Kształcenie podyplomowe asystentek i higienistek – realizowane są prace nad programami kursów

dentonet.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Kształcenie podyplomowe asystentek i higienistek – trwają prace nad programami kursów


Dyrektor CMKP powołał zespoły ekspertów, które są w trakcie opracowywania programów kursów doskonalących i kwalifikacyjnych dla uwzględnionych w ustawie niektórych zawodów medycznych, w tym asystentek i higienistek stomatologicznych. Opracowane programy kursów trafią do zatwierdzenia przez ministra zdrowia, a następnie zostaną opublikowane na stronie CMKP.

Przypomnijmy – ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, uregulowała zasady pracy kilkunastu zawodów medycznych, w tym asystentki i higienistki stomatologicznej. Uporządkowano w niej kwestie związane m.in. z ustawicznym rozwojem zawodowym w ramach kształcenia podyplomowego oraz doskonalenia zawodowego przedstawicieli zawodów medycznych.

Jak zapisano w ustawie, dopełnienie przez osobę wykonującą dany zawód medyczny – w tym asystentkę i higienistkę stomatologiczną – obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego będzie polegało na uzyskaniu w 5-letnim okresie rozliczeniowym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym. O tym, jakie są dopuszczalne formy samokształcenia przedstawicieli zawodów medycznych i jaka liczba punktów edukacyjnych przysługuje za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego pisaliśmy TUTAJ.

Dokumentem potwierdzającym dopełnienie obowiązku kształcenia podyplomowego jest karta rozwoju zawodowego, którą wydaje wojewoda adekwatny ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny

Eksperci CMKP pracują nad programami kursów

Osobom wykonującym zawód medyczny, które w 2024 r. uzyskały wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (więcej informacji TUTAJ), 1 stycznia 2025 r. rozpoczął się 5-letni okres rozliczeniowy, w którym należy uzyskać 200 punktów edukacyjnych. Również od 1 stycznia 2025 r. za kształcenie podyplomowe wszystkich zawodów medycznych w Polsce odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

Już jakiś czas temu dyrektor CMKP powołał odrębne dla poszczególnych zawodów medycznych zespoły ekspertów, które są w trakcie opracowywania programów kursów doskonalących i kwalifikacyjnych. – Opracowane programy kursów zostaną zredagowane przez dyrektora CMKP, a następnie skierowane do zatwierdzenia przez ministra adekwatnego do spraw zdrowia. Po tym zatwierdzeniu dyrektor CMKP opublikuje programy kursów na swojej stronie internetowej i poinformuje o tym w osobnym komunikacie – czytamy.

Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, do obowiązków CMKP należy nie tylko powołanie zespołu ekspertów tworzącego programy kursów doskonalących i kwalifikacyjnych, ale także akredytacja podmiotów mogących prowadzić kurs doskonalący, prowadzenie listy podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursów doskonalących oraz listy kursów doskonalących.

Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego, szczególnie w problematyce ochrony prawnej podmiotów leczniczych oraz osób wykonujących zawody medyczne. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.cmkp.edu.pl

Idź do oryginalnego materiału