Jakie uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu

halembadent.pl 7 miesięcy temu

O bezzębiu mówimy w sytuacji całkowitej utraty zębów. I choć są to skrajne przypadki, to jednak nie są odosobnione. Brak zębów to nie tylko kwestia estetyki. Powoduje on również problemy z przyjmowaniem jedzenia oraz z mówieniem. Warto zatem jak najszybciej uzupełnić te braki. w tej chwili stomatologia oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań, które pozwalają nie tylko na przywrócenie pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim prawidłowego funkcjonowania żuchwy i szczęki u osób borykających się z tą przypadłością.
Zobacz jakie uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu warto rozważyć.

Uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu — implanty zębowe

Implanty zębowe to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego. Jednocześnie jest to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych w protetyce stomatologicznej. Ich zastosowanie polega na wszczepieniu w kość szczęki niewielkiej śruby, która zastąpi korzeń zęba. Jest to zabieg inwazyjny, ale w pełni bezpieczny. Wykonuje się go po podaniu znieczulenia miejscowego lub w narkozie, więc jest całkowicie bezbolesny. Natomiast kiedy implant zrośnie się ze szczęką, umieszcza się na nim koronę, która swoim wyglądem wręcz idealnie imituje naturalny ząb.

Implanty zębowe chronią kości przed zanikiem, dzięki czemu zostaje zachowany naturalny kształt szczęki. Co ważne, mogą one stanowić zarówno samodzielne uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu, jak i być filarem pod inne rozwiązania protetyczne.

Mosty na implantach

Implanty mogą również zostać wykorzystane do wykonania mostów protetycznych. W przypadku całkowitego bezzębia stosowane są mosty odbudowujące pełny łuk zębowy. W celu zapewnienia stabilności i trwałości mocuje się je na implantach. Przy odbudowie łuku dolnego (żuchwy) stosuje się minimum 5 implantów, a w przypadku łuku górnego (szczęki) – minimum 6. Wszystko zależy jednak od warunków anatomicznych i stanu kości. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wszczepienia implantów przeprowadzić najszybciej jak to możliwe po utracie zębów. Zbyt długie zwlekanie może bowiem doprowadzić do zaniku kości.
Po zrośnięciu się implantów z kością szczęki, na stałe mocowany jest na nich most, złożony z połączonych ze sobą koron protetycznych.

Mosty na implantach dobrze sprawdzają się jako uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu. Doceniane są za wysoką estetykę, trwałość oraz komfort użytkowania. Dzięki zamontowaniu na stałe nie wypadają, a tym samym nie utrudniają codziennego funkcjonowania. W żaden sposób nie utrudniają mówienia, czy spożywania posiłków, ani nie zaburzają smaku jedzenia.

Protezy przy bezzębiu

Omawiając uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu, nie sposób nie wspomnieć o protezach. Są to rozwiązania protetyczne ruchome, czyli takie, które można wyjąć. Przy braku wszystkich zębów stosuje się protezy całkowite. Najpopularniejsze są protezy akrylowe, które, choć są często wybierane, to niestety są najmniej komfortowe w użytkowaniu. Przy złym zamocowaniu istnieje bowiem ryzyko ich wypadania podczas mówienia, czy jedzenia. W dodatku nie przenoszą siły żucia na kość, przez co może ona stopniowo zanikać. Trzeba się też do nich przyzwyczaić, a okres adaptacji jest dłuższy niż w przypadku innych rozwiązań. Natomiast ich zaletą jest z pewnością szybkość wykonania, a co za tym idzie przywrócenia estetyki uśmiechu. Łatwo je też utrzymać w czystości.

Alternatywą dla protez akrylowych są protezy biofunkcyjne. W odróżnieniu od tradycyjnych protez są one lżejsze, cieńsze i bardzo elastyczne. Dzięki temu są komfortowe w używaniu, nie wymagają mocowania na kleju i dobrze przylegają do dziąseł. Nie powodują podrażnień, świetnie dopasowują się do ruchów żuchwy i języka, a także poprawiają pracę mięśni żwaczy. Są też bardzo stabilne i dobrze przylegają do dziąseł, dzięki czemu pacjenci korzystający z tego rozwiązania mogą swobodnie jeść i mówić. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż wyglądają bardzo naturalnie, ponieważ wykonane są z materiałów, które imitują szkliwo zębów.

Przeczytaj także: Zalety protez biofunkcyjnych w porównaniu z tradycyjnymi protezami zębowymi

Jak widzisz, istnieją rozwiązania, które pomagają uporać się z problemem bezzębia. jeżeli więc z jakiegoś powodu doszło u ciebie do utraty wszystkich zębów, jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalistów, aby uniknąć przykrych skutków bezzębia i zadbać o swój komfort.

W naszym gabinecie wykonujemy uzupełnienia protetyczne przy bezzębiu. jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych rozwiązaniach lub sprawdzić, które z nich będą dla ciebie odpowiednie, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację.

Idź do oryginalnego materiału