Jeszcze kilkanaście lat temu aparaty ortodontyczne kojarzyły się z mało estetycznymi drutami na zębach, a ich noszenie wiązało się z ogromnym wstydem. Dzisiaj natomiast traktowane są jako inwestycja w zdrowie zębów oraz piękny uśmiech. To sprawia, iż z leczenia ortodontycznego korzystają nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. w tej chwili coraz więcej osób po 40. roku życia decyduje się na korektę zgryzu. I nic w tym dziwnego, ponieważ taka zmiana niesie ze sobą mnóstwo korzyści – nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: czy leczenie ortodontyczne u dorosłych ma sens? Odpowiedź jest prosta – tak, ma, a w niektórych przypadkach jest wręcz bardzo wskazane.
Jakie korzyści niesie ze sobą leczenie ortodontyczne u osób dorosłych?
Wśród najważniejszych korzyści, wynikających z przywrócenia prawidłowego zgryzu, są te związane z naszym zdrowiem. Przede wszystkim skorygowanie wady zgryzu poprawia funkcjonalność szczęki pod względem gryzienia i żucia pokarmów. To zaś może przyczynić się do poprawy trawienia i eliminacji problemów zdrowotnych z tym związanych.
Leczenie ortodontyczne przyczynia się również do wyraźniejszego mówienia i pomaga w eliminacji wad wymowy. Może mieć również wpływ na poprawę jakości snu, poprzez przyczynienie się do prawidłowego oddychania. To zaś może pomóc w eliminacji problemów z chrapaniem, czy bezdechem sennym.
Poza tym prawidłowo ułożone zęby łatwiej utrzymać w czystości, co przekłada się na zdrowie całej jamy ustnej. Dokładniejsze oczyszczanie przestrzeni między zębowych zmniejsza bowiem ryzyko pojawienia się próchnicy oraz chorób przyzębia.
Co jeszcze sprawia, iż osoby dorosłe decydują się na leczenie ortodontyczne?
Bardzo istotną kwestią dla osób, które podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego w dojrzałym wieku, jest chęć zadbania o estetykę uśmiechu. Piękny, prosty zgryz wpływa bowiem pozytywnie na samoocenę oraz pewność siebie. I nic w tym dziwnego, ponieważ w każdym wieku chcemy wyglądać dobrze i atrakcyjnie. Poprawa naszego samopoczucia wpływa bowiem korzystnie na relacje z innymi ludźmi.
Przywrócenie pięknego uśmiechu to nie jedyna korzyść estetyczna, jaką niesie ze sobą leczenie ortodontyczne. Prawidłowy zgryz zapewnia bowiem lepsze podparcie tkanek miękkich, dzięki czemu profil twarzy staje się bardziej harmonijny, wygładzają się zmarszczki, a usta wyglądają na pełniejsze. To zaś sprawia, iż opóźnione zostają efekty starzenia się, a cała twarz wygląda młodziej.
Czy leczenie ortodontyczne u dorosłych różni się od tego u dzieci i młodzieży?
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć praktycznie w każdym wieku. Natomiast będzie się ono różnić na różnych etapach życia i rozwoju pacjenta. Pierwszą z różnic jest fakt, iż poza aparatami typu invisalign, w korygowaniu wad zgryzu u osób dorosłych nie stosuje się aparatów ruchomych. Z tego typu aparatów mogą korzystać jedynie najmłodsi pacjenci, którzy nie ukończyli 13. roku życia. Dla pozostałych osób przeznaczone są aparaty stałe, takie jak:
- klasyczny z metalowymi, półprzezroczystymi lub przezroczystymi zamkami,
- samoligaturujący z metalowymi, kryształowymi lub ceramicznymi zamkami,
- lingwalny, zwany również aparatem wewnętrznym lub językowym
oraz wspomniane już wcześniej aparaty typu invisalign, w postaci przezroczystych nakładek.
Aparat lingwalny — dlaczego warto go wybrać
Aparat lingwalny to rozwiązanie ortodontyczne dla osób, którym zależy na estetyce uśmiechu. Czym różni się ten aparat i jakie ma zalety?
Oczywiście rodzaj aparatu dobierany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania.
Kolejną różnicą jest czas potrzebny do zakończenia pełnego procesu leczenia ortodontycznego.
I choć zawsze jest on kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, to jednak trzeba się przygotować na to, iż leczenie ortodontyczne u dorosłych trwa dłużej. Wynika to z tego, iż o ile u osób młodych, niewykształcony jeszcze w pełni kościec szczęki jest elastyczny i podatny na zmiany, o tyle u dorosłych szczęka jest już w pełni ukształtowana, zatem zmiany przebiegają wolniej.
Jak widzisz, leczenie ortodontyczne u dorosłych jest nie tylko możliwe, ale i niejednokrotnie bardzo wskazane. Każdy wiek jest bowiem dobry, aby zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Tym bardziej iż wynikające z tego długoterminowe korzyści, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, są nieocenione.
Pamiętaj jednak, iż przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego powinieneś wyleczyć wszystkie ubytki w zębach. Aparat ortodontyczny można bowiem założyć tylko na zdrowych zębach. Natomiast aby leczenie ortodontyczne przebiegało bez komplikacji, trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza ortodonty, dotyczących użytkowania aparatu, odpowiedniej diety oraz adekwatnej higieny jamy ustnej.