Jak zadbać o dziąsła po ekstrakcji zęba

halembadent.pl 1 rok temu

Wiele osób zastanawia się, czy można pić kawę po wyrwaniu zęba oraz jak dbać o dziąsła po usunięciu zęba, czyli zabiegu ekstrakcji. Wbrew pozorom nie są to banalne i pozbawione sensu pytania. Usunięcie zęba wywołuje bowiem wiele różnych reakcji w organizmie. Ich celem jest zabezpieczenie rany i jak najszybsze przywrócenie równowagi po przerwaniu ciągłości tkanek.
Ekstrakcja to ostateczność i najlepiej, gdy nigdy do niej nie dopuścisz. jeżeli jednak z jakiegoś powodu, musiałeś to zrobić, dokładnie i skrupulatnie wypełniaj zalecenia po wyrwaniu zęba, które otrzymasz od stomatologa.
Oto ogólne wskazania, jak dbać o dziąsła po wyrwaniu zęba. Nie lekceważ ich, by nie tylko nie doszło do poważnych powikłań, ale też byś mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Co dzieje się z dziąsłem po wyrwaniu zęba?

Choć organizm ludzki od wieków jest przedmiotem badań naukowców i lekarzy to wciąż zaskakuje swoją niezwykłością. Mnóstwo zależnych od siebie i uruchamiających się we właściwym momencie mechanizmów dba o to, by wszystko działało jak należy. Niezwykły i niezawodny jest też system naprawczy twojego ciała, które potrafi bardzo gwałtownie zareagować na uszkodzenie i przerwanie ciągłości tkanek. Tak też jest w przypadku usunięcia zęba, który jeszcze chwilę wcześniej był częścią żuchwy lub szczęki.

Krzepnięcie krwi

Tuż po ekstrakcji miejsce zwane zębodołem wypełnia się krwią. Dzięki mechanizmom krzepnięcia, z płynnej zmienia się ona w skrzep. To nie zalążek zwykłego strupa, ale wyjątkowo skuteczny i bardzo istotny naturalny opatrunek dla powstałej rany. Jego rolą jest ochrona przed drobnoustrojami oraz odwodnieniem w miejscu ekstrakcji.
Samo krzepnięcie krwi, które tu zachodzi to naturalny proces, który rozpoczyna się w chwili uszkodzenia naczyń krwionośnych i jest jednym z mechanizmów obronnych twojego organizmu. Skrzep po wyrwaniu zęba jest również tego efektem.

Za tamowanie krwi w miejscu zranienia odpowiadają płytki krwi, czyli trombocyty, które po sklejeniu się ze sobą, tworzą tak zwany czop płytkowy.
W tym czasie uwolniona zostaje serotonina, która zwęża naczynia krwionośne w miejscu uszkodzenia dziąsła. Z kolei płytki krwi wydzielają trombokinazę, która odpowiada za powstanie czynnika początkującego krzepniecie. Powoduje on przekształcenie protrombiny w trombinę, która sprawia, iż białko w osoczu krwi przekształca się w fibrynę. To ona tworzy sieć włókien, które stanowią szkielet skrzepu w zębodole. Cały proces zwykle trwa od kwadransa do 45 minut.

Stan zapalny

Stan dziąsła po wyrwaniu zęba wymaga jeszcze innej reakcji twojego organizmu. Chodzi o działanie odpornościowych komórek zapalnych, które gromadzą się w miejscu rany. Wywołany przez nie stan zapalny to również, podobnie jak powstanie skrzepu, prawidłowa i bardzo inteligentna reakcja organizmu na zranienie. Chodzi o to, by komórki naprawcze tkanki łącznej mogły wniknąć przez rozszerzone naczynia w miejscu uszkodzenia. Ich zadaniem jest oczyszczenie dziąsła z chorobotwórczych bakterii, resztek tkankowych i skrzepów naczyniowych.

Dopiero teraz może rozpocząć się proces odbudowy przerwanej tkanki łącznej. W procesie tym istotną funkcję pełnią fibroblasty, które wytwarzają włókna kolagenu. Ten zaś, jak być może wiesz, jest istotnym elementem tkanki łącznej. Dlatego jego obecność jest niezbędna w trakcie regeneracji, odbudowy i rekonstrukcji naczyń krwionośnych dziąsła, które uległy uszkodzeniu.

Jak długo goi się dziąsło po wyrwaniu zęba?

Każdy organizm inaczej reaguje na tego typu zabieg. Dlatego trudno jednoznacznie określić dokładny czas, w którym cały proces, o którym mowa była wcześniej, zakończy się i przywrócona zostanie pełna równowaga. Należy tu też rozróżnić czas gojenia dziąsła, który zwykle wynosi około jednego tygodnia i odzyskanie przez dziąsło ostatecznego kształtu. Ten proces jest dużo dłuższy i może potrwać choćby pół roku.

Jak dbać o dziąsła po usunięciu zęba – ważne zalecenia

Gdy stomatolog usunął twojego zęba, w oczyszczony zębodół, włożył tampon, który ma za zadanie hamować krwawienie. Powstający w tym miejscu skrzep, to naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów. Stanowi też ochronę przed wdaniem się zakażenia.
Gdy dopuścisz do jego utraty, może dojść do nadmiernego krwawienia lub zapalenia zębodołu.

Dentysta z pewnością poinstruował cię, jak należy postępować po wyrwaniu zęba, ale gdybyś o czymś zapomniał, oto, najważniejsze zalecenia:

  • Bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji zęba, nie możesz jeść i pić przez co najmniej dwie godziny.
  • W ciągu pierwszej doby, nie pij kawy i alkoholu oraz unikaj wysiłku fizycznego. Podwyższone ciśnienie, nie sprzyja gojeniu się rany, a wręcz ma na nią negatywny wpływ.
  • W tym czasie, nie płucz też jamy ustnej. Przyjdzie na to czas nieco później.
  • Przez dwa, a choćby trzy dni, nie pal papierosów. Choć może się to okazać trudne, to jeżeli zależy ci na szybkim wygojeniu się rany, na pewno dasz radę. Dym papierosowy, ze względu na zawarte w nim szkodliwe substancje oraz działanie wysuszające, z pewnością temu nie sprzyja.
  • Do picia chłodnych napojów, nie używaj słomki, ponieważ zasysanie mogłoby uszkodzić skrzep.
  • Po dwóch dniach, możesz zacząć delikatnie płukać jamę ustną ziołowymi płukankami z szałwii, która posiada adekwatności antyseptyczne.
  • Zanim rana się wygoi, staraj się nie spożywać gorących i twardych pokarmów. Mogłyby one spowodować krwawienie i uszkodzić ranę.
  • By przynieść ulgę jamie ustnej, możesz jeść lody.
  • Myjąc zęby szczoteczką, rób to bardzo delikatnie i omijaj obszar rany po usuniętym zębie.

Jeśli zastosujesz się do tych zaleceń, wówczas w sposób znaczący możesz przyspieszyć proces gojenia się dziąsła. To ważne, ponieważ wrażliwe i podatne na zranienia dziąsło utrudnia zarówno codzienne spożywanie posiłków i napojów, jak i prawidłową higienę jamy ustnej. Możesz też wesprzeć działania twoje systemu obronnego przez stosowanie specjalnych płukanek antybakteryjnych. Nie rób tego jednak na własną rękę, tylko dopytaj o szczegóły swojego dentystę. Chodzi tu zarówno o to, z czego możesz zrobić płukanki, jak też ile dni po wyrwaniu zęba możesz je zacząć stosować. Jak już wiesz, musisz uważać, aby nie wypłukać skrzepu, który stanowi naturalną barierę ochronną dla zębodołu.

Gdy wiesz już, jak dbać o dziąsła po usunięciu zęba, możesz zastosować tę wiedzę w praktyce i sprawić, iż rana dużo szybciej się zagoi. jeżeli natomiast myślisz o uzupełnieniu tego braku, zrób to jak najszybciej. W tym celu skonsultuj się z dentystą, który doradzi ci, jakie rozwiązanie protetyczne, byłoby w twoim przypadku najlepsze.

Idź do oryginalnego materiału