinien cię zaalarmować oraz jak wygląda diagnostyka stomatologiczna w przypadku tego problemu.

Skąd bierze się metaliczny smak w ustach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zmysły smaku i węchu są ze sobą ściśle powiązane. Co za tym idzie, zaburzenia w funkcjonowaniu jednego z nich mogą bezpośrednio wpływać na drugi. Metaliczny smak w ustach jest często wynikiem zmian występujących w jamie ustnej, ale zdarza się również, iż źródło problemu leży poza nią. Receptorami smaku są brodawki smakowe, które znajdują się głównie na języku. Kiedy dochodzi do ich podrażnienia lub zaburzenia odczuwania smaku, może pojawić się nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach. Nierzadko jest to sygnał, iż w organizmie dzieje się coś, co wymaga twojej uwagi.

Diagnostyka obrazowa

Nie każdy problem w obrębie jamy ustnej można dostrzec gołym okiem. jeżeli dokucza ci metaliczny smak w ustach, umów się wizytę w naszym gabinecie, a my, z pomocą najwyższej klasy urządzeń, znajdziemy przyczynę tej dolegliwości.

Inne częste przyczyny to:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • problemy ze śluzówką jamy ustnej lub zębami,
  • obecność metali w jamie ustnej,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • infekcje,
  • zmiany hormonalne,
  • działanie niektórych leków,
  • podwyższony poziom potasu w organizmie,
  • odwodnienie,
  • stres.

Jakie schorzenia mogą za nim stać?

Metaliczny smak w ustach może być objawem różnych schorzeń. Jego przyczyną mogą być:

  • problemy w obrębie jamy ustnej, takie jak choroby przyzębia, zapalenie dziąseł, owrzodzenia, afty, ropień okołowierzchołkowy, grzybica,
  • infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok lub gardła,
  • choroby ogólnoustrojowe w tym cukrzyca, refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby, niewydolność nerek, a także niektóre choroby neurologiczne.

Czy wypełnienia lub implanty mogą mieć wpływ na metaliczny smak w ustach?

Tak, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. Jednak metaliczny smak w ustach może być związany z materiałami, które mamy w jamie ustnej. Dotyczy to w szczególności:

  • starszych amalgamatowych wypełnień potocznie zwanych srebrnymi plombami, które zawierają stopy metali, głównie rtęci, srebra, cyny, miedzi i cynku,
  • korozji metalowych elementów protetycznych takich, jak protezy, korony czy mosty,
  • galwanizmu jamy ustnej, czyli zjawiska, gdy w jamie ustnej znajdują się różne metale np. amalgamat i implant tytanowy, które w kontakcie ze śliną powodują mikroprądy i nieprzyjemne odczucia smakowe.

Jeśli zatem odczuwasz metaliczny posmak w ustach, a masz wypełnienia lub implanty, warto zgłosić to dentyście. Czasem może okazać się konieczna wymiana starych wypełnień czy uzupełnień na nowe, które nie zawierają metalu.

Metaliczny smak w ustach to objaw, którego nie należy bagatelizować. Może on bowiem być sygnałem zaburzeń w twoim organizmie, a choćby poważnej choroby.

Kiedy metaliczny smak w ustach to problem przejściowy, a kiedy alarmujący?

Metaliczny smak w ustach to często jedynie problem przejściowy, który mija po eliminacji czynnika, który go spowodował. Dzieje się tak zwłaszcza kiedy jest on wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, trwającej infekcji, przyjmowania leków czy zmian hormonalnych spowodowanych na przykład ciążą.
Jednak długo utrzymujący się dziwny posmak może być objawem poważniejszych schorzeń. Szczególnie jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy lub dolegliwości takie, jak: ból w klatce piersiowej, ból brzucha, ból głowy, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca czy zawroty głowy. Każda taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej.

Natomiast jeżeli metaliczny smak w ustach pojawia się po urazie głowy lub twarzy, może on świadczyć o problemach neurologicznych. Wówczas niezbędna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Metaliczny smak – kiedy do stomatologa?

Przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być ropień, czyli objaw poważnych zmian chorobowych w zębie. Do jakich problemów zdrowotnych może doprowadzić, jeżeli nie podejmiesz leczenia?

Jak wygląda diagnostyka u dentysty?

Jeśli niepokoi cię metaliczny smak w ustach, warto skonsultować się ze stomatologiem. W trakcie takiej wizyty dentysta przeprowadzi:

  1. Wywiad medyczny
    W ramach niego zapyta cię między innymi o to, od kiedy i jak często odczuwasz metaliczny posmak, jakie leki przyjmujesz, czy przebyłeś ostatnio jakieś infekcje, czy na coś chorujesz oraz czy masz jakieś wypełnienia, protezy, implanty bądź korony.
  2. Dokładne badanie jamy ustnej
    Dentysta sprawdzi stan twoich zębów, dziąseł, języka, podniebienia i błon śluzowych, a także wypełnień i ewentualnych uzupełnień protetycznych
  3. Ewentualne badania dodatkowe
    W zależności od stanu jamy ustnej dentysta może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak diagnostyka obrazowa w postaci RTG lub tomografii komputerowej zatok, a także może skierować cię na konsultację do innego specjalisty np. internisty, laryngologa lub neurologa.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/362479,metaliczny-posmak-w-ustach-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
  2. https://diag.pl/pacjent/artykuly/co-jest-przyczyna-metalicznego-posmaku-w-ustach/
  3. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/metaliczny-posmak-w-ustach-czy-to-powod-do-niepokoju/
  4. https://www.medonet.pl/zdrowie,metaliczny-posmak-w-ustach—objawy–przyczyny–leczenie,artykul,1727500.html
Idź do oryginalnego materiału