Ciąża to zarówno jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety, jak i jeden z najbardziej wymagających. W tym czasie bowiem powinnaś szczególnie zadbać o zdrowie całego swojego ciała — również zębów. Tym bardziej iż stan twojego uzębienia wpływa nie tylko na twoje zdrowie, ale również na zdrowie twojego nienarodzonego dziecka. Choroby w obrębie jamy ustnej, mogą skutkować między innymi niską wagą urodzeniową dziecka, powstaniem u niego próchnicy we wczesnym dzieciństwie, a choćby przedwczesnym porodem.
Jak zatem się przed tym uchronić i w jaki sposób dbać o zęby w czasie ciąży?
Regularne wizyty u dentysty
W ciąży organizm kobiety ulega wielu zmianom, przede wszystkim hormonalnym. Może to prowadzić do zwiększonej podatności na choroby zębów oraz dziąseł. Natomiast nieleczone problemy w obrębie jamy ustnej mogą stać się przyczyną poważnych powikłań.
Dlatego, kiedy tylko dowiesz się, iż spodziewasz się dziecka, koniecznie odwiedź swojego stomatologa. Dzięki temu będzie on mógł monitorować stan twojego uzębienia, a tym samym wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie i im zaradzić.
Zaleca się, aby takie wizyty odbyły się przynajmniej dwa razy – na początku ciąży oraz w jej połowie. Warto jednak korzystać z nich częściej, najlepiej co trzy miesiące.
Pamiętaj, aby podczas każdej wizyty poinformować swojego lekarza o tym, iż jesteś w ciąży. Jest to dla niego o tyle ważna informacja, iż niektóre leki stomatologiczne mogą być szkodliwe dla twojego przyszłego dziecka. W trakcie ciąży nie można również wykonywać niektórych zabiegów takich jak na przykład wybielanie zębów.
Codzienne dbanie o zęby w czasie ciąży
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna dla wszystkich z nas. Jednak w czasie ciąży powinnaś na nią zwrócić szczególną uwagę, ponieważ zarówno twoje zęby, jak i dziąsła są o wiele bardziej narażone na działanie bakterii. Może to prowadzić zarówno do próchnicy, jak i do stanów zapalnych dziąseł.
Podstawą jest oczywiście mycie zębów, nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku. Pilnuj tego zwłaszcza po nocnym podjadaniu, jeżeli takowe ci się zdarza. Zwróć przy tym uwagę na dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Ważne, aby nie była ona za twarda i nie podrażniała dziąseł. W trakcie ciąży są one bowiem wyjątkowo wrażliwe i częściej może dochodzić do krwawienia.
Pamiętaj również o używaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku tych drugich warto sięgnąć po produkty, które również zadbają o zdrowie dziąseł.
Delikatne płyny do płukania jamy ustnej przydadzą ci się również, jeżeli cierpisz na poranne mdłości i zdarza ci się często wymiotować. W takiej sytuacji wskazane jest, aby z myciem zębów odczekać co najmniej godzinę. Natomiast dobrze jest od razu przepłukać usta delikatnym płynem lub chociażby samą wodą. Kwasy żołądkowe wpływają bowiem negatywnie na stan twoich zębów, ponieważ przyczyniają się do uszkadzania szkliwa. Aby je zneutralizować, możesz również przepłukać jamę ustną szklanką wody wymieszaną z łyżeczką sody oczyszczonej.
Przeczytaj także: Brak higieny jamy ustnej — do czego może doprowadzić
Odpowiednia dieta
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, iż kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie twojej jamy ustnej jest odpowiednia dieta. Czy wiesz jednak, iż wpływa ona również na zęby twojego dziecka? Ich kształtowanie zaczyna się już w szóstym tygodniu ciąży, dlatego tak ważne jest, abyś zwracała uwagę na swoje odżywianie.
Przede wszystkim wprowadź do swojej diety produkty bogate w wapń. Znajdziesz go między innymi w mleku i jego przetworach, w szpinaku, jarmużu, brokułach, burakach i roślinach strączkowych, a także w łososiu, sardynkach i orzechach. Zwróć także uwagę na odpowiednią ilość białka w swojej diecie.
Jedz też więcej owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które zawierają witaminę C. Są to między innymi czerwona papryka, pomidory, sałata, kapusta (szczególnie kiszona), kalafior, borówki, maliny, agrest i kiwi. Dzięki nim zadbasz o zdrowie swoich dziąseł i ograniczysz ich krwawienie.
Nie zapominaj o piciu wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób w obrębie jamy ustnej.
Unikaj natomiast wysoko przetworzonych produktów, słodyczy oraz napojów gazowanych. Zawarty w nich cukier powoduje demineralizację szkliwa, a w konsekwencji prowadzi do powstawania próchnicy.
Jak widzisz, odpowiednie dbanie o zęby w czasie ciąży jest ważne nie tylko ze względu na twoje zdrowie, ale również na zdrowy rozwój twojego przyszłego dziecka. Pomocna w stosowaniu wspomnianych wyżej zasad higieny jamy ustnej może być dla ciebie myśl, iż teraz dbasz nie tylko o siebie. Wdzięczne za twoją troskę będzie w przyszłości też twoje dziecko, które od samego początku cieszyć się będzie dobrym stanem swoich zębów i dziąseł.