Brytyjscy eksperci ostrzegają, iż opóźnienia w rozpoczęciu leczenia onkologicznego mogą oznaczać utratę życia tysięcy osób. Ponad 0,5 mln pacjentów w Wielkiej Brytanii czekało co najmniej dwa miesiące na podjęcie terapii – dłużej niż zakłada to schemat leczenia osób z nowotworami. Do grona chorych, którzy zaczynają leczenie najpóźniej, zaliczają się pacjenci z nowotworami szyi i głowy. Temat ten przy okazji obchodzonego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem podejmuje portal Dentistry.co.uk.
Dane Narodowej Służby Zdrowia (NHS) wskazują, iż w ciągu ostatniej dekady – do listopada 2024 r. – 506 335 pacjentów onkologicznych nie rozpoczęło leczenia w ciągu 62 dni, co jest rządowym celem w przypadku tego typu chorób. Oznacza to, iż w wyznaczonym okresie dwóch miesięcy terapię podjęło tylko 69% pacjentów.
Ponadto, między listopadem 2022 a listopadem 2024 r. ponad jedna trzecia pacjentów przekroczyła ten czas oczekiwania. Odsetek ten był jeszcze wyższy w przypadku pacjentek z nowotworami ginekologicznymi i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – niemal połowa z nich czekała dłużej niż dwa miesiące. Długie opóźnienia dotyczyły także pacjentów z nowotworami płuc i układu moczowego – około 42% chorych nie rozpoczęło leczenia w ciągu 62 dni.
Szczególnie narażone osoby z nowotworami głowy i szyi
Dr Nigel Carter, dyrektor generalny Oral Health Foundation, podkreślił, iż pacjenci z nowotworami głowy i szyi należą do tych, którzy rozpoczynają leczenia najpóźniej: – Opóźnienia w leczeniu raka są poważnym problemem dla wszystkich pacjentów, ale w przypadku raka jamy ustnej czas ma najważniejsze znaczenie. Im dłuższy czas oczekiwania na terapię, tym większe ryzyko przerzutów, co prowadzi do bardziej inwazyjnych metod leczenia i gorszego rokowania. Oznacza to często gorszą jakość życia i mniejsze szanse na przeżycie – powiedział dr Nigel Carter.
– Pacjenci z nowotworami głowy i szyi czekają na leczenie dłużej niż osoby z innymi typami raka, co budzi nasze ogromne obawy, iż te opóźnienia doprowadzą do niepotrzebnych zgonów i cierpienia. Wzywamy rząd i NHS do priorytetowego traktowania opieki onkologicznej i zapewnienia, iż każdy pacjent otrzyma niezbędne leczenie na czas – dodał dyrektor Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej.
„Opóźnienia będą kosztować życie tysięcy ludzi”
Obecną sytuację w brytyjskiej służbie zdrowia skrytykowała dr Pat Price, onkolog i przewodnicząca organizacji Radiotherapy UK: – Ostatnia dekada zarządzania leczeniem onkologicznym sprawiła, iż normą stały się niebezpieczne opóźnienia i nieakceptowalnie niskie ambicje. Te opóźnienia będą kosztować życie tysięcy ludzi.
Price dodała: – Potrzebujemy odważnego i zdecydowanego planu walki z rakiem, w przeciwnym razie w kolejnej dekadzie stracimy jeszcze więcej pacjentów. Stopniowe zmiany nie wystarczą. Potrzebujemy strategii, które znacząco przyspieszą zarówno wczesną diagnostykę, jak i leczenie.
W Światowym Dniu Walki z Rakiem – 4 lutego – rząd ma ogłosić nowy plan walki z rakiem. Sekretarz zdrowia Wes Streeting przyznał jednak, iż rząd nie jest w stanie zobowiązać się do realizacji krajowych celów onkologicznych do końca obecnej kadencji. Jeden z celów, zakładający diagnozowanie 75% nowotworów w pierwszym lub drugim stadium, został całkowicie porzucony.
Źródło: https://dentistry.co.uk/