Gdańsk: Europejski patent na biomateriały implantacyjne

dentonet.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Gdańsk: Europejski patent na biomateriały implantacyjne


Polscy naukowcy opatentowali nowatorskie biomateriały implantacyjne – kompozyty do leczenia ubytków kości i do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Patent na „Wielofunkcyjne kompozytowe materiały implantacyjne do wypełniania ubytków kości i regeneracji tkanki kostnej” został przyznany przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) – podał Uniwersytet Gdański. Wynalazek znajdzie zastosowanie w ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, a także w operacjach wykonywanych po urazach kości.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Magdalena Nieczuja-Goniszewska poinformowała PAP, iż za sukcesem stoi interdyscyplinarny zespół badaczy, który ze strony Uniwersytetu Gdańskiego reprezentuje prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, kierująca Katedrą Chemii Biomedycznej na Wydziale Chemii UG.

W skład zespołu wchodzili prof. Franciszek Kasprzykowski, dr Justyna Sawicka, dr Natalia Karska oraz mgr inż. Agnieszka Kubiś. W projekcie uczestniczyli także naukowcy z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicza, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej oraz przedstawiciele firmy SENS DX.

„Remedium na uszkodzenia kości”

Prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło podkreśliła, iż starzenie się społeczeństwa oraz choroby cywilizacyjne takie jak np. osteoporoza czy nowotwory sprawiają, iż liczba pacjentów cierpiących z powodu złamań i chorób kości wciąż się zwiększa.

Oznacza to, iż rośnie potrzeba znalezienia remedium na te uszkodzenia. Odpowiedzią na nie są opracowane przez nasz zespół innowacyjne biomateriały implantacyjne. Opracowany przez nas skład i ich unikalna formuła wspiera wzrost kości oraz regenerację uszkodzonych tkanek – powiedziała cytowana w komunikacie przekazanym PAP prof. Rodziewicz-Motowidło.

Jak podaje UG, wynalazek naukowców znajdzie zastosowanie w ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, a także w operacjach wykonywanych po urazach kości. W skład biomateriałów wchodzą: chitozan – naturalny polimer o wysokiej biokompatybilności, bioaktywne szkło i peptydy. Nowatorskie kompozyty mają także adekwatności antybakteryjne i pro-regeneracyjne, co wpływa na przyspieszenie procesu gojenia i zmniejsza liczbę powikłań pooperacyjnych w chirurgii oraz mikrochirurgii. Biomateriały zostały tak opracowane, aby dodatkowo hamować rozwój szkodliwych drobnoustrojów, takich jak Staphylococcus aureus czy Pseudomonas aeruginosa.

Innowacyjne materiały mogą również pełnić rolę nośnika dla innych substancji aktywnych – np. antybiotyków jak i stanowić rusztowanie dla komórek podczas terapii komórkowych.

Pomysł na wspólny projekt narodził się podczas konferencji Bioinnowacje w Gdańsku, gdzie poznałam dr. Artura Oziębło z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Szukał on zespołów do współpracy. Wspólnie odwiedziliśmy Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, gdzie wraz z prof. Piotrem Skarżyńskim rozmawialiśmy o potrzebach biomateriałów dla pacjentów po operacjach słuchu. Te spotkania zainspirowały nas do stworzenia koncepcji nowego biomateriału. Powołaliśmy interdyscyplinarny zespół i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do NCBR – przekazała cytowana w komunikacie prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło. Po zaakceptowaniu dofinansowania rozpoczął się projekt.

Kolejny krok – certyfikacja i badania na zwierzętach

Zespół opracował 20 różnych biokompozytów – z czego trzy zostały przebadane na zwierzętach. Opracowany biomateriał ma prosty skład, a przy tym wyjątkowe adekwatności biologiczne – wspiera napływ komórek kości, mineralizację i odbudowę tkanki kostnej, a jednocześnie ulega biodegradacji i zostaje zastąpiony przez nowo powstałą kość. Dodatkowo materiał jest elastyczny i może być docięty przez chirurga bezpośrednio podczas operacji, co ułatwia jego zastosowanie kliniczne.

Jak podaje UG, w tej chwili prowadzone są rozmowy z firmami i funduszami inwestycyjnymi, by wspólnie rozwijać innowacyjny biomateriał. Kolejnym krokiem jest certyfikacja produktu oraz badania na większych zwierzętach, aby móc wprowadzić wynalazek do praktyki klinicznej.

Proces związany z przygotowaniem zgłoszenia patentowego do EPO koordynowało Centrum Transferu Technologii UG, kierowane przez dyrektorkę Katarzynę Gronowską.

Chirurgia stomatologiczna rozwija się cały czas i nie ogranicza się tylko do prostych ekstrakcji zębów. W jej ramach pojawiają się coraz to nowe subdziedziny: sterowana regeneracja tkanek, odbudowa kostna czy odbudowa tkanek miękkich – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, adiunkt Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM. Eksperci rozmawiają o wyzwaniach współczesnej chirurgii stomatologicznej. Co zmieniło się w ekstrakcjach zębowych na przestrzeni ostatnich lat? Jakie są związki chirurgii stomatologicznej z medycyną ogólną? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/

Idź do oryginalnego materiału