Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga pewnych zmian, nie tylko w higienie jamy ustnej, ale także w diecie. Wszystko po to, aby nie spowodować jego uszkodzeń, ani nie narazić się na ból czy podrażnienia w obrębie jamy ustnej.
Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko jak, ale również co jeść z aparatem ortodontycznym, aby unikać takich sytuacji. Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią ci funkcjonowanie w trakcie jego noszenia.
Co jeść z aparatem ortodontycznym?
Przede wszystkim nie musisz się obawiać tego, iż noszenie aparatu wiąże się z jedzeniem samych papek i płynów. Jest bowiem wiele bezpiecznych i smacznych produktów, po które śmiało możesz sięgać.
Owszem, w pierwszych dniach noszenia aparatu warto postawić na miękkie, łatwe do pogryzienia i przełknięcia produkty. Możesz bowiem odczuwać w tym czasie nadwrażliwość zębów i dziąseł, co będzie ci utrudniało gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Natomiast po przyzwyczajeniu się do aparatu i ustąpieniu bólu, śmiało możesz zacząć wprowadzać do swojej diety inne pokarmy. Pamiętaj jednak o tym, aby kroić je na małe kawałki, co uwolni cię od potrzeby gryzienia ich przednimi zębami.
Oto kilka przykładów produktów i potraw, które bez obaw możesz włączyć do swojego codziennego jadłospisu:
- zupy krem,
- gotowane warzywa lub puree warzywne,
- ryże, kasze i makarony,
- naleśniki i tortille,
- delikatne mięsa – drobiowe lub mielone wieprzowe, a także mięsa duszone w sosie,
- ryby i owoce morza,
- miękkie owoce, takie jak banany, pomarańcze, melony, brzoskwinie czy kiwi,
- koktajle owocowe lub warzywne,
- nabiał, w tym twarogi i miękkie sery typu feta czy mozzarella,
- jajka pod każdą postacią,
- miękkie pieczywo i ciasta,
- smarowidła do pieczywa takie jak pasty, pasztety, konfitury lub dżemy.
Pij też dużo wody i wyrób w sobie nawyk płukania ust po każdym posiłku. Woda nie tylko pomaga usunąć resztki pokarmu zarówno z zębów, jak i z aparatu, ale również nawilża błonę śluzową twojej jamy ustnej.
Czego unikać w diecie w trakcie noszenia aparatu
Gdy już wiesz co jeść z aparatem ortodontycznym, czas, aby przyjrzeć się temu, czego unikać i na jakiś czas wyłączyć ze swojej codziennej diety.
Jak prawdopodobnie wiesz, aparat ortodontyczny składa się z wielu elementów, takich jak zamki, gumki, łuki i ligatury. Aby całość mogła prawidłowo funkcjonować, elementy te są mocowane do zębów dzięki specjalnego kleju. W trakcie jego noszenia trzeba zatem dbać o to, aby dobrze trzymał się zębów, a przy tym nie uległ uszkodzeniu. Warto zatem wystrzegać się niektórych rodzajów jedzenia i wyrobić w sobie nowe nawyki w trakcie samego spożywania posiłków.
Przeczytaj także: Czy wiesz, jak dbać o zęby, nosząc aparat ortodontyczny?
Przede wszystkim w trakcie noszenia aparatu jedz małymi kęsami, a jedzenie przeżuwaj powoli i delikatnie. Unikaj też gryzienia przednimi zębami.
Jeśli chodzi o wykluczenia z diety, to zrezygnuj z produktów twardych, takich jak orzechy, pestki, popcorn, twarde słodycze i pieczywo, w tym chrupkie pieczywka, suchary oraz krakersy. Unikaj także jedzenia w całości twardych warzyw i owoców, takich ja marchewki, czy jabłka. Mogą one bowiem spowodować złamanie lub odklejenie zamków czy łuków.
Wystrzegaj się także klejących produktów, które mogłyby utknąć między zamkami, odkleić je lub zabrudzić poszczególne części aparatu i utrudnić ich czyszczenie. Zaliczają się do nich słodycze typu krówki, toffi, karmel, a także gumy do żucia oraz chrupki kukurydziane.
Warto również unikać produktów, które mogą powodować przebarwienia. Wśród nich są czarne jagody, buraki, czerwone wino, kawa i mocna herbata. Mogą one nie tylko niekorzystnie wpłynąć na kolor twoich zębów pod aparatem, ale również zabrudzić i zmienić kolor ligatury lub zamków.
Nie musisz całkowicie rezygnować z tych produktów
Wystarczy tylko, iż odpowiednio je przygotujesz i tym samym zmienisz ich formę na bezpieczną dla twoich zębów oraz aparatu.
I tak wszelkiego rodzaju orzechy i pestki możesz mielić i na przykład dodawać do koktajli. Wszelkiego rodzaju koktajle i smoothies to również świetna forma podawania warzyw i owoców. Z tych twardszych, ale przez cały czas surowych, jak jabłka czy marchewki możesz również przygotować soki lub ścierać je na tarce.
Twardsze pieczywo i ciasta możesz maczać na przykład w herbacie, kakao lub mleku. Twarde słodycze możesz kroić na drobne kawałki lub rozpuszczać w ustach.
Jeśli zaś lubisz karmel lub toffi, możesz je dodać do ciepłego kakao, mleka lub czekolady do picia. Uzyskasz wówczas formę płynną tych słodkości i unikniesz ich osadzania się na zębach.
I na koniec jeszcze jedna mała rada – napoje tego typu, także kawę, herbatę czy czerwone wino pij przez słomkę. W ten sposób unikniesz powstawania przebarwień na zębach i aparacie.
Jak widzisz, twoja dieta w trakcie leczenia ortodontycznego wcale nie musi być nudna i monotonna. Musisz tylko wiedzieć, jak i co jeść z aparatem ortodontycznym, aby było to bezpieczne zarówno dla niego, jak i dla twoich zębów. Nie rezygnuj zatem ze swoich ulubionych potraw, tylko odpowiednio je przygotowuj.
Pamiętaj też, aby nie jeść zbyt gorącego lub bardzo zimnego jedzenia. Bardzo gorące produkty mogą powodować podrażnienie śluzówki jamy ustnej. Natomiast zimne mogą łagodzić ból i obrzęk dziąseł, ale nie warto z nimi przesadzać. Zbyt zimne jedzenie może bowiem spowodować nadwrażliwość zębów.