Jeden świat dla zdrowia – FDI na 78. Światowym Zgromadzeniu WHO

dentonet.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Jeden świat dla zdrowia – FDI na 78. Światowym Zgromadzeniu WHO


W dniach 19-27 maja w Genewie pod hasłem „Jeden świat dla zdrowia” odbędzie się 78. Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA78), najwyższy organ decyzyjny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W obradach Zgromadzenia wezmą udział przedstawiciele Światowej Federacji Dentystycznej we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Badań Stomatologicznych (IADR, International Association for Dental Research).

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Badań Stomatologicznych (IADR, International Association for Dental Research) intensyfikuje działania na rzecz utrzymania zdrowia jamy ustnej wysoko na liście priorytetów zdrowotnych rządów na całym świecie. Organizacje te – jako jedyne podmioty niepaństwowe związane oficjalnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i skoncentrowane wyłącznie na zdrowiu jamy ustnej – wspólnie wezmą udział w 78. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA78).

To coroczne spotkanie najwyższej rangi w dziedzinie polityki zdrowotnej odbędzie się w dniach 19-27 maja w Genewie pod hasłem „Jeden świat dla zdrowia” („One World for Health”). Tegoroczna edycja WHA odbędzie się w szczególnie istotnym momencie – w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, wyzwań ekonomicznych i zagrożeń klimatycznych, które wpływają na systemy ochrony zdrowia na całym świecie.

Delegacja FDI – z prezydentem organizacji dr. Gregiem Chadwickiem na czele – zaangażuje się w obrady Zgromadzenia, podkreślając znaczenie zdrowia jamy ustnej jako integralnej części zdrowia ogólnego i systemów opieki zdrowotnej.

Kluczowe tematy i decyzje o globalnym znaczeniu

W programie WHA78 znalazły się zagadnienia o fundamentalnym znaczeniu, takie jak powszechna opieka zdrowotna (UHC, universal health coverage), profilaktyka i zwalczanie chorób niezakaźnych, związek zdrowia z kryzysem klimatycznym, a także kwestie dotyczące kadry medycznej. Przewiduje się, iż podczas tegorocznego Zgromadzenia zostanie przyjętych ponad 20 rezolucji i decyzji, które wyznaczą kierunek globalnej polityki zdrowotnej na najbliższe lata.

WHA78 stanowi również istotny etap przygotowań do zaplanowanego na wrzesień Spotkania Wysokiego Szczebla ONZ w Nowym Jorku poświęconego chorobom niezakaźnym. FDI weźmie udział w wydarzeniu towarzyszącym, organizowanym przez rząd Malezji, które będzie kontynuacją postanowień pierwszego w historii WHO Globalnego Spotkania na temat Zdrowia Jamy Ustnej, które miało miejsce w 2024 r. Spotkanie to zgromadzi decydentów, ekspertów i przedstawicieli różnych sektorów, którzy wspólnie omówią sposoby włączenia chorób jamy ustnej do globalnej strategii walki z chorobami niezakaźnymi oraz do systemów powszechnej opieki zdrowotnej – zgodnie z zaleceniami Deklaracji z Bangkoku.

FDI wraz z IADR zorganizują również osobne wydarzenie poświęcone Globalnej Koalicji na rzecz Zdrowia Jamy Ustnej – jednemu z kluczowych rezultatów wspomnianego globalnego spotkania WHO. Wydarzenie to zgromadzi przedstawicieli rządów, WHO, agencji ONZ, organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz branży stomatologicznej, aby wspólnie opracować konkretne działania służące poprawie zdrowia jamy ustnej na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Z jednej strony świadomość dotycząca zdrowia jamy ustnej w polskim społeczeństwie zmienia się, ale dotyczy to tylko części pacjentów, która widzi potrzebę leczenia stomatologicznego. U innych świadomość prozdrowotna utknęła i stąd statystyki związane z próchnicą wśród Polaków wciąż są zbyt wysokie – mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Marzec był w naszym kraju Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. Wiodącym projektem realizowanym w jego ramach przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne była kampania „Polska mówi aaa”.

Źródło: https://www.fdiworlddental.org

Idź do oryginalnego materiału