Kruszące się zęby to problem, który dotyka coraz więcej osób. Zęby stają się bardziej łamliwe, pojawiają się odpryski lub pęknięcia. To nie tylko kwestia estetyki, ale także sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Każde uszkodzenie szkliwa może bowiem prowadzić do dalszych konsekwencji, takich jak nadwrażliwość, ból, a choćby utrata zęba.
Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny kruszenia się zębów, jak wygląda leczenie oraz jak chronić swoje zęby przed tym problemem.
Kruszące się zęby – jakie są najczęstsze przyczyny tego zjawiska?
Większość osób kojarzy uszkodzenia zębów z nagłymi urazami mechanicznymi, takimi jak upadek czy uderzenie. Jednak nie tylko uraz może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Istnieje bowiem wiele innych, często mniej oczywistych przyczyn, które stopniowo osłabiają szkliwo zębów i sprawiają, iż stają się one bardziej podatne na łamliwość. Najczęstsze z nich, to:
- nieleczona próchnica, która osłabia strukturę zęba, ponieważ powodujące ją bakterie niszczą szkliwo,
- martwica zęba, która sprawia, iż traci on swoją naturalną elastyczność i staje się bardziej podatny na urazy,
- bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie szczęki lub zgrzytanie zębami – zwłaszcza w nocy, które wywiera na nie ogromny nacisk, powodując tym samym mikrouszkodzenia prowadzące z czasem do łamliwości,
- używanie zębów jako narzędzi, na przykład do otwierania butelek, czy rozrywanie opakowań to prosta droga do uszkodzeń szkliwa.

Leczenie zębów i wypełnianie
Im szybciej zgłosisz się do dentysty, tym skuteczniejsze będzie leczenie kruszących się zębów. Dlatego nie zwlekaj i umów się na wizytę w naszym gabinecie już dziś.
Kiedy problem wynika z niedoborów lub nieodpowiedniej diety?
Twoja dieta ma ogromny wpływ na stan zębów i jamy ustnej. jeżeli jest nieodpowiednia, może przyczyniać się do wielu problemów, w tym właśnie do kruszenia się zębów. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jest w niej zbyt dużo kwaśnych i słodkich pokarmów oraz napojów, takich jak cytrusy, napoje gazowane czy alkohol. To właśnie kwasy i cukry w nich zawarte, bezpośrednio przyczyniają się do erozji i demineralizacji szkliwa, a tym samym zwiększają ryzyko kruszenia się zębów.
Kruszące się zęby mogą być również skutkiem niedoboru minerałów w organizmie, a zwłaszcza:
- wapnia, którego niedobór prowadzi do osłabienia szkliwa, ponieważ jest jego podstawowym budulcem,
- fosforu, który odpowiada za mineralizację kości i zębów, więc jego niedobór może prowadzić do osłabienia zębów,
- fluoru, którego niedobór również osłabia zęby, ponieważ jego zadaniem jest niwelowanie działania kwasów na szkliwo, a także wspieranie wapnia we wzmacnianiu go.
Podobnie jest z witaminami, które wspierają zdrowie zębów. Łamliwość zębów mogą powodować zwłaszcza braki witaminy:
- D3, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie się wapnia i fosforu oraz zapobiega demineralizacji zębów,
- K, która wspomaga wchłanianie się wapnia, a także mineralizację zębów oraz zapobiega próchnicy,
- A, która chroni zęby przed próchnicą oraz kwasową erozją szkliwa,
- C, która przeciwdziała próchnicy.
Pamiętaj, iż kruszące się zęby to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji, dlatego nie ignoruj żadnych niepokojących objawów i nie zwlekaj z wizytą u dentysty.
Jakie choroby ogólnoustrojowe mogą mieć wpływ na kruszenie się zębów?
Tak jak pewne choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na inne narządy, tak niektóre choroby ogólnoustrojowe mogą wpływ na zdrowie zębów i zwiększać ich łamliwość. Należą do nich między innymi:
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- choroby tarczycy,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- niektóre choroby autoimmunologiczne.
Dlatego, jeżeli cierpisz na którąś z tych chorób, zwracaj szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny. Poinformuj też o tym fakcie swojego dentystę, aby mógł wdrożyć odpowiednią profilaktykę i leczenie, aby tym samym chronić twoje zęby przed kruszeniem się.
Kruszące się zęby – jak wygląda leczenie?
Leczenie kruszących się zębów zależy od przyczyny oraz skali uszkodzeń.
W przypadku, gdy uszkodzenie szkliwa jest niewielkie, można zastosować preparaty zawierające fluor, które wzmacniają szkliwo i chronią przed kruszeniem się.
Małe pęknięcia lub odpryski nie muszą wymagać naprawy. Dentysta może jedynie wygładzić powierzchnię zęba i dokonać delikatnej korekty.
Niewielkie ukruszenia można natomiast naprawić dzięki wypełnień kompozytowych, zwanych potocznie plombami.
Jeśli jednak dojdzie do większego ubytku, wówczas stosuje się wkład inlay, nakład onlay lub licówki.
W przypadku bardzo rozległych uszkodzeń, które dotykają również korzenia, konieczne może być leczenie kanałowe lub usunięcie zęba i zastąpienie go implantem.
Jeśli natomiast kruszące się zęby są spowodowane bruksizmem, wówczas lekarz podejmuje odpowiednie kroki w celu zmniejszenia nasilenia nieświadomego nawyku zgrzytania i zaciskania zębów. Możesz też w takiej sytuacji stosować szyny relaksacyjne na noc, które chronią zęby przed kruszeniem się.

Odbudowa zęba – kiedy plomba to za mało?
Gdy uszkodzenie jest bardzo duże, z pomocą przychodzi odbudowa zęba. Oto, jakie są dziś możliwości i od czego zależy zastosowanie wybranego rozwiązania.
Co możesz zrobić, by zapobiegać kruszeniu się zębów?
Dobra wiadomość jest taka, iż możesz chronić swoje zęby przed kruszeniem się. Aby to zrobić i móc cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce stomatologicznej.
Przede wszystkim dbaj o codzienną higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznych oraz stosuj płyny do płukania jamy ustnej. Zadbaj też o odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę, bogatą w produkty będące źródłem kluczowych dla zdrowia zębów witamin i minerałów.
Aby chronić swoje zęby przed urazami, w trakcie uprawiania sportów noś ochraniacze. Unikaj również nawyku używania swoich zębów jako narzędzi.
I koniecznie pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, połączonych z zabiegami higienizacji.
Kruszące się zęby to problem, którego nie należy bagatelizować. Dlatego, jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy uszkodzenia szkliwa, nie zwlekaj i umów się na wizytę u dentysty. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na mniej inwazyjne i skuteczniejsze leczenie kruszących się zębów.
Źródła:
- https://dentonet.pl/problemy-z-kruszacymi-sie-zebami/
- https://dentonet.pl/ukruszony-zab-trzeba-leczyc/