Ból zęba to przypadłość, której wolelibyśmy uniknąć. Zwłaszcza jeżeli jest on mocny i uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Ale adekwatnie, dlaczego zęby bolą? Przyczyny mogą być różne podobnie, jak różne mogą być stopnie nasilenia bólu. Przyjrzyjmy się zatem, z czego wynika i czym może być spowodowana ta nieprzyjemna dolegliwość.
Jak zbudowane są zęby?
Wydawać by się mogło, iż zęby to martwe i nieczułe części ludzkiego ciała. W końcu są pokryte jedną z najtwardszych tkanek w naszym organizmie, czyli szkliwem. Nic bardziej mylnego, gdyż to, co widzimy w naszej jamie ustnej to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. W środku kryją się bowiem kolejne warstwy tkanek i to te ukryte części zęba są anatomiczną odpowiedzią na pytanie, dlaczego zęby bolą.
I tak wchodząc głębiej w strukturę zęba odkryjemy, iż pod szkliwem znajduje się podobna do kości zębina. Jest ona miększa od szkliwa i posiada kanaliki, w których znajdują się wypustki komórek odpowiedzialnych za przewodzenie bodźców, a także włókna nerwowe. Zębina to ta część zęba, która jest podatna na rozwój próchnicy, jeżeli nie jest osłaniana przez szkliwo. Natomiast wypustki i włókna, które są w niej umiejscowione, odpowiadają właśnie za odczucia bólowe.
W samym środku zęba znajduje się jama wypełniona miazgą. Jest to tkanka miękka, składająca się z nerwów oraz naczyń krwionośnych. To ona zakotwicza korzeń zęba w dziąśle i odpowiada za jego odżywianie, sprężystość, a także za odczuwanie bólu.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na ból zęba i choroby dziąseł
Dlaczego zęby bolą?
Wiemy już, jak zbudowany jest ząb i które jego części powodują odczuwanie dolegliwości bólowych. Pamiętać jednak należy, iż każdy ból w naszym ciele to sygnał, iż w danym miejscu coś jest nie tak. Czasami przyczyna ta może być bardzo prozaiczna, inny razem problem jest poważniejszy.
Jakie zatem są najczęstsze przyczyny bólu zęba?
Nadwrażliwość zębów
Kiedy jedna z żywych tkanek zębów nie jest wystarczająco ochraniana przez szkliwo, stają się one wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Pojawiają się wówczas dolegliwości, w postaci przenikliwego bólu. Może go spowodować na przykład spożywanie bardzo zimnych lub bardzo gorących pokarmów, picie kwaśnych lub słodkich napojów, oddychanie zimnym, mroźnym powietrzem, czy choćby szczotkowanie zębów. Jest to jedna z mniej poważnych przyczyn, będących odpowiedzią na pytanie, dlaczego zęby bolą. Jednak podobnie jak pozostałych, nie warto jej lekceważyć, ponieważ postępujące osłabienie szkliwa może pogłębiać problem, a choćby prowadzić do poważniejszych dolegliwości.
Próchnica
Nieodpowiednia dieta, a przy tym nieregularna higiena jamy ustnej lub jej brak, powodują tworzenie się płytki nazębnej. Nieusuwana zaczyna narastać, co może prowadzić między innymi do powstawania zmian próchnicowych. I choć pierwszy etap rozwoju próchnicy przebiega bezboleśnie, to nieleczona prowadzi do powstania dolegliwości bólowych. Mały ból jest objawem objęcia przez te zmiany zębiny. Natomiast kiedy dotrą one do miazgi, powodują już silny ból, a często również mogą prowadzić do infekcji.
Zapalenie miazgi
Zaawansowany stan próchniczy może doprowadzić do choroby zwanej właśnie zapaleniem miazgi. Początkowo ból przypomina ten, który pojawia się przy nadwrażliwości i mogą go powodować te same czynniki. W miarę pogłębiania się problemu dolegliwości bólowe stają się bardzo silne, czasem wręcz nie do zniesienia. Utrudniają tym samym codzienne funkcjonowanie, pojawiają się problemy ze snem oraz spożywaniem pokarmów. Nieleczone zapalenie miazgi może mieć bardzo poważne konsekwencje w postaci martwicy, która może prowadzić do zgorzeli. To zaś może skutkować poważnymi zaburzeniami w całym organizmie.
Uszkodzenia mechaniczne
Przyczyną bólu zęba może być również jego uszkodzenie lub złamanie, do którego doszło w wyniku fizycznego urazu. Może go spowodować uderzenie w okolicę jamy ustnej, chociażby podczas uprawiania sportu, niefortunnego upadku lub wypadku samochodowego. Ból zęba występuje również wtedy, gdy dojdzie do pęknięcia jego korzenia. Nasilenie dolegliwości bólowych w tym przypadku zależy od wielkości uszkodzenia. Podobnie jak przy zmianach próchnicowych – im większy obszar zęba został nim objęty, tym silniejszy ból może się pojawić.
Dlatego w przypadku tego typu uszkodzeń, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty.
Przeczytaj także: Co zrobić, gdy złamiesz ząb? Pierwsza pomoc i leczenie
Wiedząc, dlaczego zęby bolą, jesteśmy bardziej świadomi konsekwencji, jakie może nieść za sobą ta nieprzyjemna dolegliwość. Niezależnie od tego, która z tych przyczyn ją powoduje, nie warto jej lekceważyć. Im szybciej skorzystamy z konsultacji stomatologicznej, która pomoże zdiagnozować problem i go usunąć, tym lepiej. Oszczędzimy sobie bowiem cierpienia i stresu oraz uchronimy nasz organizm przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Źródło i inspiracja: https://www.livescience.com/56856-why-do-teeth-hurt.html